Mirosław Włodarczyk Mirosław Włodarczyk
172
BLOG

Kraśnik walczy z wykluczeniem cyfrowym

Mirosław Włodarczyk Mirosław Włodarczyk Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

W latach 2011-2015 miasto pozyskało na cel walki z wykluczeniem cyfrowym wśród mieszkańców Kraśnika ponad 1,4 mln złotych środków zewnętrznych. Zakupiono i przekazano Kraśniczanom 257 kompletnych zestawów komputerowych wraz z dostępem do szerokopasmowego Internetu.

 

e-Inclusion Miasta Kraśnik” to kolejny już projekt realizowany w ramach polityki prorodzinnej mającej na celu zatarcie różnic w poziomie życia mieszkańców Kraśnika. Poprzedni projekt pt.: „Internet dla mieszkańców Kraśnika” realizowany w ramach programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Wartość całkowita przedsięwzięcia w kwocie 697 352,62 zł została w 100% dofinansowana ze środków zewnętrznych, które Miasto Kraśnik pozyskało w 2011 roku. Wówczas zakupionych zostało 97 komputerów z bezpłatnym dostępem do Internetu.

Biorąc pod uwagę powyższe, wystąpiliśmy o przyznanie kolejnych środków finansowych, celem udostępnienia kraśniczanom bezpłatnego dostępu do nowoczesnych technologii. Poprzez realizację projektu „e-Inclusion Miasta Kraśnika” kolejny raz udowadniamy, że można skutecznie aplikować o dofinansowanie w innowacyjne technologie. Tym razem jest to kwota  469 tys. zł, które w całości pokrywa wartość na przewidziane zadania. Projekt ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób, narażanych na to ze względu na trudną sytuację materialną lub niepełnosprawność i obejmował zakup zestawów komputerowych oraz zapewnienie bezpłatnegodostępu do Internetu przez okres 20 miesięcy dla 60 gospodarstw domowych z Kraśnika. Dla uczestników zaplanowano również specjalne szkolenia z zakresu obsługi sprzętu komputerowego i korzystania z Internetu. W programie wzięły udział samotne mamy, osoby niepełnosprawne oraz duże kraśnickie rodziny uczestniczące w programie „Kraśnik wspiera rodziny 3 plus”. Podobnie jak pierwsza edycja projektu „Internet dla mieszkańców Kraśnika”, również działania zaplanowane na lata 2013–2015 były realizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – e-Inclusion.

Na realizację tego projektu zdecydowaliśmy się, aby osobom zagrożonym wykluczeniem cyfrowym z powodu trudnej sytuacji materialnej bądź niepełnosprawności dać możliwość pokonania tych trudności i ograniczeń. To ważny instrument wsparcia dla kraśnickich rodzin poprzez wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz wyrównywanie szans na rynku pracy dla dorosłych. Trudna sytuacja życiowa nie może usprawiedliwiać dyskryminacji, która często dotyka osoby wykluczone. Wymienione działania mają tej właśnie dyskryminacji przeciwdziałać. Są one częścią szerszej strategii wsparcia polityki prorodzinnej, realizowanej przez Miasto Kraśnik, zmierzającej do wyrównywania szans życiowych. Do takich przedsięwzięć poza omawianym projektem należy również zaliczyć program „Kraśnik wspiera Rodziny 3 plus”, ulgi w opłatach za przedszkola dla rodzin wielodzietnych i mniej zamożnych oraz zakup podręczników dla uczniów klas pierwszych. Wierzę, że realizowany od zeszłego roku program przyczyni się do poprawy sytuacji życiowej osób najbardziej potrzebujących.

 

Celem projektu „e-Inclusion Miasta Kraśnik” było również utworzenie 8 otwartych dla mieszkańców sal komputerowych zlokalizowanych w 8 szkołach finansowanych przez miasto. Udało się wyposażyć w pełni 100 stanowisk komputerowych za kwotę ok. 300 tys. złotych.

Zakupiony sprzęt zlokalizowany został w 8 jednostkach miejskich w otwartych salach komputerowych:

1)      Szkoła Podstawowa nr 1 ul. T. Kościuszki 23; 23-200 Kraśnik – 10 zestawów

2)      Szkoła Podstawowa nr 2 ul. Urzędowska 10; 23-200 Kraśnik – 10 zestawów

3)      Szkoła Podstawowa nr 3 ul. Urzędowska 435; 23-200 Kraśnik – 10 zestawów

4)      Szkoła Podstawowa nr 4 ul. Kolejowa 28; 23-200 Kraśnik – 10 zestawów

5)      Szkoła Podstawowa nr 5 ul. Al. Niepodległości 54; 23-204 Kraśnik – 15 zestawów

6)      Szkoła Podstawowa nr 6 ul. Grunwaldzka 2; 23-204 Kraśnik – 15 zestawów

7)      Publiczne Gimnazjum nr 1 ul. Ks. J. Popiełuszki 1; 23-204 Kraśnik – 15 zestawów

8)      Publiczne Gimnazjum nr 2 ul. Urzędowska 10; 23-200 Kraśnik – 15 zestawów

 

Całkowita wartość projektu – 718 311,60 zł.

Projekt jest w 100% finansowany ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 działanie 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo