Łukasz Rzepiński Łukasz Rzepiński
678
BLOG

Norwegia cz.XIX - Kryzys maślany i inne kurioza

Łukasz Rzepiński Łukasz Rzepiński Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

 

Kryzys maślany i inne kuriozalne wiadomości ze Skandynawii

Przed rokiem w Norwegii wydarzyła się wielka katastrofa. Wielki pożar zablokował tunel, zagrożenie, szalejący ogień, płonące samochody. Otóż sprawcą katastrofy było 27 ton sera koziego, który w jakiś sposób zaczęło płonąć i stał się świetną pożywką dla ognia, gdyż okazało się że zawiera ogromne ilości tłuszczu i cukru. Brązowy serek jest bardzo popularny w Norwegii, mnie nie smakuje, gdyż jest zbyt słodki właśnie.

W Szwecji w pewnym więzieniu strażnicy … zapomnieli zamknąć więźniów w celach na noc i zostawili ich nie pilnowanych. Co zrobili więźniowie? Całą noc oglądali telewizję oraz…. upiekli ciasto czekoladowe.

Najmniejszy naród skandynawski, Farerzy (naród zamieszkujący Wyspy Owcze – kraik pomiędzy Wielką Brytanią a Norwegią), liczący 66.000 osób, miał podobny konflikt językowy jak Norwegia (opisany w najstarszej notce w tym blogu): z tego samego powodu – chęci lokalnych patriotów wyrwania się spod językowej dominacji Danii. Ale tylko tego brakowało żeby skończyło się tak jak w Norwegii: 2 wersjami języka. Farerzy powołali radę językową, która funkcjonuje do dziś i wydaje zalecenia. Farerzy powstali oczywiście, jak inne wyspiarskie narody skandynawskie poprzez osadnictwo Wikingów. Mają piękne sagi i piękną ludową muzykę.

Norwegia jest dumna z wynalezienia łopatki do krojenia sera, która jest też używana w Polsce. Duńczycy jednak nie wiedzą nawet jak się nią posługiwać: posiadają własne urządzenie do krojenia sera (które także mnie w Danii zaskoczyło i nie wiedziałem jak go użyć) w postaci rozpiętej stalowej nici. W mieszanych rodzinach używane są na ogół oba.

image

 

Duńska krajalnica sera

W Chinach pewien potrtal wypuścił informację o istnieniu wielkiego miasta lesbijek w Szwecji. Pod wpływem nawały chińskich mężczyzn padły serwery stron internetowych promujących turystykę w Szwecji szukających informacji na temat tego miasta. Wkrótce potem zablokowały się także i linie telefoniczne.

Po rewolucji węgierskiej w 1956 kraje skandynawskie przyjęły wielu węgierskich uchodźców. Węgrzy byli bardzo wdzięczni i pracowali bardzo ciężko, biorąc nadgodziny i robiąc tylko krótkie przerwy. Zakłopotani Skandynawowie wreszcie poprosili ich o to by przestali tak ciężko pracować i więcej odpoczywali, gdyż stawiało pracowników skandynawskich w złym świetle. Wdzięczność Węgrów wzrosła jeszcze bardziej.

Armia Szwecji pochyliła się nad żołnierkami, które cierpią z powodu stresu spodowanego posiadaniem małych piersi. Żołnierki na koszt podatnika mogą zafundować sobie operację powiększenia piersi, z czego część skorzystała.

Pisałem już jak duńska flaga została zesłana przez Boga. Przypomnę że król duński prowadził krucjatę w Estonii i już Estończycy przeważali to król zwrócił się do Boga. Na niebie pojawiła się flaga z krzyżem, którą Duńczycy przyjęli, a dzięki boskiej pomocy Estonię zajęli. W Danii rozpowszechił się żart że Bóg próbował zesłać flagę Estończykom, ale Duńczycy ją podwędzili.

Politycy szkoccy zgłosili chęć przystąpienia do unii państw nordyckich po odłączeniu się od Wielkiej Brytanii (wkrótce referendum). Państwa skandynawskie zareagowały entuzjastycznie. Odrzuciły jednak podobną prośbę ze strony Estonii, z którą także mają wspólną historię i więzy. Estonia pozostaje pod czułą opieką jedynie Finlandii.

Słynne zdjęcia pokazujące masakry wielorybów to naprawdę robota Farerów. Źli Farerzy. Taki mały, uroczy naród.

W 2011 uwagę Skandynawów skupił „Kryzys maślany”. Z powodu wysokich opadów i niskiej produkcji mleka w Norwegii zabrakło masła. Norwegia nakłada na żywność wysokie cła przez co jest ona w tym kraju droga. Norwegowie wpadli w panikę, gdyż tuż przed świętami nie mogli piec tradycyjnych ciast. I zmienili się dotąd ułożeni Skandynawowie. Ceny masła osiągnęły niebotyczny poziom, tak że niektórzy Norwegowie i Szwedzi zaczęli parać się przemytem masła ze Szwecji. Ale nie dano zginąć Norwegom. Szwecja zdecydowała się na bohaterski gest i wysłała duży kontyngent masła do głodującej Norwegii. W Danii zorganizowano zbiórki prywatne i również wysłano „maślaną pomoc”.

 

37 lat, pracuję jako specjalista w Oslo pisuję głównie o historii i ekonomii ostatnio o podrózach, mentalności Skandynawów i Chińczyków

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości