Dziedziniec Dialogu 2013 Dziedziniec Dialogu 2013
315
BLOG

Co moje, co prawdziwe…

Dziedziniec Dialogu 2013 Dziedziniec Dialogu 2013 Rozmaitości Obserwuj notkę 1

W niedawnym wywiadzie udzielonym Monice Olejnik („Kropka nad i…”, 02.10.2013 r.) bp Grzegorz Ryś ubolewał, że nas – katolików bardziej dzielą kwestie dwu- i trzeciorzędne niż rzeczywiście to, co istotne. Jako przykład podał jedną ze wspólnot Chemin Neuf w Polsce, w której razem przebywają osoby wyznania katolickiego, prawosławnego, protestanckiego. Jak podkreślił, ludzie ci potrafią się ze sobą modlić, mimo że są między nimi istotne różnice dotyczące rzeczy naprawdę ważnych dla naszego zbawienia, jak choćby pojmowanie sakramentów. Mówił także, że bardziej interesuje go dzielenie niż łączenie.

To prawda, że podziały wśród polskich katolików dokonują się wzdłuż linii politycznych, które bywają tak jednoznacznie inne, że nie widać żadnych możliwości porozumienia. Jednym z powodów niemożności prowadzenia dialogu jest przewartościowywanie różnic, które są kompletnie nieistotne dla naszego zbawienia. Jesteśmy tak bardzo przyzwyczajeni do swojej wersji katolicyzmu i sposobu bycia w Kościele, że mamy tendencję do przesuwania tego, co na peryferiach do centrum i z różnic w przypadłościach czynić różnice fundamentalne.

Okazuje się, że często łatwiej nam podjąć dialog z osobami zupełnie spoza kręgów ludzi wiary niż z naszymi braćmi w Kościele. Paradoksalnie, wobec tego innego i nieznajomego mamy mniej uprzedzeń, bo go mniej znamy. Przecież różnice zdań wśród braci bolą bardziej niż takie same różnice wśród nieznajomych. Warunkiem rozmowy jest gotowość wzięcia siebie w nawias, nabrania dystansu do swoich poglądów, a przede wszystkim – właściwa ich hierarchizacja, żebyś za najważniejsze nie brali tego, co zupełnie nieistotne. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo odwrócenia pewnego logicznego wnioskowania. Zamiast za moje uznawać coś dlatego, że prawdziwe, zdarza się nam za prawdziwe uznawać coś tylko dlatego, że jest moje.

Ks. Andrzej Draguła.Doktor habilitowany teologii. Kieruje Katedrą Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Stale publikuje w "Więzi", "Tygodniku Powszechnym" oraz prasie codziennej. Autor książek,  m. in. "Ocalić Boga. Szkice z teologii sekularyzacji", "Copyright na Jezusa. Język, znak, rytuał między wiarą a niewiarą" oraz wydanej niedawno "Bluźnierstwo. Między grzechem a przestępstwem".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości