Kazimierz Wóycicki Kazimierz Wóycicki
537
BLOG

Mazowiecki z wizytą u kardynała Wyszyńskiego. Wspomnienie.

Kazimierz Wóycicki Kazimierz Wóycicki Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 15

 

Zaczynam publikować wspomnienia dotyczące Tadeusza Mazowieckiego, którego byłem asystentem w okresie kształtowania się opozycji w latach siedemdziesiątych.

 

Niewątpliwie najpotężniejszą siłą opozycyjną był w Polsce Kościół. Nie była to jednak siła bezpośrednio polityczna i taką być nie mogła. Mazowieckie rozumiał jednak, że w powstający ruch opozycyjny ludzie związani z Kościołem winni się włączać. I czyniąc tak stwarzał dla władz komunistycznych bardzo trudną sytuację. Dawał sygnał, że gotów jest solidaryzować się z rodzącą się opozycją. Oczywiście narażało to środowisko „Więzi”, ale uderzenie w to środowisko spotkałoby się z kolei z reakcją i obroną ze strony kardynała Wyszyńskiego. W ten sposób powstawał łańcuch zależności, z którym władze komunistyczne musiały się coraz bardziej liczyć, tym bardziej że zadłużenie czyniło ekipę Gierka coraz bardziej zależną od reakcji Zachodu. Maryjne kazanie prymasa Wyszyńskiego w Gnieznie miało więc nie tylko silną podbudowę teologiczną ale i polityczną.

Resztę proszę czytać na "in web scribis" - kazowoy.wordpress.com.

http://kazwoy.wordpress.com/2013/10/28/mazowiecki-z-wizyta-w-gnieznie-u-kardynala-wyszynskiego-wspomnienie-1/

Uważam, że nieustanna publiczna debata jest niezbędna dla demokracji. Potrzebny jest w niej szacunek do innych i ciągłe usiłowanie zrozumienia odmiennych poglądów. Polsce potrzebna jest dziś naprawa języka polityki. -------- Na moim blogu sam pilnuję porządku. Pod postami proszę o dyskusję na temat, o jakim tekst traktuje. Komentarze chamskie, zawierające personalne ataki i nie na temat będę usuwał. Wszystkich namawiam do pilnowania porzadku na swoich blogach. I zapraszam serdecznie do merytorycznej dyskusji. (cytat za Igorem Janke, gospodarzem Salonu24)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura