Witold Jurasz Witold Jurasz
630
BLOG

O tym, że istnieją biznesmeni, którzy działają pro publico bono

Witold Jurasz Witold Jurasz Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Mój serdeczny przyjaciel Tomasz Kaźmierowski, menedżer i przedsiębiorca, założył pewien czas temu Fundację Identitas (www.identitas.pl). Fundacja Tomasza Kaźmierowskiego przyznaje stypendia studentom oraz doktorantom w zakresie humanistyki, ze szczególnych uwzględnieniem literatury, historii i twórczości dotyczącej tożsamości kulturowej, narodowej, regionalnej, etnicznej, religijnej, czy grupowej.

W tym roku Identitas przyznał też po raz pierwszy nagrody literackie.

W dziedzinie Historii lauretem został Bogdan Podgórski za książkę: "Józef Retinger – prywatny polityk".

W dziedzienie Humanistyki i Literatury Pięknej laureatem został Jan Polkowski za książkę "Ślady krwi".

Nagrodę Specjalną Identitas otrzymali pp. Wojciech i Karol Lizakowie za album – "Powstanie styczniowe. Nieznane obrazy, zapomniane wiersze".

Piszę o inicjatywie T. Kaźmierowskiego z prawdziwą przyjemnością, bo uosoabia ona ten sposób myślenia, który w mojej ocenie jest niezbędny dla tego, by Polska mogła zająć należne jej miejsce w Europie i na świecie. A zatem szukanie tożsamości, ale w sposób, który nie widzi jej jako zaprzeczenia, ale jako kontyunację, czy może lepiej - rozwój: czerpanie z tego co dobre w przeszłości i odcinanie się od tego, co złe. Łączenie środowisk, czego wyrazem jest choćby skład jury, w którym znaleźli się prof. Andrzej Paczkowski, Paweł Lisicki, prof Andrzej Chwalba, Jarosław Krawczyk, Andrzej Horubała czy też wreszcie Maciej Urbanowski. Jeszcze wyraźniejszym, choć niezaplanowanym przez Fundatora, sygnałem ponadpolitycznego charakteru Fundacji stali się jednak laureaci Nagród - z jednej strony publikujący w tygodniu "W Sieci" Jan Polkowski, z drugiej b. senator i europoseł SLD Bogdan Podgórski. Nie mogę pominąć jeszcze i tego, że Nagrody w niebagatelnej wysokości łącznie 80.000 PLN, pochodzą w przeważającej mierze z kontrybucji założyciela Fundacji. Mam nadzieję, że coraz więcej będzie biznesmenów, którzy, podobnie jak Tomasz, zechcą zakładać i finansować, czy bodaj wspierać niezależne inicjatwy, których istnienie jest istotą społeczeństwa obywatelskiego.

Książki nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu zostały wydane w formie audiobooków przez serwis Audioteka.pl. Tym z Państwa, którzy wolą szelest papieru polecam książki - tym, którzy wiele godzin spędzają w aucie czy na rowerze lub tym, którym wzrok niedomaga - polecam audiobooki.

Osobiście jestem po lekturze biografii Józefa Retingera. Skądinąd ciekawe, że tak wielka postać musiała we własnym kraju czekać tyle lat na biografię. Dobrze jednak, że doczekała się biografii, a nie hagiografii, czy też udającej biografię filipiki. Pracę p. Bogdana Podgórskiego polecam każdemu, kto interesuje się historią Europy, Unii Europejskiej czy też wreszcie chce zrozumieć mechanizmy rządzące naprawdę wielką polityką.

Skądinąd zastanawiające jest to, jak wiele znacznych postaci w naszej historii - również najnowszej - nie doczekało się żadnej biografii, co zasadniczo odróżnia nasz rynek wydawniczy od Zachodu, gdzie niemal każdemu znacznemu politykowi jeszcze za życia poświęca się solidnie opracowane biografie.

Chciałbym spopularyzować pracę Fundacji Identitas - proszę więc uprzejmie o łaskawe udostępnianie powyższego wpisu na Państwa stronach.

Zwolennik realpolitik, rozumianego nie jako kapitulanctwo, a jako coś pomiędzy romantyzmem nieliczącym się z realiami, a cynizmem ubierającym się w szaty pozytywizmu. W blogu będę pisał głównie, aczkolwiek nie wyłącznie, o polityce zagranicznej. Z przyjemnością powitam ew. komentarze, również te krytyczne, ale będę zobowiązany za merytoryczną dyskusję - choćby i zażartą, byleby w granicach dobrego smaku.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo