polbrat polbrat
126
BLOG

Egipt w emocjach

polbrat polbrat Polityka Obserwuj notkę 0

Jesli ktoś chce wiedzieć jak bardzo Egipcjanie są emocjonalni i jak bardzo  przeżywali obalenie Mursiego, to niech poogląda sobie poniższe video.  To jest po prostu nie do opisania. Czy z taką radością, entuzjazmem i wzruszeniem miliony w domach i publicyści w telewizji witaliby coś, co jest moralnie wątpliwe albo tym bardziej naganne? Dlaczego więc media i wielu komentatorów twierdzą, że 30 czerwca 2013 roku w tym kraju dokonano zamachu stanu i uporczywie zrównywnuje sie to, co wydarzyło sie w Egipcie do wojskowychi przewrotów w Afryce czy Ameryce Południowej. A może brakuje po prostu pojęc do opisania tego się w Egipcie zdarzyło. Może  tkwimy w jakiś starych schematach typu "demokracja dobra", "autorytaryzm zły" które nie odpowiadają współczesności.  Może jednak prawdą jest to, że w demokratycznej procedurze mogą do władzy dojść siły niedemokratyczne. Zdarzyło się to w 1933 w Niemczech to dlaczego nie mogło zdarzyć się w 2012 w Egipcie?  W kazdym razie do tewidzów w USA czy Europie dochodzi bardzo skrzywiony obraz wydarzeń  Jeśli bowiem rzeczywiście chcemy dalej chcemy określać odsunięcie od władzy Mursiego jako przewrót to trzeba pamietać, że te różne afrykańskie czy południowoamerylkańskie przewroty odbywały sie ponad głowami ludzi. Ten w Egipcie, nastapił z udziałem  szerokich rzesz meszkańców, a nawet na ich wołanie i to wołanie dramatyczne. 

Ale to jest jedna strona zagadnienia, bo to już się zdarzyło miesiąc temu.

Teraz czas na rozwiązanie problemu polegającego na tym, że w Egipcie jest też druga połowa obywateli, która  uważa całkowicie inaczej niż ta pierwsza i wcale 30 czerwca się nie radowała, a wprost przeciwnie, była oburzona. W efekcie zamiast zamknąć sie z tym swoim oburzeniem we własnym prywatnym świecie, zamiast udać się na wewnetrzną emigrację, wyszła z tym swoim buntem na ulicę i przyłączyła się do tych, którzy zaapelowali o protest. Gdyby dotyczyło to kilkuset bądź kilku tysięcy ludzi można by się nie martwić. W Egipcie dotyczy to ostrego konfliktu miedzy obozami, z których każdy liczy miliony. Jak z tego wyjdą?

Trzeba bacznie się im przyglądać, bo to może być ciekawa lekcja. Także dla nas .              

polbrat
O mnie polbrat

„Tam [w Polsce] jest miło, bo tam zawsze się czeka. Tam zawsze się wszystko „buduje”, tam nigdy nic nie jest gotowe. Tam zawsze trwa „jutro” (...). Ale z jednego nikt nie zdaje sobie sprawy, bo to ciężko: że nic już nie będzie jutro, bo jutro to oszustwo. Zawsze jest tylko teraz. Teraz widzę (...), że na nic tam już nie mogę czekać. Że tak, jak tam jest, tak będzie zawsze (...)”. Dziennik” Sławomira Mrożka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka