Bartosz Twardowski Bartosz Twardowski
111
BLOG

Uchwały przyjęte w I dniu Krajowej Konwencji Programowej SLD

Bartosz Twardowski Bartosz Twardowski Polityka Obserwuj notkę 0

Uchwała Krajowej Konwencji Programowej SLD w sprawie ograniczenia migracji zarobkowej Polaków poprzez wprowadzenie godziwego wynagrodzenia za pracę

Konwencja Krajowa wyraża głębokie zaniepokojenie skalą migracji zarobkowej Polaków. Według danych ECAS (European Citizen Action Service) od 1maja 2004 r. ponad milion sto tysięcy naszych obywateli wyjechało do krajów Unii Europejskiej w celach zarobkowych. Zdecydowana większość z nich to osoby młode.

Perspektywa prawdziwie stabilnego rozwoju kraju, szybkiej poprawy jakości życia i stanu gospodarki, mogą wpłynąć na decyzję związaną z wyjazdem za granicę, a także przekonać do powrotu z emigracji. Wiąże się to nierozerwalnie z dynamicznym polepszeniem warunków zatrudnienia na krajowym rynku pracy (badania wskazują, że wysokość wynagrodzenia jest najważniejszym czynnikiem decydującym o migracji zarobkowej), ustabilizowaniem sytuacji politycznej w kraju, a także natychmiastowym stworzeniem dla setek tysięcy młodych Polaków możliwości rozwoju własnej drogi zawodowej poprzez zapewnienie właściwej organizacji szkolnictwa, odpowiedniego otoczenia infrastrukturalnego, wsparcie bazy badawczo-rozwojowej i sprzyjanie małej przedsiębiorczości.

W tym dramatycznym dla milionów Polaków momencie, przypatrując się rozwiązaniom stosowanym w wielu państwach Unii Europejskiej, Konwencja Krajowa SLD zobowiązuje Klub Parlamentarny SLD do niezwłocznego zgłoszenia w Sejmie projektu ustawy określającej z dniem 1.01.2008 r. wynagrodzenie minimalne na poziomie 50% średniego przeciętnego wynagrodzenia.


Apel Krajowej Konwencji SLD o ponadpartyjne porozumienie w sprawie przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie - EURO 2012

Sport łączy ludzi. Sojusz Lewicy Demokratycznej stoi na stanowisku, że przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie EURO 2012 są wspólną sprawą Polaków, niezależną od poglądów politycznych, tak jak występy narodowej reprezentacji. Apelujemy o ogólnoparlamentarne porozumienie w celu szybkiego przygotowania podstaw prawnych dla inwestycji infrastrukturalnych w związku koniecznością niezwłocznego wybudowania nowych stadionów, dróg, autostrad, linii kolejowych. Dzięki temu porozumieniu przygotowania do tych mistrzostw nie będą przedmiotem politycznych targów i konfliktów.

EURO 2012 to szansa na przyspieszony skok cywilizacyjny kraju, a zwłaszcza miast i regionów organizujących rozgrywki. Apelujemy o podjęcie starań, aby włączyć Kraków jako historyczną stolicę Polski oraz Chorzów z jego legendarnym Stadionem Narodowym do grona miast organizatorów EURO 2012. Mają bowiem bogate tradycje piłkarskie. Uwzględnienie Krakowa i Chorzowa w gronie miast organizatorów EURO 2012 byłoby cennym uzupełnieniem polskiej oferty dla kibiców z całej Europy. Warto ponadto rozważyć możliwość wykorzystania tego wydarzenia do rozwoju tzw. ściany wschodniej.


Deklaracja Krajowej Konwencji Programowej SLD w sprawie przyszłości Europy i Konstytucji Europejskiej

Unia Europejska jest o krok od porozumienia w sprawie swojej przyszłości. Może pozostać organizacją skupioną na swoich własnych problemach, ale może także przygotować się właściwie do odpowiedzi na wyzwania globalne. Głos Polski i Polaków jest w tej debacie bardzo istotny.
Sojusz Lewicy Demokratycznej opowiada się za zawarciem na czerwcowym posiedzeniu Rady Europejskiej porozumienia politycznego w sprawie nowego europejskiego traktatu. Uważamy, że powinien on być oparty w największym możliwym stopniu na Traktacie Konstytucyjnym, w którego wypracowywaniu Polska aktywnie uczestniczyła i który podpisała w 2004 roku. Nowy Traktat powinien utrzymywać wszystkie najważniejsze innowacje Traktatu Konstytucyjnego, niezależnie od jego uproszczonej formy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej wyraża najwyższy niepokój z powodu dwuznacznej postawy rządu w trwających negocjacjach. Polskie stanowisko jest całkowicie nieczytelne dla opinii publicznej w kraju oraz dla partnerów europejskich. Jesteśmy poruszeni brakiem demokratycznej debaty na ten temat w parlamencie. Wzywamy rząd do pilnego przedstawienia społeczeństwu podstawowych postulatów, jakie chce osiągnąć na zbliżającym się szczycie Unii Europejskiej.

Sojusz Lewicy Demokratycznej uważa, że Konferencja Międzyrządowa powinna rozpocząć prace bezpośrednio po zbliżającym się szczycie tak, aby do końca tego roku przyjąć ostateczny tekst dokumentu, na początku przyszłego roku uroczyście go podpisać i ratyfikować przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2009 roku. Unia musi wreszcie zakończyć trwającą od lat wewnętrzną reformę i zająć się rzeczywistymi wyzwaniami przed jakimi stoi.

Aby było to możliwe potrzeba utrzymania przyjętego w Traktacie Konstytucyjnym systemu głosowania opartego na podwójnej większości państw i obywateli. Wymaga tego legitymizacja społeczna działań Unii Europejskiej. Stanowisko rządu zmierzające do modyfikacji systemu głosowania oznacza powrót do idei targów o wpływy w Unii, których efekt jest odwrotny od zamierzonego. Polska jest i będzie dużym państwem członkowskim, który powinien siłą swoich argumentów, a nie mityczną ilością głosów zdobywać posłuch u partnerów.

Nasz kraj nie może sobie pozwolić na dalsze kontynuacje eurosceptycznej polityki w Europie, trwonienie dorobku ostatnich lat i utrwalanie wizerunku nieprzewidywalnego i niepewnego swoich racji partnera. Polska racja stanu wymaga, abyśmy byli w głównym nurcie procesów europejskich, a nie na ich peryferiach. Poprzez ślepy upór w nieistotnych sprawach polski rząd budzi niechęć nawet wśród naszych bliskich przyjaciół. Dlatego wzywamy rząd do poparcia kompromisu w sprawie nowego europejskiego traktatu. Apelujemy o postawę, która wzmocni w sposób rzeczywisty, a nie iluzoryczny pozycję Polski w Europie i w świecie. Polska obecność w Unii Europejskiej, to nie tylko branie, lecz i dawanie, to aktywność, a nie pasywność. Na miarę wyzwań XXI wieku i oczekiwań społeczeństw naszego kontynentu.


Uchwała Krajowej Konwencji Programowej SLD w sprawie zaakceptowanego w ogólnopartyjnym referendum projektu Konstytucji Programowej SLD R22;Polska Demokratyczna i SocjalnaR21;


1. Krajowa Konwencja Programowa SLD zgodnie z art. 21 pkt a Statutu SLD uchwala przygotowany przez Radę Strategii Programowej, a następnie zaakceptowany w ogólnopartyjnym referendum projekt Konstytucji Programowej SLD R22;Polska Demokratyczna i SocjalnaR21; jako podstawę do tworzenia programów i zawierania porozumień wyborczych.

2. Krajowa Konwencja Programowa SLD wyraża zadowolenie z tego, że Sojusz Lewicy Demokratycznej jest pierwsza partią polityczną w Polsce, w której członkowie decydują o jej programie politycznym.

3. Krajowa Konwencja Programowa SLD wyraża podziękowania tym wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach programowych nad projektem Konstytucji Programowej SLD, a następnie oddali swój głos w ogólnopartyjnym referendum.


Stanowisko Krajowej Konwencji Programowej SLD w sprawie polityki edukacyjnej rządu

Sfera edukacji jest jednym z podstawowych elementów polityki każdego państwa. Obszar ten stanowi fundament w budowaniu przyszłości dla kolejnych pokoleń. Zagwarantowanie odpowiednich warunków programowych i systemowych kształcenia daje możliwość właściwego rozwoju młodych ludzi i przygotowania ich na wyzwania bardzo dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

W państwie członkowskim Unii Europejskiej system oświaty na miarę XXI wieku powinien być tworzony z zachowaniem zasady różnorodności światopoglądowej ukierunkowanej na rozwijanie umiejętności poznawczych. Młodzi ludzie korzystający od najmłodszych lat z nieograniczonych źródeł globalnej informacji muszą mieć możliwość ich weryfikacji na podstawie rzetelnej wiedzy, a nie doktryn wymuszających monopol ideologiczny.

Szanując swoją historię, obecne pokolenia młodych Polaków wyjątkowo dobrze zdają sobie sprawę, że ich przyszłość nierozerwalnie związana jest z uczestnictwem w zjednoczonej Europie.
Sojusz Lewicy Demokratycznej wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec polityki edukacyjnej prowadzonej przez rząd PiS, Samoobrony i LPR, opartej na ograniczeniu światopoglądowym, homofobii i zastraszaniu. Powierzenie nadzoru nad polską oświatą Romanowi Giertychowi, człowiekowi o skrajnie antyeuropejskich poglądach i braku merytorycznego przygotowania jest przejawem nieodpowiedzialności PiS.

Potępiamy hańbiące dezawuowanie dorobku kilku pokoleń nauczycieli w tym członków Związku Nauczycielstwa Polskiego, organizacji walczącej o polskość w momentach najtrudniejszych dla naszej ojczyzny.

Popieramy postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczące podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli. Żądania te są tym bardziej uzasadnione, że wedle słów pani wicepremier Zyty Gilowskiej budżet państwa dysponuje nadwyżką umożliwiającą realizację tych oczekiwań.
Za konieczne uważamy dalsze zacieśnianie współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz wszystkimi organizacjami i osobami, które chcą czynnie przeciwdziałać postępującej degradacji polskiego systemu edukacji.

Oczekujemy od Ministra Edukacji określenia podstawowych zadań edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przedszkolnej i systemu szkolnictwa zawodowego.


Uchwała Krajowej Konwencji Programowej SLD w sprawie prac programowych Porozumienia Lewicy i Demokratów do wyborów parlamentarnych w 2009 roku

Rok 2009 dla Polski i Europy będzie niezwykle ważny. Wtedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. A rok później czekają nas wybory prezydenckie.

W 2009 roku dojdzie do kolejnego starcia dwóch wizji państwa. Realizowanej obecnie koncepcji państwa zamkniętego, wszechogarniającego - wizji sił opierających swoją politykę na strachu, dzieleniu społeczeństwa z wizją państwa otwartego, która łączy wszystkie siły postępowe opierające swoją politykę na pozytywnym przesłaniu. Państwa, w którym nie markuje się polityki społecznej, ani nie prowadzi się ciągłego poszukiwania wroga odpowiedzialnego za los i krzywdę ludzi, ale tworzy realne projekty socjalne i systemy, które dają poczucie bezpiecznego jutra dla obywateli.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zakończył obecny etap konsolidacji programowej i określił swoją tożsamość ideową. SLD posiada bogaty dorobek programowy oraz doświadczenie w rządzeniu krajem. Stawiamy to wszystko do dyspozycji Porozumienia Lewicy i Demokratów, w którym czynnie uczestniczymy. Wierzymy, że wspólnie uda nam się wypracować atrakcyjną alternatywę programową dla Polski wokół osi: DEMOKRACJA R11; ROZWÓJ R11; EUROPA. Wierzymy, że śladem SLD zdemokratyzujemy proces tworzenia programu.

Liczymy, że każdy będzie mógł wypowiedzieć się na jego temat i współtworzyć go. Jesteśmy przekonani też, że proces tworzenia programu LiD powinien być otwarty na inne środowiska społeczne oraz środowiska reprezentujące ludzi pracy, a w szczególności na rodzący się w Polsce ruch demokratyczny.

Popieramy inicjatywę powołania Rady Programowej LiD, która powinna koordynować całość prac programowych LiD. Cieszymy się, że Aleksander Kwaśniewski zdecydował się objąć funkcję jej Przewodniczącego. Gwarantuje to ambitną wizję i cele programu centrolewicy. Apelujemy jednocześnie do naszych siostrzanych partii z Porozumienia Lewicy i Demokratów aby również poprały tę inicjatywę i delegowały do Rady Programowej jak najlepszych ludzi. Oczekujemy, że Rada Programowa Lewicy i Demokratów wypracuje program wyborczy w wyborach do parlamentu w 2009 roku mając na względzie wizję rozwojową Polski na najbliższe kilkadziesiąt lat oraz jak najbardziej efektywny społecznie kształt modelu państwa.

Jednocześnie dyskusja, która rozpoczęła się w Sojuszu Lewicy Demokratycznej powinna trwać. SLD powinien dyskutować nad swoimi własnymi propozycjami programowymi oraz wkładem merytorycznym do Porozumienia Lewicy i Demokratów. Dlatego projekt przygotowanego przez Radę Strategii Programowej R22;Pakietu SLD europejskich standardów demokratycznych i socjalnychR21; Krajowa Konwencja Programowa kieruje jako propozycję do dyskusji w partii.


Stanowisko Krajowej Konwencji Programowej SLD w sprawie budowy tarczy antyrakietowej

Rząd bez porozumienia ze społeczeństwem i parlamentem rozpoczął negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki na temat umieszczenia na terenie Polski tarczy antyrakietowej.

Delegaci na Krajową Konwencję Sojuszu Lewicy Demokratycznej wyrażają sprzeciw wobec projektu budowy tarczy antyrakietowej na terytorium Polski, ponieważ zwiększa on zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju i może prowadzić do nowego wyścigu zbrojeń.

Stanowczo stwierdzamy, że kwestie obrony terytorium naszego kraju należy rozwiązywać w ramach wspólnej polityki obronnej NATO i UE R11; międzynarodowych struktur, których Polska jest członkiem. Nie zgadzamy się by obywatele naszego kraju stali się pierwszym celem ataku rakietowego.

Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej opowiada się -w przypadku zgody rządu RP na budowę tarczy antyrakietowej- za przeprowadzeniem ogólnonarodowego referendum w tej sprawie.


Stanowisko Krajowej Konwencji Programowej SLD w sprawie rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce

Rodzinne ogrody działkowe w Polsce od ponad 110 lat rozwijają się jako samodzielny ruch społeczny, którego celem jest pomoc najbiedniejszym rodzinom. Rodzinne ogrody działkowe służą jednemu milionowi rodzin, ale także stanowią zielone płuca miast, z czego korzystają społeczności miejskie i same miasta.

Należy podkreślić szczególnie ważną i cenną rzecz R11; w całej swej historii ogrody działkowe powstały na nieużytkach i terenach zdegradowanych. Pracą działkowców wspomaganą organizacją ich związków przywrócono te tereny społeczeństwu i przyrodzie. Również obecnie są to tereny utrzymywane kosztem i pracą działkowców.

Rodzinne ogrody działkowe zorganizowane w Polskim Związku Działkowców stanowią trwały element ogólnoeuropejskiego ruchu ogrodnictwa działkowego zrzeszonego w Europejskiej Organizacji Działkowców z siedzibą w Luksemburgu.

Ogrody działkowe występują powszechnie w krajach Unii Europejskiej, cieszą się poparciem i pomocą ze strony władz państwowych i samorządowych, które uznają, że są one potrzebne i cenne. Dorobek polskiego ruchu jest wysoko ceniony w Europie.

Polska wniosła do europejskiego ruchu ogromny wkład kolejnymi ustawami o ogrodach działkowych.
Uchwalona przez Sejm w 2005 roku ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych została bardzo pozytywnie przyjęta przez środowisko działkowców, jak i związki narodowe z poszczególnych krajów Europy.

Polski Związek Działkowców intensywnie wdraża postanowienia tej ustawy w życie. Jest to dobra ustawa oparta na tradycji również przedwojennego ruchu, dorobku ogrodów działkowych i standardach europejskich, a również nakierowana na przyszłość.

Działkowcy szczególnie cenią sobie potwierdzenie przez nową ustawę samodzielności, samorządności i demokracji w ogrodach i ich Związku. Dlatego Sojusz Lewicy Demokratycznej z niepokojem obserwuje kolejne zapowiedzi i propozycje posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zmian ustawowych wobec dobrze funkcjonującego ruchu.

Szczególnie niepokoją zapowiedzi tak zwanego uwłaszczenia działkowców, gdyż jak wskazują badania przeprowadzone przez PZD i niekwestionowane przez autorów propozycji, byłoby to nie uwłaszczenie a wywłaszczenie działkowców.

Wywłaszczenie nie tylko z ziemi, ale także z tradycji, dorobku, wypracowanych zasad funkcjonowania ogrodów działkowych i ich organizacji oraz pozbawieniem praw zagwarantowanych ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych.

Zamiary PiS są czytelne dla wszystkich działkowców, ale również dla społeczeństwa. Jest to próba likwidacji kolejnego niezależnego, zintegrowanego środowiska mającego własne zdanie na temat przyszłości ogrodów działkowych w Polsce. Jest to również próba przejęcia gruntów ogrodów działkowych w miastach pod cele komercyjne bez wypełniania wszystkich uwarunkowań zawartych w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.

Sojusz Lewicy Demokratycznej stanowczo sprzeciwia się takim próbom ingerencji w samodzielny i samorządny ruch działający z pożytkiem dla miliona rodzin w Polsce. Tak jak dotychczas SLD stoi na stanowisku poszanowania tradycji i samodzielności ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce
SLD wysoko ceni dorobek polskich działkowców zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców i determinację na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w obronie ogrodów i działkowców. Polska lewica dawała temu niejednokrotnie wyraz i zawsze występowała w obronie słusznych interesów rodzin działkowych. Również dzisiaj Sojusz Lewicy Demokratycznej solidaryzuje się z polskimi działkowcami i ich organizacją R11; PZD, a także wysoko ceni ponad 600 tysięcy podpisów złożonych przez działkowców na specjalnych listach w obronie ustawy o ROD.

Do parlamentarzystów i samorządowców SLD działkowcy kierują tysiące listów, apeli, stanowisk z prośbą o pomoc w obronie ich ustawy. To nie może być niezauważone w Polsce. To jest wskazówka dla wszystkich partii w Polsce, klubów parlamentarnych, a także władz państwa, jakie są społeczne oczekiwania.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest przeciwny, aby w imię politycznych i partykularnych interesów niszczyć to, co jest potrzebne dla miliona ubogich rodzin działkowych w Polsce, wielu milionów mieszkańców miast a także całemu społeczeństwu.

Krajowa Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej wzywa całą polską lewicę do udzielenia poparcia i pomocy działkowcom w walce o słuszne prawa zagwarantowane ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych w brzmieniu uchwalonym w 2005 roku.

Będziemy bronić dorobku działkowców, będziemy bronić ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Posłanie Krajowej Konwencji Programowej SLD do polskich samorządów terytorialnych

Krajowa Konwencja SLD w związku z przypadającym w tych dniach świętem polskiej samorządności przesyła najserdeczniejsze pozdrowienia i wyrazy najwyższego uznania za pracę i sukcesy w budowie i rozwoju naszych małych ojczyzn wszystkim działaczom i pracownikom samorządów terytorialnych.

Zgromadzeni na Konwencji delegaci deklarują solidarne wsparcie dla wszystkich działań zmierzających do decentralizacji państwa, umacniania samorządności i przekazywania samorządom kolejnych kompetencji i zadań, które ułatwia lepsze zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnych i urealnią tworzenie i znaczenie społeczeństwa obywatelskiego.

Deklarujemy, że w każdy dopuszczalny prawem sposób będziemy przeciwdziałać próbom centralizacji zarządzania sprawami publicznymi, odbieraniu uprawnień i środków realizacyjnych samorządom terytorialnym.

Bronić spraw samorządowych będziemy w parlamencie, przed polskimi sądami i trybunałami, ale także, gdy zajdzie taka potrzeba, przed trybunałami europejskimi.

Nie damy się zastraszyć i nie pozwolimy na zniszczenie bodaj czy nie największego sukcesu Polski demokratycznej R11; suwerennego, dobrze służącego Polsce i Polakom samorządu terytorialnego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka