Ew. Ew.
743
BLOG

Równonoc, czy Wielkanoc?

Ew. Ew. Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

Zaczynam drugi raz, ewidentnie kusy mi przeszkadza, ale nie będzie miał ze mną łatwo :)

Dla kogo sprzatam, piorę, gotuję, piekę? Dla bliskich i dla siebie rzecz jasna, to świetna pora na wiosenne porządki. Nie wierzę w małostkowego Jezusa, który przyjdzie sprawdzać czystość okien. Kulturę i obyczaje Słowian dopiero poznaję, daleka jestem od jej praktykowania.

Jestem chrześcijanką, nie katoliczką.

Tak, zwykła chrześcijanką bez żadnych dodatków w postaci obrzędów, tradycji, z przewodnikiem w postaci Słowa Bożego. Nadal widnieję w parafialnych, katolickich księgach, ale co mi tam, ważne że duszę i umysł uwolniłam. Swoją drogą trudno znaleźć dwóch świdków katolików do apostazji, mimo że znajomych do gorliwych katolików zaliczyć nie mogę.

Ale do rzeczy, przed nami Wielkanoc, jajka, kiełbasy, makowce, frykasy  i jej symbole w postaci jajec, zajęcy, czy królików, przecież to ewidentne symbole płodności. Zajączek - symbol zmartwychwstania i płodności. Otóż jak podają egipskie mity, Izyda – bogini miłości i ogniska domowego – przyczyniła się do zmartwychwstania swojego męża Ozyrysa, który wcielił się w postać zająca. Od tej chwili długouchy symbolizował zmartwychwstanie. Ponadto Grecy podziwiali szaraka za jego płodność, gdyż wiadomo jest, iż to jedyne zwierzę, którego samica będąc w ciąży jest w stanie zostać ponownie zapłodniona. Wśród starożytnych Greków zając symbolizował również szczęście i miłość, był atrybutem Afrodyty i Erosa. A ze względu na swój krótki żywot, nasz długouchy, często był umieszczany na pomnikach grobów, jako symbol przemijania. Jajko, pisankaZwyczaj malowania jaj narodził się w Persji. W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego. Dawniej zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety, mężczyźnie wówczas nie wolno było wchodzić do izby. Jeśliby się tak zdarzyło, odczyniano urok, który intruz mógł rzucić na pisanki. Początkowo Kościół zabraniał jedzenia jajek w czasie Wielkanocy. Zakaz został cofnięty w XII wieku, konieczne jednak było odmówienie przed posiłkiem specjalnej modlitwy. Wynikało to z dążenia do rozdzielenia tradycji Kościoła od obrzędowości pogańskiego święta związanego z kultem zmarłych, w których jajko – początek nowego życia – odgrywało ważną rolę. Jajka zdobiono w celach magicznych. W ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata.

Co Bóg mówi o świętach:

Nienawidzę, brzydzę się waszymi świętami.
Nie będę miał upodobania w waszych uroczystych zebraniach.
Bo kiedy składacie Mi całopalenia i wasze ofiary,
nie znoszę tego,
na ofiary biesiadne z tucznych wołów
nie chcę patrzeć.
Idź precz ode Mnie ze zgiełkiem pieśni twoich,
i dźwięku twoich harf nie chcę słyszeć.

AMOSA 5:21-23

Tradycja.

Oczywiście jest w Piśmie przekaz, aby trzymać się tradycji, ale tej, o której mówi Biblia. Wersety: 1.Koryntian. 11,2 i dwie wzmianki w 2. Tesaloniczan (króciutki, można cały przeczytać). Nie mogę się powstrzymać, by nie wspomnieć o antysocjalistycznym cytacie, zwróćcie uwagę przy cztaniu drugiego listu do Tesaloniczan na 3,10.

Tradycję niezgodną z Pismem mamy odrzucać.

Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. I mówił do nich: Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować.

Marka 7, 8-9

Baczcie, aby kto was nie zagarnął w niewolę przez tę filozofię będącą czczym oszustwem, opartą na ludzkiej tylko tradycji, na żywiołach świata, a nie na Chrystusie.

Kolosan 2,8

W książce Alexandra Hislopa The Two Babylons (Dwa Babilony) podano następujące wyjaśnienie: „Co oznacza sam wyraz Easter [angielski odpowiednik polskiego„Wielkanoc”? Nie jest to nazwa chrześcijańska. Od razu rzuca się w oczy jej chaldejskie pochodzenie. Easter to nic innego jak Asztarte, jeden z tytułów Beltis, królowej nieba, której imię, (…) znalezione przez Layarda na pomnikach asyryjskich, brzmiało Isztar. (…) Takie są dzieje Wielkanocy. Popularne zwyczaje związane dziś z tym świętem wystarczająco potwierdzają historyczne świadectwo jego babilońskiego pochodzenia. Gorące, oznaczone krzyżem bułki w Wielki Ratek oraz kraszanki na Paschę, czyli Wielkanoc, były częścią składową zarówno obrzędów chaldejskich, jak i dzisiejszych” (Nowy Jork 1943, ss. 103, 107, 108;).

Oczywiście są w Piśmie cytaty nakazujące świętować Paschę, czyli dzień śmierci Chrystusa, ale to nie to samo, co aktualna Wielkanoc, podczas której świętuje się zmartwychwstanie.

Nie macie się czym chlubić. Czy nie wiecie, że odrobina kwasu cały zaczyn zakwasza? Usuńcie stary kwas, abyście się stali nowym zaczynem, ponieważ jesteście przaśni; albowiem na naszą Paschę jako baranek został ofiarowany Chrystus. Obchodźmy więc święto nie w starym kwasie ani w kwasie złości i przewrotności, lecz w przaśnikach szczerości i prawdy.

1 Kor 11,6-8

I nastał dzień Przaśników, kiedy należało ofiarować baranka paschalnego.

Łk 22,7

Dla ateistów to nieistotne, nie wierzą, ale pod tradycję katolicką, czy nową konsumpcyjną jakoś bez problemu się podpinają. Dla katolików natomiast tradycja wydaje się być najważniejsza, wielu poza krótkimi czytaniami na mszy, nie ma styczności z Biblią.

Kiedyś za posiadanie Biblii się ginęło, dziś społeczeństwo jest tak ogłupione, że większość ją posiada, a tak niewielu zna, czyta. Katolickie obrzędy, czary mary skutecznie odciągają wiernych od czytania, a pozostałych zniechęcają, bo przeciętny człowiek, niesłusznie łączy kościół z Pismem Świętym.

"Przeklęty ten, kto coś w piśmie zmieni", a poczynania kościoła.

1. Zmiana przykazań, wykreślenie drugiego o treści: 20:4 - Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 20:5 - Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą.20:6 - Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

Wykreślone przykazanie, a kult katolicki nijak ma się do siebie, więc Słowo Boże przegrało z pomysłem zwierzchników kościoła. Ostatnie przykazanie podzielono na dwa, po czym samo 10 w katechiźmie nie ma sensu: "ani żadnej rzeczy, która jego jest".

2. Zmiana dnia odpoczynku z soboty (sabatu) na niedzielę (dzień słońca). „Izraelici winni pilnie przestrzegać szabatu jako obowiązku i przymierza wiecznego poprzez pokolenia. To będzie znak wiekuisty między Mną a Izraelitami, bo w sześciu dniach Pan stworzył niebo i ziemię, a w siódmym dniu odpoczął i wytchnął” (Księga Wyjścia 31:16-17).

3. Celibat, co o kapłanach mówi Biblia:,,Godna to wiary nauka: ten ,kto ubiega się o biskupstwo, pragnie podjąć się pięknego zadania. A zatem - biskupem ma być człowiek bez zarzutu, mąż jednej żony, trzeźwy, skromny, przyzwoity, gościnny, przykładny, nie upijający się, nie awanturnik, ale człowiek łagodny, niekłótliwy, niechciwy pieniędzy. Niech umie dobrze kierować własnym domem, utrzymując dzieci w posłuszeństwie i wielkiej przyzwoitości. Bo kto własnym domem nie umie kierować, jakżeż potrafi dbać o zbór Boży." 1 do Tymoteusza 3, 1-7. Rodzina też kosztuje, dziedziczy, czy kościół byłby tak bogaty, gdyby nie celibat, oj chyba nie...

Wystarczy, aczkolwiek jest jeszcze wiele niezgodności.

Jeśli jesteś oburzonym na powyższy tekst katolikiem i czujesz ogromną potrzebę napomnieć mnie, spróbuj się powstarzymać, bo z naszej dyskusji, domyślam się, nic konstruktywnego nie wyniknie. Zamiast napominać, przeczytaj w mojej intencji Ew. wg Mateusza 23, z góry dziękuję :)

 

 

 

Ew.
O mnie Ew.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo