Jacek Kocinski Jacek Kocinski
457
BLOG

Lenistwo? Raczej zaradność

Jacek Kocinski Jacek Kocinski Rozmaitości Obserwuj notkę 6

 

Na portalu uniface.pl – NEWSY Z ŻYCIA STUDENTÓW – pojawiła się galeria zdjęć, które mają prezentować lenistwo jakiego nie znamy. Wiedziony ciekawością tego, czy jest może ktoś bardziej leniwy niż ja, przejrzałem galerię i stwierdziłem, że redaktorom portalu widocznie coś umknęło w sprawie tego lenistwa, bo ja prezentowane fotografie uznałbym raczej (przynajmniej większość z nich) za przejaw pomysłowości i zaradności. Jest także w galerii kilka przykładów ilustrujących lenistwo. Swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentuję w dalszej części wpisu, przedkładając do wglądu zdjęcia.

A tymczasem skupię się na samym lenistwie. Na początek sama jego definicja:

Lenistwo – niechęć do jakiegokolwiek wysiłku, unikanie wykonywania pracy.

A teraz kolej na kilka cytatów, które obrazują pogląd kilku innych ludzi na temat lenistwa:

Lenistwo jest ukrywanym ojcem postępu.

Gabriel Laub (1928–1998) – polsko-czeski eseista i aforysta żydowskiego pochodzenia.

Lenistwo to nic więcej jak zwyczaj odpoczywania, zanim się zmęczysz.

Jules Renard (1864–1910) – francuski pisarz.

Leniwy: człowiek, który nie udaje, że pracuje.

Alfons Allais (1855–1905) – francuski poeta i satyryk.

Uważam bowiem, że lenistwo napędza cywilizację. Lenistwo to potęga cywilizacji. Gdyby ludzie nie byli leniwi, nie byłoby tylu wynalazków.

Marek Frąckowiak (ur. 1950) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.

Cytaty: http://pl.wikiquote.org/wiki/Lenistwo

A teraz galeria zdjęć [wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.uniface.pl/Lenistwo-jakiego-nie-znacie-GALERIA-s4297]

 

Z łatwością przychodzi mi się zgodzić, że przykłady lenistwa ilustrują trzy niżej zamieszczone zdjęcia



 


Nie zgodzę się natomiast, że poniższe zdjęcie przedstawia wizerunek lenia. To raczej przykład zmęczonego starszego człowieka, który jednak, żeby nie odpuścić sobie obowiązków, które na niego nałożono zapewne na chwilę ukrył się za wizerunkiem policjanta, który ma odstraszać potencjalnych złoczyńców.


 Absolutnie natomiast nie mogę zgodzić z tym, że jest to wizerunek leniuchów, raczej ludzi zaradnych i starających sobie ułatwić życie, którzy są prezentowani na czterech fotografiach poniżej.



 


 


 


 

A już absolutną nieprawdą dla mnie jest strażak poniżej, bo on z całą pewnością nie odpowiada definicji (przypomnę: Lenistwo – niechęć do jakiegokolwiek wysiłku, unikanie wykonywania pracy). Wysiłek z jego strony następuje przecież, bo nie jest łatwo taką prądownicę utrzymać, a już na pewno nie unika on wykonywania swojej pracy, bo przecież aktywnie uczestniczy w gaszeniu pożaru, co nie jest przecież, chyba wszyscy się z tym zgodzimy, pracą lekką.

 


 

A już na samo zakończenie klasyczny przykład lenia, czyli Akademia Pana Kleksa i wiersz Jana Brzechwy.

 

 

 

A jaki mam być? 1. Gdy przyszedłeś z wizytą nie obrażaj innych gości; umiej się zachować. 2. Wybierz formę zwracania się do innych sam stosując ją wobec nich; nie wywołasz nieporozumienia, gdy zwracać się oni będą do Ciebie tak jak Ty do nich. 3. Staraj się w rozmowie publicznej nie używać wulgaryzmów; zachowaj je na rozmowy z kolegami przy piwie. 4. Jeśli sam siebie nie potrafisz szanować, to nie licz na to, że inni Cię uszanują; pamiętaj: szanuj bliźniego swego jak siebie samego. 5. W dyskusji ważne są merytoryczne argumenty; zwrot „jesteś głupi” to nie argument.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości