Komentuj, obserwuj tematy,
Załóż profil w salon24.pl
Mój profil
autor-widmo autor-widmo
654
BLOG

Pamięć Żołnierzy Niezłomnych

autor-widmo autor-widmo Kultura Obserwuj notkę 0

W porannym programie '7 dzień tygodnia' Monika Olejnik ani przez chwilę nie wspomniała, obchodzonym dzisiaj Dniu Żołnierzy Niezłomnych. Wokół niej siedzieli politycy wszystkich opcji - przez godzinę rozmawiali o wszystkim i niczym, głównie o marginaliach i propagandzie np o 'szogunie' i zamachu w Moskwie na Nimecowa - pominęli zupełnie sprawę gospodarczego aspektu wizyty Prezydenta Komorowskiego w Japonii (to zupełnie przekroczyło poziom prof. Nałęcza czy Zbigniewa Ziobry - dla tych polityków najważnijszym elementem wizyty prezydenta był 'podest' na kórym stanął Prezydnet Komorowski, pominęli też zupełnie sprawę Żołnierzy Niezłomnych (Nałęcz, Ziobro, Czarnecki..itd). Nikt Monice Olejnik nie zwrócił uwagi - ani z prawej, ani z lewej strony. Święto Państwowe z programu (politycznego) Radia Zet zniknęło... Czy można się dziwić, że taki film jak 'Ida' dostał nominację do nagrody Oskara? Miałem już ten temat zamknąć, ale niechcąco rzuciłem okiem na Wikipedię...

'O wystawieniu Idy (8 sierpnia 2014 roku film został oficjalnym polskim kandydatem do Oscara) zdecydowała komisja przy Ministerstwie Kultury, w składzie: Filip Bajon, Katarzyna Adamik, Jacek Bławut, Michał Komar, Agnieszka Odorowicz, Anda Rottenberg, Janusz Zaorski i Marek Żydowicz.'

A potem już tylko podążałem za linkami, dalej było już tylko coraz bardziej strasznie:

.........................

1) Anda Rottenberg (ur. 23 kwietnia 1944 w Nowosybirsku) – polska (?) historyk sztuki, krytyk, kurator sztuki i publicystka. W latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.

Ojciec Andy Rottenberg był polskim Żydem, matka pochodziła z rosyjskiej rodziny mieszczańskiej (co robili rodzice Andy Rottenberg w 44r w Nowosybirsku, i jak znaleźli się w Legnicy?)

W latach 1951–1963 mieszkała w Legnicy, następnie przeniosła się do Warszawy, gdzie w 1971 ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1969 zajmuje się organizowaniem wystaw artystycznych. Do 1973 związana była z Galerią Sztuki Zachęta. W latach 1973–1986 pracowała w Polskiej Akademii Nauk.. itd, itd.. (więcej Wikipedia)

[Mam pytanie do warszawiaków, urzędników, oraz przedstawicieli władz w Rzeczpospolitej, ale też do publicystów, dziennikarzy i ludzi mediów -  Co ta pani robi w Zachęcie?? i jakim prawem zajmuje ważne stanowisko w państwowej instytucj w Polsce i bierze udział w nominowaniu filmów do udziału w konkursach takich jak Oskar?]

.......................................................

2) Katarzyna Adamik, znana jako Kasia Adamik (ur. 28 grudnia 1972 w Warszawie) - polska plastyk, storyboardzistka, reżyser. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli.

Jest wnuczką Henryka Hollanda, córką reżyserów: Agnieszki Holland i Laco Adamika, a także siostrzenicą reżyserki Magdaleny Łazarkiewicz. W 2012 roku wyznała publicznie, że jest lesbijką

[W tym przypadku można byłoby chyba mówić o nepotyzmie skoro Katarzyna Adamik nominuje min film Agnieszki Holland, czli swojej matki (film 'W ciemności'), czy się dziwicie, ze film kręcony przez mamę  - Agnieszkę Holland związana z środowiskami żydowskimi został nominowany przez Kasię? A obie panie biorą poźniej udział w promocji filmu 'Ida' Cóż jeszcze można dodać, że storybordzistka bierze udział w nominowaniu polskich filmów do Oskarów... ?]

..................................

3) Marek Żydowicz (ur. 2 lipca 1959 w Świeciu) - historyk sztuki, organizator Camerimage - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych, promotor działań artystycznych, producent filmowy i reżyser. Założyciel Fundacji TUMULT w Toruniu. Pełnomocnik ministra kultury do realizacji programu " Znaki Czasu". (nie chcę nic sugerować ...samo życie.. więcej Wikipedia)

.................................................................

4) Michał Komar (ur. 28 sierpnia 1946 w Warszawie) - scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, wydawca i publicysta.

Syn generała Wacława Komara. W 1969 ukończył Wydział Ekonomiki Produkcji SGPiS w Warszawie. W 1982 otrzymał doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych. Pracował w redakcjach czasopism Szpilki i Miesięcznik Literacki oraz współpracował z redakcją Współczesności i Dialogu. Kierownik literacki zespołu filmowego Silesia (1979-1983).

żeby było jasne.. zanim klikniecie w link, syn tego oto człowieka:

Wacław Komar (właśc. Mendel Kossoj), ps. Kucyk, Morski, Herbut, Nestor, Cygan (ur. 4 maja 1909 w Warszawie, zm. 26 stycznia 1972 w Warszawie) – generał brygady Wojska Polskiego, wieloletni funkcjonariusz komunistycznych służb specjalnych

.................................................

5) Jacek Bławut (ur. 3 listopada 1950 w Zagórzu Śląskim) – polski aktor, operator i reżyser filmowy, wykładowca w szkołach filmowych. (więcej Wikipedia)

..............................................

6) Janusz Zaorski (ur. 19 września 1947 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jest synem Tadeusza Zaorskiego, zajmującego w latach 60. stanowiska wiceministra kultury i sztuki oraz szefa kinematografii polskiej, a także młodszym bratem aktora Andrzeja Zaorskiego (więcej Wikipedia)

Tadeusz Zaorski (ur. 2 lipca 1917, zm. 20 grudnia 1993) – w czasach PRL (w latach 60. XX w.) wiceminister kultury i sztuki oraz szef kinematografii polskiej w latach 1957–1968. Zdymisjonowany po wydarzeniach marcowych, po których starał się bronić atakowanego za "syjonizm" reżysera Aleksandra Forda

....................................

7) Filip Michał Bajon (ur. 25 sierpnia 1947 w Poznaniu) – polski prozaik, scenarzysta oraz reżyser filmowy i teatralny. Profesor sztuk filmowych (2012) - (tutaj nic szczególnego w życiorysie, poza dokonaniami artystycznymi, wiecej Wikipedia)

........................................

8) Agnieszka Katarzyna Odorowicz (ur. 15 grudnia 1974 w Katowicach) – polska ekonomistka, była wiceminister kultury, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ukończyła studia na Wydziale Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Krakowie.. itd (więcej Wikipedia)

[Postać wyjątkowo enigmatyczna (nominowana przez ministrów z PIS, powiązana z lewicą o ciekawej przeszłości i dość szczególnym pojęciu o sztuce, biurokratka i specjalistka od ekonomii zajmuje się nominowaniem filmów do nagród takich jak Oskary... cóż...można jeszcze tylko wspomnieć, że jest już Agnieszka Odorowicz została już (2014) członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia, to chyba na wszelki wypadek jako, że w tym roku kończy się jej podwójna kadencja w PISF.] :(

Ręce opadają. Tak wygląda lista osób nominujących polskie filmy do nagród międzynarodowych, festiwali i promocji Polski w świecie. Nazwałbym to tragedią i pozostawił bez komentarza, to wydaje się wręcz niewiarygodne. Rzecz się dzieje w Warszawie - w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej i w Ministerstwie Kultury.

ps. Z nominacją filmu 'Ciało' Małgorzaty Szumowskiej jest dokładnie taka sama historia.

ps.2 Można się np zastanawiać dlaczego w nominowaniu polskich filmów do konkursów międzynarodowych nie biorą udziłu najwięksi polscy reżyserzy i ludzie kina, krytycy filmowi, publicyści. Wyznaczonono jakieś wąskie grono, które jak widać wywodzi się z dość szczególnego środowiska. Kto za ten stan rzeczy odpowiada?.

ps.3 to tylko zapis wędrówki po linkach, którymi z wami się dzielę. W imię pamięci o Żołnierzach Niezłomanych, których ktoś uparcie nazywa 'Wyklętymi'

ps4. W porannym politycznym programie w TVP info Karolina Lewicka też nie zdążyła porozmawiać o Żołnierzach Niezłomnych z politykami.. politycy PiSu nie zauważyli tego święta.

autor-widmo
O mnie autor-widmo

analityk hiperprzestrzeni, autorwidmo@interia.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura