Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica
258
BLOG

Gaz łupkowy i Partnerstwo Wschodnie

Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica Gospodarka Obserwuj notkę 0

 To dla nas symboliczny moment. W czwartek w Polsce po raz pierwszy popłynął gaz łupkowy. Skutecznie poprowadzono działania wydobywcze, co dla Polski i Ukrainy może mieć duże znaczenie - powiedział minister Waldemar Pawlak podczas konferencji Ministrów Gospodarki Partnerstwa Wschodniego w Krynicy.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się nad modelem zbliżenia do siebie krajów Europy Wschodniej w ramach wspólnego obszaru gospodarczego. Pawlak odwołał się do doświadczeń europejskich na przykładzie relacji UE-Norwegia, gdzie udało się znacznie zdynamizować współpracę handlową i gospodarczą. Musimy wykorzystać sprawdzone mechanizmy. Potrzebujemy miejsc pracy w naszych krajach i eksportu towarów na rynki zewnętrzne, nie odwrotnie. W czasie transformacji kładliśmy nacisk na utrzymanie zatrudnienia w przemyśle, czyli w branży trwałym charakterze. Musimy starać się o realizację tego procesu także w krajach wschodnich – przekonywał. Dziś w regionie państw Partnerstwa mieszka więcej ludzi niż w Federacji Rosyjskiej. Przy dobrej współpracy tworzymy perspektywę do dynamicznego rozwoju Europy – dodał.

Andrij Klujew, ukraiński wicepremier w rządzie Azarowa, wyraził nadzieję na wsparcie niezależności Ukrainy dzięki polskim doświadczeniom z wydobyciem gazu łupkowego. To dla nas ważne, bo zasobów tego gazu mamy tyle samo, więc sukcesy Polaków bardzo nas cieszą. Widzimy, że jest potencjał dla rozwoju alternatywnych źródeł gazu – mówił. Ukraina aktywnie angażuje się we współpracę gospodarczą z naszym krajem. W 2011 roku obrót handlowy pomiędzy państwami wzrósł o 50%. W Unii Europejskiej trwają już zaawansowane rozmowy w ramach stworzenia strefy wolnego handlu. Władze Ukrainy liczą, że dokumenty negocjacyjne w tej sprawie zostaną zatwierdzone jeszcze w tym roku, w trakcie szczytu UE-Ukraina.

W podobnym tonie wypowiedział się Valeriu Lazar, mołdawski wicepremier. Mołdawia, podobnie jak Ukraina, dąży dziś do zbliżenia się z Unią Europejskią. W tym celu przeprowadza szereg głębokich reform strukturalnych koniecznych do zacieśnienia współpracy. Europeizacja jest dziś, zdaniem mołdawskiego rządu, synonimem modernizacji, ale także demokratyzacji kraju. Lazar zadeklarował, że Mołdawia chce być coraz bardziej obecna na rynkach europejskich, już dziś eksport do krajów UE stanowi 50% całkowitego wypływu towarów w tym regionie. Mołdowa nie ma innej drogi, nie tylko politycznie, ale też gospodarczo – dodał.

Zdaniem ekspertów Partnerstwo Wschodnie jest niezwykle istotne dla rozwoju gospodarczego całej Unii Europejskiej. Indermit Gill z Banku Światowego uważa, że poziom usług finansowych i handlowych powinien w ramach tego partnerstwa wzrastać. W nowych państwach członkowskich wzrastają koszty pracy, więc jeśli państwa Europy Wschodniej utrzymają te wartości na relatywnie niskim poziomie, skorzystają na tym. Gill dodaje jednak, że konieczna jest poprawa atmosfery dla biznesu – potrzebne są odpowiednie struktury finansowe, kontrola tempa zadłużenia i elastyczne prawo definiujące warunki zatrudnienia. Madeleine Majorenko koordynująca Europejską Polityką Sąsiedztwa zapowiedziała, że UE będzie wspierać państwa wschodu w integracji gospodarczej, także finansowo. Odważne kroki naszych partnerów będą odzwierciedlone w odważnych krokach UE – mówiła.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka