miepaj miepaj
675
BLOG

Czy ludzie oglądali pterozaury? (cz. I)

miepaj miepaj Kultura Obserwuj notkę 15

Alfred J. Palla

Czy ludzie oglądali pterozaury? (cz. I)

 

Wyobrażenia dinozaurów pozostawione przez dawne kultury w różnych miejscach świata sugerują, że ludzie współistnieli niegdyś na ziemi z tymi potężnymi stworzeniami. To stawia teorię ewolucji pod wielkim znakiem zapytania.

W 1939 roku w Sutton Hoo, w pobliżu Woodbridge w Anglii, we wnętrzu kopca odkryto niezwykły grobowiec z VII wieku. Anglosaskiego króla pochowano tam we wnętrzu statku. Czy zwyczaj chowania zmarłych władców w statku, jaki przetrwał w wielu kulturach, był wzorowany na dawnej tradycji, według której Noe zabrał do arki zabalsamowane ciało pierwszego ziemskiego króla – Adama? Pisałem o tym szerzej w artykule o tzw. Jaskini Skarbów.

W tym królewskim grobowcu znaleziono kilkadziesiąt przedmiotów ze złota, które miałem okazję obejrzeć w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Wśród nich szczególną uwagę zwraca pięknie inkrustowane okucie tarczy. Widnieje na nim stylizowana podobizna latającego gada, który przypomina pterodaktyla z jego uzębionym dziobem oraz długimi skrzydłami, tutaj złożonymi wzdłuż tułowia. Dawni mieszkańcy Wysp Brytyjskich nazywali go widfloga, gdzie wid odnosi się do dużej rozpiętości skrzydeł, a floga oznacza istotę latającą. Słynny gocki bohater Beowulf zabił takiego ogromnego latającego gada w 583 roku w Hronesness na południowym wybrzeżu dzisiejszej Szwecji.

Czy ludzie oglądali pterozaury?

Indianie i pterozaury

Pterozaury, czyli latające gady ( z gr. pteron – ‘skrzydło’ oraz sauros – ‘jaszczur’), miały w pełni uzębione szczęki i długie ogony. Budową ciała przypominały dwunożnego dinozaura. Długie i wąskie skrzydła mogły się składać w locie, jak to widzimy na okuciu saskiej tarczy z Sutton Hoo, dzięki czemu zwierzęta te były szybkie i zwrotne. Ich kości były puste w środku (pneumatyczne), a zatem bardzo lekkie. Miały wielkie ażurowe czaszki, często wydłużone, a także kostne grzebienie.

Wydaje się, że Indianie nazywali pterozaura Ptakiem Grzmotu (ang. Thunderbird). Ich legendy mówią, że kiedy przelatywał, to jego ogromne skrzydła wydawały dźwięk przypominający grzmoty.  Pamięć o gigantycznych ptakach zachowała się w postaci rysunków skalnych. Na przykład na wypiętrzeniu skalnym San Rafael w stanie Utah znajduje się dwumetrowy piktogram przedstawiający pterozaura. [1] Rysunek ptaka został wykonany ciemnoczerwonym pigmentem. Jego twórcami byli prawdopodobnie Indianie z prekolumbijskiej kultury Fremont, współczesnej dawnym Indianom zwanym Anasazi, na terenie których odkryto petroglif wyobrażający apatozaura obok człowieka, o czym pisałem w poprzednim artykule.

Czy ludzie oglądali pterozaury?W muzeum w Manitou Springs w stanie Kolorado znajduje się indiański przedmiot, który budzi wiele pytań. Otóż używany w ceremoniach religijnych kij długości około 36 cm wieńczy podobizna głowy pteranodona, jednego z największych latających gadów, którego noga była tak wysoka, jak dorosły człowiek, a rozpiętość skrzydeł dochodziła do 12 m. Skąd Indianie wiedzieli, jak wyglądał pteranodon, rzekomo wymarły 70 mln lat temu?

Czy ludzie oglądali pterozaury?

(dok. nastąpi)


[1] Dennis Swift, “Messages on Stone”, Creation1997, vol. 19, s. 20.

miepaj
O mnie miepaj

Nieformalny przewodniczący Grupy Inicjatywnej Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego (1993-1995), pierwszy przewodniczący Towarzystwa (w latach 1995-1998), redaktor naczelny organu Towarzystwa "Na Początku..." od 1993 roku do 2006 oraz (po zmianie tytułu) "Problemów Genezy" od 2013-.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura