Ludwiczek69 Ludwiczek69
258
BLOG

Z~6

Ludwiczek69 Ludwiczek69 Technologie Obserwuj notkę 17
Nauka, Astronomia, Fizyka

Jakiś czas musiałem poświecić swoim sprawom rodzinnym. Mocno mnie to absorbowało, ale już jest całkiem dobrze. Kilka dni temu pojawiła się wiadomość o tym że pomimo marnowania czasu dla JWST, udało się wyciągnąć bardzo ciekawe informacje z tła fotografii jakie on wykonał.

  Sprawa dotyczy 6 galaktyk uchwyconych na jednym ze zdjęć. Oszacowano że owe galaktyki są odległe o tytułowe Z~6, czyli mają około 500-700 lat po bing-bangu.  Nic w tym rewelacyjnego, bo już Teleskop Hubbla odkrywał dalsze obiekty, ale te są czerwone! Nie dość że są czerwone, to maja masy podobne do masy naszej galaktyki. Ogólnie ich parametry są bardzo zbliżone do galaktyk obserwowanych w naszym bliskim otoczeniu. Co w tym dziwnego? Poza tym że w tak krótkim czasie niemożliwe jest uformowanie się tak wielkich obiektów, oraz że zawierają one gwiazdy z sporą domieszką pierwiastków metalicznych. Galaktyki takie same jak wszystkie inne...ale zgodnie z naszymi modelami kosmologicznymi,  tam ich nie ma prawa być. Nie takie i nie w tym miejscu.

  Autorzy odkrycia co prawda dywagują że mogą to być czarne dziury. Myślę że to jednak łagodzenie nastrojów, bo tak ogromne BH nie mogły by zniknąć i powinny być obserwowane tez w naszej bezpośredniej okolicy. Tak czy siak na dzień dzisiejszy nie znamy racjonalnego wyjaśnienia.

 Pozwolę sobie zacytować autora:

Galaxies with stellar masses as high as ~ 1011 solar masses have been identified1–3 out to redshifts z ~ 6, approximately one billion years after the Big Bang. It has been difficult to find massive galaxies at even earlier times, as the Balmer break region, which is needed for accurate mass estimates, is redshifted to wavelengths beyond 2.5 μm. Here we make use of the 1-5 μm coverage of the JWST early release observations to search for intrinsically red galaxies in the first ≈ 750 million years of cosmic history. In the survey area, we find six candidate massive galaxies (stellar mass > 1010 solar masses) at 7.4 ≤ z ≤ 9.1, 500–700 Myr after the Big Bang, including one galaxy with a possible stellar mass of ~1011 solar masses. If verified with spectroscopy, the stellar mass density in massive galaxies would be much higher than anticipated from previous studies based on rest-frame ultraviolet-selected samples.

Link do pdf z jakiego czerpałem informacje:

https://www.nature.com/articles/s41586-023-05786-2_reference.pdf

image

Jak wiecie byłem bardzo sceptyczny co do modelu ewolucji galaktyk (co okazało się słuszne), oraz jestem bardzo sceptyczny co do hipotezy BB. Być może, że też intuicja mnie nie zwodzi. Na razie nie mamy pełnego potwierdzenia odkrycia, nie wiadomo jak szybko uda się zarezerwować czas JWST by dokonać weryfikujących obserwacji. Patrząc na historię powstania tego teleskopu oraz  kłopoty z jego budową i uruchomieniem, nie patrzę na to optymistycznie. Być może cytowana praca skończy podobnie jak prace nad rozkładem stałej struktury subtelnej w przestrzeni...zniknie w zapastnych archiwach, z jakich nikt nie da rady ich wydobyć...a może nie..? Może objawi nam sie jakiś astronom z odpowiednia siłą przebicia i postawi na nogi to co należy. Raczej nie jestem w tej kwestii dobrej myśli, ale kto wie. Budujące jest to że np Urania wspomniała o tym odkryciu:

odkryto-szesc-wczesnych-bardzo-masywnych-galaktyk (Urania)

  Na koniec trzeba nadmienić że JWST ma na koncie kilka innych odkryć jakie poddają wątpliwość hipotezę BB. Jej obrońcy jako argument maja to że pomiary odległości znanymi metodami są niedokładne. To jak najbardziej możliwe, ale co wtedy z ciemną energią?  Dla niej pomiary się zgadzają (przynajmniej na papierze). Co tez ze Stałą Hubbla? Ma ona trzy różne wartości, a jeśli zakwestionujemy znane metody pomiaru odległości, to będziemy mieć czwartą wartość?

  Osobiście sądzę że naruszenie jednego klocka tego domina spowoduje lawinę. Wątpię by świat nauki był gotowy na taki armagedon. Moim zdaniem to nieuniknione, ale kiedy to nastąpi, to nikt nie jest w stanie powiedzieć. Wcale bym się nie zdziwił jakby JWST uległ bardzo poważnej awarii. Pomimo mojej złej opinii o nim, nikomu tego nie życzę.


  Pozdrawiam serdecznie


tagi: Nauka, Astronomia, Fizyka

Ludwiczek69
O mnie Ludwiczek69

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie