marta fi marta fi
393
BLOG

Biblia a nauka - cd.

marta fi marta fi Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 46

Biblijny opis stworzenia świata.

Porównanie opisu stworzenia świata do innych kosmogonii.

W rozdziale o kosmogonii autor przytacza opisy początków wszechświata na podstawie mitologii antycznych i porównuje je z opisem znajdującym się w Ks. Rodzaju. Pominiemy te szczegóły, a zainteresowani tym tematem mogą zawsze odszukać je w licznych opracowaniach; chodzi o mitologię babilońską, sumeryjską, akadyjską i grecką. Po ich porównaniu nasunie się jeden wniosek; opisane w nich wizje są często szokujące, okrutne, bestialskie bądź absurdalne i odbiegają wyraźnie od jasnego i rzeczowego opisu, który znajduje się w Ks. Rodzaju.

Zanim zaczniemy badać tekst biblijny doprecyzujemy kilka punktów.
1. Ks. Rodzaju nie jest rozprawą naukową o początkach świata. Przedstawiony tu opis jego tworzenia jest wyjątkowo zwięzły i treściwy. Zarysowuje on podstawowe linie, przytacza najważniejsze etapy. Celem Biblii jest zarówno przypomnienie skąd wywodzi się człowiek, jak i przyprowadzenie człowieka do Stwórcy. Biblia otwiera człowiekowi oczy na duchową prawdę o rzeczywistym szczęściu i uświadamia o predestynacji człowieka do wieczności. Te kilka aluzji natury naukowej, które odnajdujemy w Biblii, są w sposób oczywisty wplecione w podstawowy kontekst przesłania duchowego. Jednak każdorazowo, kiedy Biblia ma okazję wyrazić prawdę naukową, czyni to bez potrzeby uciekania się do fałszywych i absurdalnych teorii.

2. Język Biblii jest prosty, bezpośredni i powszedni. Prostota stosowanego słownictwa pozwoliła na to, by Biblia była rozumiana przez wszystkie narody, bez względu na poziom kultury i bez względu na epokę. Jak widać Stwórcy zależało na prostym przekazie podstawowej wiedzy, w którym unikał wszelkiego symbolizmu metafizycznego, jak również twierdzeń matematycznych, zrozumiałych wyłącznie dla elit naukowych czasów współczesnych. Bóg kierując swoje Słowo chciał, aby było ono zrozumiałe wszędzie i w każdej epoce.

3. Prostota słownictwa nie oznacza prostactwa. Opis istniejący w Biblii nie jest dysertacją naukową, a mimo to można go uznać za dokument unikatowy w światowej literaturze, gdyż jest skrótowym opisem procesów tworzenia świata i koreluje on z aktualnym odkryciami naukowymi. Ten fakt jest czymś więcej niż wyjątkowym zbiegiem okoliczności.

4. Prostota opisu nie oznacza, że jest on powierzchowny. Przeciwnie, zawarte w Biblii objawienie jest wnikliwe i dogłębne. To zachęca do najbardziej rygorystycznych badań. Na przestrzeni wieków było inspiracją dla niezliczonej liczby badaczy naukowych. Nie tylko pierszy rodział Ks. Rodzaju, ale cała Biblia potrafi się obronić wobec najbardziej szczegółowych egzaminów naukowych. Ze słownictwem złożonym wyłącznie z 76 słów, a raczej hebrajskich rdzeni werbalnych. Autor tego dzieła przedstawia nam usystematyzowany, logiczny i przejrzysty schemat początków tworzenia się naszej planety aż do momentu, kiedy stała się możliwą do zamieszkania. Opisuje w sposób jasny i nieomylny pojawienie się życia roślinnego i zwierzęcego w wodzie i na lądzie, aż do kuliminacyjnego momentu pojawienia się człowieka.

5. Pamiętajmy o zmienności poglądów naukowych. Mają one tendencje zmieniać się w każdym dziesięcioleciu. Zdarzyło się już wiele razy, że wierzący nadinterpretowali tekst biblijny w celu dostosowania go do koncepcji naukowej, która obowiązywała w danym momencie, a która była następnie zastąpiona inną formułą; bywało, że nawet przeciwstawną. 
W dalszej części porównam dane wypływające z tekstów biblijnych z wnioskami naukowymi współczesnej nauki. Mam świadomość, że koncepcje współczesne mogą zmienić się nawet radykalnie, w miarę nowych odkryć i nowych poszukiwań. Moje własne naukowe rozumienie początków życia na ziemi może pewnego dnia ustąpić miejsca lepszej teorii. Ale jednego jestem pewien, że tekst biblijny nigdy nie straci swojej wartości. Wszystkie nowe odkrycia wyłącznie potwierdzą autentyczność Słowa Bożego. Zamiast bać się prawdy, ja jej poszukuję.

Analiza opisu z Ks. Rodzaju.
Czytelnik zauważy, że Biblia zaczyna się od stwiedzenia: Bóg istnieje.
Nie powinno to nikogo dziwić. Cała nauka, cała filozofia rozpoczyna się od postawienia tezy, której prawdę lub fałsz należy udowodnić. Nie jest możliwe funkcjonowanie bez określenia wcześniejszych założeń. Z czasem założenia mogą być przyjęte lub odrzucone, w zależności od rozwoju wiedzy. I właśnie Biblia ogłasza już na samym dpoczątku, że Bóg jest; twierdzi, że Bóg jest autorem wszystkiego. Demonstracja tej rzeczywistości istnienia Boga jest potwierdzana w całym tekście, ale już pierwszy rozdział jest argumentem wyjątkowo mocnym.
Oto 23 etapy tworzenia świata według Ks. Rodzaju 1: 1-31, 2:1-4.

marta fi
O mnie marta fi

Marzy o nieznośnej lekkości bytu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo