Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica
255
BLOG

Unia bez euro?

Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica Gospodarka Obserwuj notkę 3

Dyskusja o przyszłości strefy euro wzbudziła w czasie krynickiego Forum Ekonomicznego największe emocje. Głosy były podzielone. Przyszłość wspólnej waluty w tym świetle wydaje się niepewna.

Jest potrzeba bardzo drastycznych reform aby ocalić euro. Model socjalny Europy zbankrutował. Żyjemy na koszt przyszłych pokoleń. Trzeba pozwolić bankom upadać, nie pomagać im, nie z kieszeni podatnika. Albo pozwolimy niektórym bankom upadać albo upadnie strefa euro. To tylko niektóre z opinii.  – Wykopywanie słabszych państw z koszyka euro doprowadzi nas do funta. Wyjdziemy sami zanim nas wykopiecie. Im wcześniej podejmiemy taką decyzję, tym szybciej wyjdziemy z kryzysu   – grzmiał Irlandczyk Declan Ganley (Rivada Networks).

Georg Milbrandt, były premier Saksonii stwierdził, że nie mamy kryzysu euro, tylko kryzys unii monetarnej. Postulował stworzenie pełnej unii politycznej, federalizację, z mocnym rządem na czele. To nie był samotny głos. Utworzenie wspólnego ministerstwa finansów, i dalej ministerstwa obrony, zaproponował Jan Mladek, czeski Minister Finansów. Czesi czekają przyczajeni na wprowadzenie euro, nieważne jakie będzie – czy w formie deutsche euro, czy marki. – Nie jesteśmy krajem peryferyjnym, jesteśmy związani ze rdzeniem Unii – zapewniał.

Drugą opcją jest podział Europy na dwa obszary – ten bogatszy i ten biedniejszy. A trzecią – rozpad unii monetarnej. Bardzo źle się stanie, jeśli ten rozpad będzie niekontrolowany. W takim przypadku UE powinna przygotować system wyjścia ze strefy euro, nawet już teraz, tak na wszelki wypadek.

– Nie ma żadnej szansy, w ramach unii monetarnej, aby uratować Grecję. Grecja musi splajtować – stwierdził Georg Milbrandt. 

Wiesław Rozłucki jest za wejściem Polski do strefy euro, ale dopiero za kilka lat, kiedy to będzie mocno ulepszona strefa walutowa. To znacznie bardziej komfortowa sytuacja niż ta w której Słowacy wchodzili w euro. To był najgorszy moment . Przestrzegał, że dziś stan zadłużenia osiągnął poziom maksymalny i dalsze zadłużanie może doprowadzić do rozpadu Unii.

 

 

Marek Tomalik

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka