Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz
1366
BLOG

Narodowy socjalizm w Polsce?

Grzegorz Ziętkiewicz Grzegorz Ziętkiewicz Polityka Obserwuj notkę 29

 

  Wzorce są gotowe.

  Należy je, jedynie, dopasować do współcześnie panujących warunków. Pobudzić społeczną niechęć, nienawiść, zawiść i zazdrość. Wywołać poczucie trwałego zagrożenia, w tym zewnętrznego (raz Niemcy, raz Rosjanie) oraz osaczenia i braku bezpieczeństwa. Podzielić społeczeństwo na bogatych i biednych, na wyzyskiwaczy i uciskanych. Tych niedobrych "innych", tych "swoich" i "prawdziwych", patriotów. I jednocześnie dać przykłady na możliwość zaistnienia lepszego jutra, ładu i porządku. Odwiecznego przestrzegania prawa i sprawiedliwości.

  "Zagubionym masom ludzkim" należy dać "poczucie sensu egzystencji".

  Dokonać należy tego na przykład w drodze powtarzającej się deklaratywności o woli naprawy istniejącej rzeczywistości. Metoda ta nazywana jest, nie od dzisiaj, populistyczną propagandą.

  A "populistyczna propaganda" licytuje się chętnie i głośno z innymi ugrupowaniami politycznymi swą "wolą reform społecznych, wysokością proponowanych zasiłków i ilością możliwych do stworzenia miejsc pracy". Miejsc pracy, najlepiej w kontrolowanych przez państwo zakładach pracy. Państwo da pracę, a biednym dopłaci, dołoży i wspomoże.

  Bo przecież wrogiem jest także... kapitalista.

  Synonimami wroga (na przykład Żyda) w niemieckim, narodowym socjalizmie byli "kapitalista, właściciel domu towarowego, bankier".

  Jednocześnie należy cyklicznie i głośno ubolewać, przestrzegać i krytykować wszelkie próby jakiejkolwiek prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw i firm. Majątek narodowy ma być jednocześnie (najlepiej wyłącznie) majątkiem państwa.

  "Nazizm był za daleko posuniętym interwencjonizmem państwowym, mającym na celu zwalczenie wysokiego bezrobocia i hiperinflacji".

  Nazizm niemiecki "zamiast powszechnej nacjonalizacji środków produkcji wprowadził centralną kontrolę państwa nad przedsiębiorstwami".

  W walce politycznej wykorzystać należy umiejętnie sprawdzone metody socjotechniczne, porywające masy. Światło ognia, zwłaszcza palonego nocą w miejscach publicznych przyciągnie tłumy oczarowanych widowiskiem. Stosowne przemówienia przywódcy, przepełnią lud wiarą. Pozwolą uwierzyć w nowe i lepsze. Ważne są także kolejne "niezależne" filmy, prezentujące ciągle i od nowa sprawdzone "prawdy".

  Na czele tak skonstruowanego państwa stanie w końcu nieomylny, jedyny, (bezdzietny, stary kawaler), wódz... Führer.

  Jednego wodza poprze jeden naród, tworzący jedno nowe państwo, nową Rzeszę.

  Bez jakichkolwiek i zbędnych mniejszości narodowych na południu, północy, gdziekolwiek. Totalna wojna jest najważniejsza. Ułatwi wodzowi rządzenie.

  Wszystkie cytaty pochodzą z hasła pod nazwą:

"Narodowy socjalizm" - Wkipedia

* * *

  Zaistnienie narodowego socjalizmu w Niemczech skutkowało, jak wiadomo, w efekcie końcowym, drugą wojną światową. Toteż po jej zakończeniu w prawodawstwach szeregu państw, w tym i w polskim, wprowadzono zapisy zakazujące istnienia partii politycznych, których programy odwołują się do totalitarnych "metod i praktyk działania nazizmu"

  W tym także do "znieważania grup ludności"z powodu"przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej".

  "Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowościowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3", stanowi Art. 257 Kodeksu Karnego

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej(Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483), Art. 13.

 

Grzegorz Ziętkiewicz Utwórz swoją wizytówkę Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. W okresie 1980 - 81 redaktor prasy NSZZ "Solidarność" ZR Wielkopolska w Poznaniu, internowany 13. 12. 1981. Na emigracji w RFN 1983 - 97. Były berliński korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz korespondent paryskiej "Kultury". Autor periodyków (nakładem władz Miasta Berlina) o historii i współczesności Polaków w Niemczech i w Berlinie. W latach 90. współpraca dziennikarska z tygodnikiem "Wprost", "Rzeczpospolitą" "Tygodnikiem Powszechnym" i "Gazetą Wyborczą" oraz I PR. Obecnie autor cyklicznego programu o tematyce polsko-niemieckiej na antenie Radia Merkury Poznań. <a

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka