Ludwiq Ludwiq
851
BLOG

Na obraz i podobieństwo

Ludwiq Ludwiq Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

W Księdze Rodzaju 1:26-7 [1] czytamy, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga jako ostatni ale najdoskonalszy z bytów.

26 A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!»
27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.

Jednak na czym polega to podobieństwo człowieka do Boga? Święty Augustyn dostrzega podobieństwo nieśmiertelnej duszy ludzkiej do Boga w Trójcy Jedynego w trzech sferach: myśli/pamięci, poznaniu i miłości. [2] Dogmat Trójcy Świętej, który został uroczyście zatwierdzony na soborze w Konstantynopolu (381) jest przedstawiony w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK 253-256). [3]

253 Trójca jest jednością. Nie wyznajemy trzech bogów, ale jednego Boga w trzech Osobach: "Trójcę współistotną" 65 . Osoby Boskie nie dzielą między siebie jedynej Boskości, ale każda z nich jest całym Bogiem: "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec, Duch Święty tym samym, co Ojciec i Syn, to znaczy jednym Bogiem co do natury" 66 . "Każda z trzech Osób jest tą rzeczywistością, to znaczy substancją, istotą lub naturą Bożą" 67 .

254 Osoby Boskie rzeczywiście różnią się między sobą. "Bóg jest jedyny, ale nie jakby samotny" (quasi solitarius) 68 . "Ojciec", "Syn", "Duch Święty" nie są tylko imionami oznaczającymi sposoby istnienia Boskiego Bytu, ponieważ te Osoby rzeczywiście różnią się między sobą: "Ojciec nie jest tym samym, kim jest Syn, Syn tym samym, kim Ojciec, ani Duch Święty tym samym, kim Ojciec czy Syn" 69 . Różnią się między sobą relacjami pochodzenia: "Ojciec jest Tym, który rodzi; Syn Tym, który jest rodzony; Duch Święty Tym, który pochodzi" 70 . Jedność Boska jest trynitarna.

255 Osoby Boskie pozostają we wzajemnych relacjach. Rzeczywiste rozróżnienie Osób Boskich - ponieważ nie dzieli jedności Bożej - polega jedynie na relacjach, w jakich pozostaje jedna z nich w stosunku do innych: "W relacyjnych imionach Osób Boskich Ojciec jest odniesiony do Syna, Syn do Ojca, Duch Święty do Ojca i Syna; gdy mówimy o tych trzech Osobach, rozważając relacje, wierzymy jednak w jedną naturę, czyli substancję" 71 . Rzeczywiście, "wszystko jest (w Nich) jednym, gdzie nie zachodzi przeciwstawność relacji" 72 . Z powodu tej jedności Ojciec jest cały w Synu, cały w Duchu Świętym; Syn jest cały w Ojcu, cały w Duchu Świętym; Duch Święty jest cały w Ojcu, cały w Synu" 73 .

256 Święty Grzegorz z Nazjanzu, nazywany również "Teologiem", przekazuje katechumenom w Konstantynopolu następujące streszczenie wiary trynitarnej:

Przede wszystkim strzeżcie tego cennego depozytu, dla którego żyję i walczę, z którym pragnę umrzeć, który pozwala mi znosić wszelkie cierpienia i gardzić wszystkimi przyjemnościami. Mam na myśli wyznanie wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Dzisiaj powierzam je wam. Przez to wyznanie za chwilę zanurzę was w wodzie i was z niej podniosę. Daję je wam po to, by towarzyszyło i patronowało wam przez całe życie. Daję wam jedno Bóstwo i Potęgę, Jednego istniejącego w Trzech i zawierającego Trzech na różny sposób. Bóstwo bez różnicy substancji czy natury, stopnia wyższego, który podnosi, ani stopnia niższego, który poniża... Nieskończona współnaturalność Trzech nieskończonych. Cały Bóg w każdym z osobna... Bóg Trójjedyny ujmowany jako całość... Nie zacząłem jeszcze myśleć o Jedności, a już Trójca ogarnia mnie swoim blaskiem. Nie zacząłem jeszcze myśleć o Trójcy, a już obejmuje mnie Jedność... 74

Zapis Dogmatu Trójcy Świętej został w zrozumiały sposób przedstawiony przez pana docenta Józefa Kosseckiego w metajęzyku Aksjomatycznej Teorii Poznania i Ogólnej Jakościowej Teorii Informacji na naukowym seminarium o trzech dogmatach wiary katolickiej, PSC rok 2010/2011.

Zapis Dogmatu Trójcy Świętej:

Dalej możemy przedstawić w zapisie dogmatu Trójcy Świętej osobę Jezusa Chrystusa jako człowieka i Syna Bożego. Ja przedstawiłbym to jak na rysunku poniżej.

Czy podobieństwo człowieka do Boga dotyczy tylko duszy tak jak pisał Święty Augustyn? A co z ciałem? Weźmy sobie na przykład krew, która w szerszym znaczeniu obejmuje tkankę krwiotwórczą (czyli szpik u osoby dorosłej) i krew obwodową.  Wszystkie komórki krwi wywodzą się z komórek macierzystych szpiku (HSC), które mają zdolność do samoodnawiania się. Jest to podstawowa cecha komórek macierzystych odróżniająca je od innych komórek. Drugą cechą jest ich zdolność do różnicowania się. Samoodnawianie się HSC jest konieczne do podtrzymania istnienia układu krwiotwórczego przez całe życie człowieka w sytuacji stałego zużywania się komórek końcowych [4]. Szpik kostny produkuje dziennie 2 x 10¹¹ erytrocytów oraz 10¹º leukocytów. Krwinki czerwone po ok. 120 dniach ulegają zniszczeniu. Organizm musi zatem produkować nowe erytrocyty, które zastąpią rozpadłe krwinki. Poniżej schemat samoodnawiania się HSC i różnicowania komórek hemopoetycznych na komórki pochodne. [5]

Komórka potomna (córka) powstaje w wyniku podziału komórki rodzicielskiej (matki):

http://www.synapses.co.uk/genetics/cellcycl.html

http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/0011_1A_3D_en_book/ch01s02.html

I jeszcze schemat mitozy:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitoza

Proces hematopoezy możemy obejrzeć na poniższym filmie:

Ludzka komórka macierzysta. [6]

Ksiądz profesor Michał Heller na wykładzie wygłoszonym w 2012 roku podczas seminarium astrofizycznego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiada na pytanie postawione przez Gottfrieda Wilhelma Leibniza: Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?

Oczywiście pytanie to można zamienić na: dlaczego istnieje raczej Bóg-stworzyciel niż nic skoro najprościej było by, gdyby nie istniało nic? [8] Bo zdawałoby się, że nic nie jest prostsze i łatwiejsze niż nic jak pisał Leibniz. Ale ponieważ istnieje coś to Bóg musi być bardziej prosty niż nic, jest przecież absolutnie prosty i niezłożony [9]. Być może z tego powodu niektórym tak trudno jest uwierzyć w istnienie Pana Boga.

Źródła:

1) http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1

2) http://www.nspj.com.pl/kanaan/artykuly/rozne/174.html

3) http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-1.htm

4) http://adst.mp.pl/img/articles/www/chorobywewnetrzne/INTERNA2014-splash-screen-www.png

5) http://cnx.org/contents/14fb4ad7-39a1-4eee-ab6e-3ef2482e3e22@6.25:139/Anatomy_&_Physiology

6) http://microbiologyspring2011.wikispaces.com/Hematopoietic+Stem+Cells

7) http://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0018/25722/Krwiotworzenie.pdf

8) http://zbigniew-modrzejewski.webs.com/parmenides_index.html

9) http://www.teologia.pl/m_k/zag02c-03.htm

Ludwiq
O mnie Ludwiq

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo