Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
480
BLOG

Ks. Stanisław Kazimierczyk nowym świętym

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Papież Benedykt XVI ogłosił dzisiaj w Rzymie świętymi aż sześcioro błogosławionych. Wśród nich jest także Polak – ksiądz Stanisław Kazimierczyk. Zakonnik żyjący ponad 500 lat temu Krakowie był propagatorem kultu eucharystycznego i całe życie poświęcił ubogim.

 

 

- Błogosławiony Stanisław Kazimierczyk niesie przede wszystkim przesłanie charytatywne- podkreślał abp Kazimierz Nycz, który wziął udział w uroczystościach kanonizacyjnych. - To był człowiek znany na krakowskim Kazimierzu ze swoich kazań, ale też przede wszystkim jako wielki jałmużnik i charytatywny człowiek- powiedział metropolita warszawski. Arcybiskup przypomniał również, że Kazimierczyk nie uciekł swego czasu przed zarazą z Krakowa, pozostał w mieście, by pomagać potrzebującym, chorym i umierającym. - To pozostało tak mocno w krakowskim ludzie, że kiedy umarł natychmiast rozpoczęły się pielgrzymki i kult, tak że papież mógł dokonać beatyfikacji na zasadzie ciągłości kultu - tłumaczył abp Nycz.

Hierarcha przypomniał, że za wstawiennictwem Stanisława Kazimierczyka zdarzył się też cud - został uzdrowiony w 1617 roku hrabia Piotr Komorowski. Właściciel Suchej Beskidzkiej stracił wzrok, po czym go odzyskał po odwiedzeniu grobu beatyfikowanego i modlitwie przy nim. - I ten cud uzdrowienia został uznany w procesie kanonizacyjnym i dlatego mamy kanonizację - powiedział abp Nycz.

Stanisław Kazimierczyk był duszpasterzem i spowiednikiem, zasłynął jako znakomity kaznodzieja, opiekun ubogich, troszczący się o chorych i cierpiących. Kiedy na Kraków przyszła zaraza, zakonnik pozostał w mieście, by pomagać chorym i potrzebującym. Zmarł w 1489 roku, w powszechnej opinii uchodząc za świętego. Jego grób w prezbiterium kościoła Bożego Ciała w Krakowie był odwiedzany przez ludzi, którzy za jego pośrednictwem otrzymywali nadzwyczajne łaski. Po latach wierni nadali mu zaszczytny tytuł Apostoła Eucharystii.

Kult Stanisława Kazimierczyka trwa nieprzerwanie już od ponad 500 lat. 18 kwietnia 1993 roku papież Jan Paweł II w Watykanie beatyfikował Stanisława Kazimierczyka. Od tej pory przysługiwał mu tytuł błogosławionego.

Więcej o świętym Stanisławie Kazimierczyku, patrz tutaj.

Na zdjęciu:mauzoleum błogosławionego Stanisława Kazimierczyka, XV-wiecznego kanonika laterańskiego, w kościele Bożego Ciała w Krakowie

MAR/IAR

[Fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura