Henryk Cioch Henryk Cioch
1027
BLOG

Co ewentualnie czeka polskich „frankowiczów”?

Henryk Cioch Henryk Cioch Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Tekst zamieszczony na łamach dzisiejszego Kuriera Lubelskiego pt. „Frankowicze” mieszkają w Świdniku i Puławach” wzbudził moje zdziwienie.

Pana prof. M. Żukowskiego cenię, nie mniej jednak nie podzielam jego poglądu, iż tzw. „frankowiczom” były udzielane kredyty we frankach szwajcarskich. Otóż, jest Pan profesor w błędzie, ponieważ aż 98 % tzw. kredytów frankowych było kredytami złotówkowymi, denominowanymi we frankach, czyli były to kredyty złotówkowe udzielone w złotówkach, a nie żadnych frankach. Ponadto, kredyty te nie miały i nie mają nic wspólnego z kredytami hipotecznymi, które cechuje długoterminowy okres spłaty (20, 30 lat), niezmienność kapitału (kredytu, pożyczki), niskie i stałe odsetki oraz rzeczowe, a nie osobiste zabezpieczenie takiej pożyczki lub kredytu. Większości z powyższych cech nie posiadają tzw. kredyty frankowe. Prawdziwych kredytów frankowych banki udzieliły tylko około 2%.

Banki zarobiły przez okres około 10 lat na „frankowiczach” dziesiątki miliardów złotych. Te zyski osiągnęły niegodziwie, nienależnie, na podstawie nieważnych umów.

Prawdopodobnie – z uwagi na ryzyko systemowe – tzw. kredyty frankowe będą musiały zostać ustawowo przekształcone w kredyty złotówkowe, odpowiadające standardom kredytów hipotecznych.

Inicjatorem niezwłocznych rozwiązań legislacyjnych powinien być Rząd RP. Projekt takiej ustawy powinien zostać przygotowany przez Związek Banków Polskich przy udziale Komisji Nadzoru Finansowego i Komitetu Stabilności Finansowej, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego i obowiązujących regulacji unijnych.

Jestem przekonany, że gdyby taki projekt został przygotowany przez Klub Parlamentarny PiS, to zostałby on odrzucony przez Sejm w pierwszym czytaniu z przyczyn politycznych a nie merytorycznych.

Brak ingerencji Państwa grozi poważnym kryzysem finansowym z czego doskonale zdają sobie sprawę zarówno członkowie Komisji Nadzoru Finansowego, jak również Komitetu Stabilności Finansowej.

Senatorowie będący członkami Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych rozważają zaproszenie do debaty członków KNF i KSF na temat sytuacji systemu bankowego w Polsce w związku z funkcjonowaniem i stosowaniem toksycznych instrumentów finansowych takich jak opcje walutowe, tzw. kredyty frankowe oraz odwrócony kredyt hipoteczny.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka