Janina Jankowska Janina Jankowska
8889
BLOG

"Nasze matki, nasi ojcowie..." - pytania

Janina Jankowska Janina Jankowska Kultura Obserwuj notkę 223

Chciałabym wiedzieć, czy miało miejsce w czasie okupacji niemieckiej w Polsce, choć jedno zdarzenie, kiedy  oddział  AK po zatrzymaniu pociągu i otwarciu wagonu, gdzie stali stłoczeni ludzie w pasiakach, zamknął je ze słowami "To Żydzi", co oznaczało niech giną.

W wyemitowanym przez TVP  niemieckim serialu  "Nasze matki, nasi ojcowie" zostało to uzupełnione komentarzem stojącego obok  żołnierza AK:  "Żydzi sa gorsi od Niemców i komunistów".  W innym miejscu filmu  ten sam bohater powiedział "Żydów trzeba wytopić jak kotów". 

Kto pisał te dialogi ? Co budowało jego wyobrażenia o tamtych czasach ?  Jaka wiedza? Jakie książki ? Jakie filmy ? A może taka sytuacja miała miejsce i uczestnik je mu o tym opowiedział ?  Skąd to wziął ? Proszę tylko nie mówić, ze z Jedwabnego, pogromu kieleckiego i wydarzeń marcowych 1968 r.  Ktoś z dyskutantów po emisji filmu próbował przywoływać te fakty. Chcę wiedzieć, jak było naprawdę w polskim podziemnym wojsku. . Czy  oddział AK mógł nie wypuścić stłoczonych w bydlęcacych wagonach więżniów  zakładając, że są Żydami, zatem niech giną ?.

Wszystko się we mnie gotuje. Trzeba przyznać, że w Polsce przedwojennej był antysemityzm, ale głównie na podłożu ekonomicznym. ("Wasze ulice, nasze kamienice")  Najgorsze ekscesy ONR-u, podziały ławkowe na uczelniach, ideologiczne uzasadnienia narodowców  traciły swoją moc po ataku hitlerowskich Niemcow na Polskę. Pisarka Kossak - Szczucka jest tu najlepszym przykładem. Znam ten problem z przekazów rodzinnych, gdy członkowie Narodowej Demokracji przechowywali całą okupację rodziny Żydowskie. To taka nasza polska specyfika, można głosić skrajne poglądy,  jednak w sytuacjach największego zagrożenia chronić człowieka. Odrzucam margines kryminalny, jakim byli tzw. szmalcownicy. Każde społeczeństwo ma jakiś procent degeneratów, którzy dla pieniędzy zrobią wszystko.

Film "Nasze matki , nasi ojcowie" pokazuje wewnętrzne przeżycia oprawców niemieckich. W założeniu twórcom tego filmu  chodziło o przedstawienie mechanizmu, jak młodzi Niemcy z normalnych, uczuciowych  ludzi, przez wojnę,  stają sie trybikami siły niszczycielskiej, której sami są ofiarami. W tej drodze napotykają na polski antysemityzm. Zatem wszyscy są winni. Dramat bohaterów filmu zaczyna się dopiero w 1941. od wyprawy na Rosję. Przed tem główny bohater " pełnił służbę" w Polsce i Francji. To w domyśle było jeszcze szlachetne.

Fabularny serial trafia do wyobraźni milionów. Niemcy dzielą tu odpowiedzialność  za nazizm i brutalność tej wojny z innymi narodami. Rosjanie, Ukraińcy, Polacy nie postępowali ( w tym filmie) lepiej. Nadto pierwszoplanowi niemieccy bohaterowie sa wielowymiarowi,  przeżywają konflikt moralny , między lojalnością, honorem niemieckiego żołnierza a prawdą, która do nich dociera. Tłem jest słowiańska dzicz.  Polscy partyzanci - antysemici, Ukraińcy rozstrzeliwujący swoją rodaczkę i gwałcący niemiecką sanitariuszkę  rosyjscy żołnierze. Stereotypy.  Jednak stereotypy  pokazujące wyższość zachodu nad naszą częścią Europy. Stereotypy   utrwalane przez seriale o dużej oglądalności realizowane za publiczne pieniądze niemieckich widzów. 

Dlaczego są jeszcze tak żywe?

Czy warto było  wyemitować ten film  w Polsce ? Tak. Może skłoni do myślenia tych, którzy nie rozumiejąc kontekstu,  wygłaszają lub wypisują na murach hasła antysemicke.

Jednak dla czystego sumienia chciałabym wiedzieć, czy miało miejsce w czasie okupacji niemieckiej w Polsce, choć jedno zdarzenie, kiedy  oddział  AK po zatrzymaniu pociągu i otwarciu wagonu, gdzie stali stłoczeni ludzie w pasiakach, zamknął je ze słowami "To Żydzi", co oznaczało niech giną.

 

 

Ten blog jest miejscem debaty o mediach, które wpływają na nasze myślenie, ale nie tylko.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura