przeczytaj przeczytaj
483
BLOG

Zamarznięty ocean na księżycu Saturna.

przeczytaj przeczytaj Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Enceladus to jeden z 66 księżyców orbitujących wokół tej planety. O jego istnieniu wiemy juz od 1789 i od dłuższego już czasu zaciekawia on obserwatorów swoją wyróżniającą się od reszty satelit Saturna jasnością. Podczas gdy współczynnik odbijalności światła dla naszej ziemskiej, naturalnej satelity oscyluje około 12 % dla Encladusa jest on bliski lustrzanym 100 %.

Logicznym uzasadnieniem tego może być wniosek, że ta satelita pokryta jest lodem który wciąż jest odnawiany. Takie założenia pojawiały się już podczas misji Voyager z 1982 roku. Zaobserwowano wtedy również erupcje wulkanów lodowych wyrzucających z siebie cząstki zamarzniętej wody. Sądzie Cassini udało się niedawno ładnie uchwycić na zdjęciu jeden z momentów erupcji takiego lodowego wulkanu:

http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/raw/casJPGFullS65/N00165314.jpg

Te niedawne materiały pokazały, że szczeliny lodowe zwężają się i poszerzają w znacznie większym tempie niż początkowo przypuszczano. To mogłoby wskazywać na obecność wody pod pokrywą lodową. Terry Hurtford, jeden z naukowców związanych z misją Cassini mówi otwarcie o swoim przekonaniu że pod skorupą lodu znajduje się ogromny ocean, być może pokrywający nawet powierzchnie całej planety.

To odkrycie mimo że znaczące nie jest ewenementem na skale naszego układu słonecznego. Od niedawna aktywna jest dyskusja o możliwości występowania wody w stanie płynnym na księżycu Jowisza - Europie. Dalsza eksploracja kosmosu uświadamia nas że woda jest o wiele powszechniejsza we wszechświecie niż przypuszczaliśmy.

przeczytaj
O mnie przeczytaj

Staram się pisać ładnie, składnie i ciekawie. Z rożnym skutkiem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie