Archiwum rozmówcy Bartka Skulskiego
Archiwum rozmówcy Bartka Skulskiego
Dariusz Paweł Trybuła Dariusz Paweł Trybuła
2865
BLOG

Męskie spojrzenie na sprawy społeczne przez Bartka Skulskiego z KGW Lutol - Wywiad

Dariusz Paweł Trybuła Dariusz Paweł Trybuła Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
Bartek Skulski z Sołectwa Lutol w województwie Lubuskim od kilku lat działa skutecznie w KGW Lutol jako przewodniczący. Cieszy się, że udaje się aktywizować i integrować mieszkańców dzięki organizowanym inicjatywą i wydarzeniom. Niektórych szokuje, innych zachwyca że młody mężczyzna jest przewodniczącym KGW. Dla Bartka nie jest to problemem, ale jest dumny z tego iż może działać społecznie na rzecz dobra wspólnego. W nadchodzących wyborach samorządowych 2024 startuje na Radnego do Rady Miejskiej w Lubsku. Zgodził się na rozmowę i wywiad.

1. Bartku, co skłoniło cię do założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Sołectwie Lutol?

Byłem przekonany do założenia Koła Gospodyń Wiejskich w Sołectwie Lutol z powodu ograniczenia sołeckich środków do zera i braku wsparcia ze strony Urzędu Gminy. Chciałem, aby nasze sołectwo było pełne życia, dlatego postanowiłem działać i założyć KGW. To był również swoisty powrót do przeszłości, ponieważ kiedyś istniało już takie koło.


2. Jak społeczeństwo lokalne zareagowało na to, że zostałeś przewodniczącym Koła Gospodyń Wiejskich? Czy jacyś inni faceci jeszcze należą do waszego KGW?

Społeczeństwo lokalne pozytywnie zareagowało na moje objęcie roli przewodniczącego Koła Gospodyń Wiejskich. Choć niektórzy byli zaskoczeni, że to młody mężczyzna i pracownik służb mundurowych założył i prowadzi KGW. Po pięciu latach działalności mogę śmiało powiedzieć, że było to trafione posunięcie i mały sukces. W KGW działają również mężczyźni.


3. W jaki sposób Koło Gospodyń Wiejskich w Lutolu pomaga w integracji społeczności wiejskiej?

Koło Gospodyń Wiejskich pomaga w integracji społeczności wiejskiej poprzez organizację różnych spotkań, festynów, warsztatów i spotkań tematycznych. Na przykład organizujemy Mikołajki w Lutolu, Wigilie Sołeckie, warsztaty wielkanocne oraz Festiwal Pysznego Pieroga, który gromadzi tysiące ludzi z całej Polski i zagranicy.


4. Jakie działania i inicjatywy podejmuje KGW w celu aktywizacji mieszkańców wsi?

Aby aktywizować mieszkańców wsi, KGW organizuje różne inicjatywy, takie jak porządkowanie miejscowości, nasadzenia krzewów, wymiana skrzynek na listy czy rozstawianie dekoracji. Ponadto bierzemy udział w akcjach takich jak: Czysta Rzeka, Czyste Sołectwo. Nasi mieszkańcy są bardzo chętni do pomocy i zawsze możemy na nich polegać.


5. Jakie trudności napotykają Państwo podczas organizacji różnego rodzaju wydarzeń i aktywności społecznych w oparciu o KGW?

Podczas organizacji różnych wydarzeń i aktywności społecznych napotykamy na trudności związane głównie z brakiem wsparcia ze strony Gminy. Ograniczanie promocji naszych wydarzeń i brak uwagi ze strony Urzędu utrudniają nasze działania.


6. Co Twoim zdaniem jest kluczowe w budowaniu silnej społeczności wiejskiej?

Kluczowe w budowaniu silnej społeczności wiejskiej jest posiadanie kultury i uśmiechu w kontakcie z innymi osobami. Ważne jest również słuchanie mieszkańców i komunikacja. Wierzymy, że "niemożliwe nie istnieje" i działamy, aby zachęcić mieszkańców do aktywności i zmian.


7. Czy zaobserwowaliście pozytywne zmiany w społeczności od czasu założenia KGW?

Tak, zaobserwowaliśmy pozytywne zmiany w społeczności od czasu założenia KGW. Mieszkańcy bardziej się integrują, miejscowość rozwija się, a ludzie mają możliwość spotkań i zdobywania nowych umiejętności.


8. Jakie są największe sukcesy, jakie udało się osiągnąć dzięki działalności KGW?

Jednym z naszych największych sukcesów jest organizacja Festiwalu Pysznego Pieroga, który stał się ważnym wydarzeniem w naszej okolicy. Ponadto, otrzymaliśmy kilka ważnych wyróżnień i nagród, takich jak pierwsze miejsce w powiecie jako KGW, piąte miejsce w województwie jako najpiękniejsza miejscowość oraz drugie miejsce w Bitwie Regionów w eliminacjach powiatowych. Jednak największym sukcesem jest dla nas uczestnictwo i zaangażowanie mieszkańców w nasze akcje, spotkania i działania społeczne.


9. Czy realizujecie jako KGW Lutol jakieś projekty unijne i pozyskujecie granty z różnych programów?

Obecnie składamy wnioski i oczekujemy na wyniki dotyczące projektów unijnych i grantów z różnych programów. W przeszłości mieliśmy możliwość uczestniczenia w Programie Fundacji Biedronka - Danie Wspólnych Chwil, Akcji Masz Głos Fundacji Batorego oraz pozyskiwania funduszy z programów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Lokalnych Grup Działania oraz funduszy pomocowych NIW.


10. Jakie plany i cele stawiacie sobie na przyszłość, aby dalej rozwijać i wzmacniać społeczność wiejską w Lutol?

Naszym celem na przyszłość jest rozwijanie się i wzmacnianie społeczności wiejskiej w Lutolu. Pragniemy kontynuować nasze działania i dążyć do realizacji remontu Świetlicy Wiejskiej wraz z wymianą ogrzewania, o co od kilku lat intensywnie walczymy, składając petycje, pisma i wnioski budżetowe do Gminy.


11. Czy istnieje możliwość współpracy z innymi KGW w okolicy w celu wymiany doświadczeń i wspólnego działania? A z innych województw czy regionów?

Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi Kołami Gospodyń Wiejskich w okolicy w celu wymiany doświadczeń i wspólnego działania. Współpracujemy zarówno z innymi KGW w naszym regionie, jak i z KGW z innych województw. Obecnie współpracujemy między innymi z KGW Boleścianki z Bolesty, KGW w Chociczu, KGW w Osieku, KGW w Mierkowie oraz KGW z Jazowa.


12. Jakie zachęty i korzyści przekonują mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w działaniach KGW Lutol?

Mieszkańcy są zachęcani do aktywnego uczestnictwa w działaniach KGW Lutol poprzez integrację społeczności, możliwość spotkań i warsztatów, rozwijanie umiejętności, wspólne wyjazdy oraz wsparcie podczas akcji charytatywnych. Nasza społeczność wiejska jest pełna wspaniałych i zaangażowanych osób, które zawsze są gotowe do pomocy i współpracy.


Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów oraz powodzenia w wyborach do Rady Miejskiej w Lubsku.


Dariusz Paweł Trybuła,

Głos Dziennikarski 













DARIUSZ PAWEŁ TRYBUŁA: Urodzony 29.12.1986 r. w Jaworze. Mieszka w miejscowości Wiadrów (woj. dolnośląskie). Z wykształcenia pedagog, pedagog - specjalny, terapeuta, terapeuta zajęciowy. Pracuje jako Wychowawca w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Jaworowy Start” w Jaworze. Radny Rady Gminy Paszowice. Ogólnie spokojny facet. Lubi spacery, jazdę na rowerze (bardzo lubi), muzykę, film, książki, aktorstwo, w wolnym czasie lubi upiec ciasto. Interesuje się też dziennikarstwem. Autor materiałów szkoleniowych do szkoleń z zakresu pedagogiki, pedagogiki specjalnej, animacji i psychologii. Moje artykuły i wywiady z osobami z pasją były publikowane w serwisach internetowych: Interia360.pl, Wiadomości24.pl, naszemiasto.pl. od niedawna prowadzi bloga pn. Głos Dziennikarski w serwisie Salon24.pl - zamieszczał będzie artykuły i wywiady z ludźmi z pasjami.  Pisze wiersze, baśnie, opowiadania, wierszowane bajki. Lubi przyrodę, krajobrazy, wschody i zachody słońca itp. zjawiska. Trochę amatorsko fotografować, także śpiewać. Społecznik, animator kultury, od 2015 r. występuje w amatorskim Kabarecie "od 0 do 99" i od lipca 2018 r. w duecie z kolegą Sebastianem Majkutem tworzy Projekt Niechce Misie (mini serial na YouTube - nowatorska wersja humoru, absurdu, farsy i parodii). Wspólnie z Katarzyną Sitek i Danielem Brylewskim tworzą Klub Szalonych Pisarzy - planują działania poetyckie, kulturalne i literackie, a także związane z bajkoterapią i teatrem. Uczestnik wielu Antologii z poezją autorów z całej Polski. Ponadto autor i współautor kilku tomików poezji. Od niedawna współpracuje także z Fundacją KAMENA Łódź oraz Fundacją POETARIAT. Jest autorem scenariuszy do wszystkich odcinków I i II sezonu videobloga pt. "Na blogerskim ekranie" Patryka Szudobaj z Lubina. Prowadzi na Facebooku stronę fan page pn. Dariusz Paweł Trybuła - Myśli duszą słów.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo