Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica
196
BLOG

Energetyka wiatrowa: wybór czy unijny wymóg?

Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica Gospodarka Obserwuj notkę 2

 Rola państwa w energetyce wiatrowej to nie tylko sugestie inwestycji, ale także stosowna pomoc publiczna. Zasoby konwencjonalnych źródeł energii stale się zmniejszają – stąd tendencja do wspierania właśnie tej branży  - zapewniał Wiceminister Skarbu Państwa, Zdzisław Gawlik. Uczestnicy kolejnego panelu dyskusyjnego na XXI Forum Ekonomicznym zastanawiali się, czy inwestycje w energetykę wiatrową są w naszym kraju opłacalne.

Polska, spośród państw Unii Europejskiej, zajmuje dziś dopiero 13 miejsce w rankingu pod względem wytworzenia mocy w energetyce wiatrowej. Wiele mówi się o planach budowy  elektrowni atomowej, tymczasem w ramach pakietu klimatycznego Polska będzie zmuszona do inwestowania w odnawialne źródła energii, w tym także w energetykę wiatrową.

Nie mamy wyboru – to element polityki klimatycznej UE i w ramach członkostwa jesteśmy do niej zobowiązani. Projekt rozwoju nie powstanie zaś bez wsparcia, bo jego realizacja jest zdecydowanie droższa od wytwarzania energii z konwencjonalnych źródeł– komentuje Rafał Hajduk z Norton Rose. Jego zdaniem polskie uwarunkowania wskazują, że to dziś najłatwiejsza technologia wytwarzania energii.

Wiceminister Gawlik przekonywał, że z inwestycji w odnawialne źródła energii skorzystają zarówno państwo, jak i obywatele – żyjąc w czystym środowisku. Polska powinna pójść w kierunku budowania infrastruktury – podbudowy prawnej oraz podstaw, które zachęcą przedsiębiorców do inwestowania. W tym zakresie dużą rolę odegra Agencja Rozwoju Przemysłu, która może tę aktywność wspierać, a rozmiar pomocy będzie zależny przede wszystkim od chęci współpracy ze strony prywatnego sektora. Przedsiębiorcy muszą przezwyciężyć wiele trudności, między innymi znaczne obawy społeczności lokalnych. Inwestycje w tę gałąź energetyki to jednak dodatkowe wpływy podatkowe od nieruchomości, nowe miejsca pracy w ramach budowy i obsługi turbin wiatrowych, a także poprawa infrastruktury drogowej.

Agencja Rozwoju Przemysłu posiada środki, o które można się ubiegać. Trzeba wyjąć projekty z przysłowiowej szuflady i wdrażać je w życie– zapewniał Prezes Zarządu ARP, Wojciech Dąbrowski. Agencja chce wspierać te dziedziny przemysłu, które niosą za sobą możliwość dużych zmian w gospodarce. Pomoc w rozwoju energetyki wiatrowej to także szansa na naprawę przemysłu stoczniowego. ARP jest dziś właścicielem 3 stoczni remontowych z potencjałem budowania konstrukcji stalowych niezbędnych przy stawianiu farm wiatrowych.

Zdaniem panelistów wykorzystanie energetyki wiatrowej jednak nie wzrośnie, jeśli nie zostaną uregulowane systemy legislacyjne i wspierające. Największym problemem inwestorów jest dziś brak poczucia stabilności. Nie znamy ram czasowych, w jakich systemy wsparcia będą realizowane, nie znamy kierunków na przyszłość. Jeśli mamy więc te struktury modyfikować, zróbmy to jak najszybciej – skomentował Hajduk. Udało się w energetyce jądrowej, czego przykładem jest ustawa inwestycyjna z czerwca bieżącego roku. Tutaj brakuje resortowi tej mobilizacji – dodał Filip Elżanowski, Pełnomocnik Zarządu ARP.

Mamy korzystne położenie, mamy też zasoby ludzkie i materialne, żeby wykorzystać energię wiatru. Mamy komplet czynników, które służą dobrze rozwojowi polskiej gospodarki – podsumował Wojciech Dąbrowski.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka