PolskieLeki PolskieLeki
1148
BLOG

Podatki zabijają innowacyjność

PolskieLeki PolskieLeki Gospodarka Obserwuj notkę 17

 Polska znajduje się na niechlubnym 23. miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem wspierania innowacyjności. Tymczasem zaproponowane w ustawie refundacyjnej przepisy hamują innowacyjność, zamiast sprzyjać jej rozwojowi.

W ubiegłym roku nakłady polskich firm na badania i rozwój wyniosły 0,89% PKB. Niestety, sytuuje to nas na szarym końcu wśród krajów Unii Europejskiej. Nasi najbliżsi sąsiedzi - Czesi przeznaczają prawie dwa razy więcej (1,47 % PKB), a liderem w Europie jest Francja z 2,02% PKB.

Jedynie ponad 20% polskich przedsiębiorstw wprowadza innowacje, podczas gdy średnia dla całej UE wynosi 39,5%, a wśród firm niemieckich -ponad 70%. Polski system podatkowy w żaden sposób nie zachęca firm do inwestowania w badania i rozwój. Ulgi podatkowe dotyczą tylko kosztów zakupionych rozwiązań technologicznych, nie obejmują natomiast prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez firmy we własnym zakresie. Tymczasem inne kraje wspierają właśnie taki model innowacyjności, uznając go za najbardziej korzystny i efektywny - np. w Czechach i na Węgrzech całkowita korzyść podatkowa może wynieść 200% kosztów poniesionych na prace badawcze.  

Rozwój innowacyjności i gospodarki opartej na wiedzy jest podstawą przygotowanej przez rząd Strategii Polska 2030. Jej celem jest wytyczenie „ścieżek rozwoju Polski w kolejnych dwudziestu latach” oraz pokazanie „możliwości dalszej modernizacji” krajowej gospodarki. Rząd przygotował strategiczny dokument wytyczający kierunki rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki, ale jednocześnie wprowadza rozwiązania ustawowe, które niszczą innowacyjność polskich firm i pozbawiają je środków na inwestycje. 

Polski przemysł farmaceutyczny jest branżą, która w ostatnim dziesięcioleciu stała się liderem innowacyjności i rozwoju technologicznego na równi z przemysłem produkującym sprzęt transportowy oraz maszyny i urządzenia. Według raportu IBnGR, nakłady sektora farmaceutycznego stanowią około 10% wydatków całego polskiego przemysłu na badania i rozwój. Dodatkowo generuje on ciągle zwiększający sie popyt na usługi jednostek badawczo-rozwojowych. Dokonuje sie to przy nadzwyczaj małym udziale środków budżetowych wynoszącym 2%, podczas gdy dla całej krajowej gospodarki udział ten wynosi 12%.

Innowacyjny oraz  inwestujący w badania i rozwój krajowy przemysł farmaceutyczny może stanowić (wspólnie z innymi branżami wysokich technologii) koło zamachowe dla realizacji rządowej strategii rozwoju gospodarki budowanej na wiedzy. Brakuje jednak konkretnych działań w postaci ulg podatkowych i rozwiązań ustawowych, które stymulowałyby go do dalszego intensywnego rozwoju i inwestycji. Wprost przeciwnie, w rządowym projekcie ustaw zdrowotnych znalazły sie rozwiązania fiskalne, które pozbawią krajowe firmy środków na inwestycje i badania. 

PolskieLeki
O mnie PolskieLeki

Reprezentujemy krajowych producentów leków

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka