Ratujmy Sienkiewkę Ratujmy Sienkiewkę
140
BLOG

"Kielce na TAK!" - Program Fundacji Rozwoju Kielc

Ratujmy Sienkiewkę Ratujmy Sienkiewkę Gospodarka Obserwuj notkę 0

(archiwum 28 kwietnia 2010)

Kielce na TAK!” – Program Fundacji Rozwoju Kielc

 

Walka z bezrobociem. Uproszczenia dla firm. Zrównoważony rozwój.

 

Wstęp

Program „Kielce na TAK!” powstał z potrzeby rozwiązania najważniejszych i najpilniejszych problemów naszego miasta. Od lat zgłaszają je różne grupy społeczne: przedsiębiorcy, studenci, bezrobotni, pasażerowie komunikacji miejskiej, kierowcy, rowerzyści, rodzice dzieci w wieku szkolnym, seniorzy, urzędnicy, rodziny emigrantów, mieszkańcy centrum miasta, dużych osiedli mieszkaniowych i domów jednorodzinnych oraz inni kielczanie.

Na przełomie 2009 i 2010 roku postulaty te zostały przeanalizowane przez ekspertów i współpracowników Fundacji Rozwoju Kielc. Efektem tych analiz jest program „Kielce na TAK!”, napisany w sposób czytelny i abstrakcyjny. Dzięki temu, że program jest czytelny każdy może zrozumieć intencje jego autorów, a dzięki abstrakcyjnym zapisom jest sprawiedliwy, ponieważ dotyczy wszystkich kielczan bez wyjątków.

Posiadając gotową mapę drogową rozwoju Kielc można w dużo łatwiejszy sposób określić sposoby realizacji postulatów mieszkańców naszego miasta. Zależy to tylko od dobrej woli władzy uchwałodawczej, którą jest Rada Miasta i władzy wykonawczej, którą jest Prezydent Miasta. Organy te, wdrażając politykę modernizacji Kielc, powinny współpracować z mieszkańcami lub ich przedstawicielami.

Wprowadzenie w życie dziesięciu poniższych punktów programu „Kielce na TAK!” Fundacji Rozwoju Kielc jest możliwe, może rozpocząć się w każdej chwili, nie stwarza potrzeby inwestowania jakichkolwiek pieniędzy podatników, daje szansę na uzdrowienie finansów miasta oraz normalny rozwój firm i pracujących w nich kielczan.

 

Kielce na TAK!” – Program Fundacji Rozwoju Kielc

 

Walka z bezrobociem. Uproszczenia dla firm. Zrównoważony rozwój.

 

Kielce są miastem średniej wielkości o znaczeniu regionalnym. Lokalizacja między Warszawą, a Krakowem może być wykorzystana dla podniesienia dobrobytu jego mieszkańców. Jako stolica województwa mają szansę i obowiązek wpływać na wzrost jakości życia ponad milionowej społeczności regionu.

Każdy kielczanin ma prawo decydowania o kierunkach rozwoju miasta. Władze lokalne mają obowiązek realizacji interesów mieszkańców Kielc bez względu na miejsce zamieszkania, status materialny, wiek, płeć, zawód, czy wykształcenie.

Kielczanie mają możliwość wpływania na decyzje władz miasta poprzez tworzenie silnego społeczeństwa obywatelskiego. Ruchy oddolne (fundacje, stowarzyszenia, komitety osiedlowe, etc.) w lepszy sposób określają potrzeby mieszkańców lokalnej społeczności. Pozwala to na właściwsze wydatkowanie wspólnych pieniędzy z podatków.

Dzięki stabilnym i uproszczonym przepisom Kielce mogą w krótkim czasie stać się miastem aktywnie przyciągającym inwestorów, wspierającym lokalne firmy oraz posiadającym bogaty i różnorodny rynek pracy.

 

1. Komunikacja, czyli autobusy, samochody i rowery

 

Komunikacja jest podstawą życia w naszym mieście; jego krwioobiegiem. Należy postawić na współistnienie i uzupełnianie się komunikacji zbiorowej i osobowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, realizowane będą różnorodne sposoby zaspokajania potrzeb mieszkańców Kielc.

Pasażerowie powinni otrzymać bogatą ofertę linii autobusowych, które połączą ze sobą osiedla mieszkaniowe, centrum miasta oraz wszelkiego rodzaju urzędy, szkoły i inne instytucje. Oferta ta musi być skoordynowana w taki sposób, aby równomiernie rozdzielić autobusy na poszczególne trasy i centra przesiadkowe oraz poprawić ich punktualność. Pozwoli to w lepszy sposób zadowolić oczekiwania pasażerów.

Użytkownicy samochodów osobowych i dostawczych poruszający się po mieście zawsze powinni mieć wybór kilku tras alternatywnych. Unikną w ten sposób korków i marnotrawstwa paliwa.

Rowerzyści powinni mieć możliwość poruszania się po specjalnie dla nich wyznaczonych, bezpiecznych ścieżkach. Miasto powinno postawić na rozwój infrastruktury rowerowej, która znakomicie uzupełnia tradycyjną komunikację. Kielce wzbogaciłyby jednocześnie ofertę turystyczną.

Wszelkie plany dotyczące koncepcji „uspokajania ruchu” w niektórych częściach miasta należy konsultować z przedstawicielami lokalnych społeczności i przedsiębiorcami. Poprawi to jakość życia mieszkańców, umożliwi rozwój punktów handlowo-usługowych oraz pozwoli na racjonalizację wydatków i dochodów budżetowych.

Transport towarowy należy skoordynować z interesami mieszkańców danej części miasta i działających tam przedsiębiorców. Pozwoli to na rozwój firm bez utrudniania życia osób mieszkających w ich pobliżu.

 

2. Infrastruktura drogowa, czyli ulice, place i parkingi

 

Nawet najlepiej wyposażona i skoordynowana komunikacja zbiorowa oraz osobowa wymagają odpowiedniej sieci dróg. W tym celu, należy skupić się na poprawie przejezdności obecnie istniejących ciągów komunikacyjnych. Można to zrobić poprzez budowę łączników między ulicami, ich udrożnienie i dokończenie dróg zaplanowanych w przeszłości. Należy również wprowadzać tak zwaną „zieloną falę”, która umożliwi skrócenie przejazdu przez miasto.

Dla właściwego rozwoju Kielc należy stworzyć wewnętrzne obwodnice miasta. Tego rodzaju „ringi” odciążą ruch z ulic w centrum miasta i pozwolą na szybszą komunikację między poszczególnymi osiedlami. W samym centrum ruch można ograniczać poprzez strefę płatnego parkowania. Można ją podzielić na podstrefy, w których obowiązywałyby różne stawki opłat. Dla zmniejszenia kosztów miasta, system poboru opłat powinien być oparty na współpracy z firmami prywatnymi.

Dzięki tym działaniom, zmniejszone zostaną korki, poprawi się jakość nawierzchni i rozwinie się wymiana towarowa między firmami.

Wyzwaniem najbliższych lat będzie budowa parkingów. Ich odpowiednia liczba i forma powinna zależeć od potrzeb klientów. Finansowaniem tych inwestycji powinny zajmować się firmy prywatne, samodzielnie lub poprzez różnorodne formy współpracy z samorządem lokalnym. Odciąży to budżet miasta, a tym samym oszczędzi pieniądze podatników.

Dla większych korzyści mieszkańców i firm działających w Kielcach, należy tak planować nowe ulice, aby powstawały przy nich miejsca parkingowe. Powinno się budować je także przy już istniejących drogach. Umożliwi to rozwój punktów handlowo-usługowych.

Rewitalizacja wybranych części miasta, tworzenie placów i ochrona terenów zielonych pozwolą na poprawienie wizerunku Kielc wśród mieszkańców i przyjezdnych, przez co wzbogacą ofertę turystyczną miasta.

 

3. Edukacja, czyli wiedza dla rozwoju Kielc

 

Wykształcenie dzieci i młodzieży oraz kształcenie dorosłych to bardzo ważny aspekt rozwoju miasta. Nowoczesny rynek pracy wymaga bogatej oferty edukacyjnej. Dlatego też, miasto powinno zaoferować różnorodne kierunki kształcenia na każdym poziomie rozwoju jednostki.

Przedszkola powinny zabezpieczać właściwy poziom podaży usług wobec aktualnego popytu na wolnym rynku. Można doprowadzić do tego poprzez umożliwienie tworzenia przedszkoli organizowanych przez przedsiębiorców i społeczności lokalne. Zmniejszy to liczbę dzieci w przedszkolach samorządowych, a tym samym zwiększy ich dostępność dla osób mniej zamożnych.

Dla lepszego przygotowania uczniów do nauki w szkołach ponadgimnazjalnych należy wspierać szkoły podstawowe i gimnazja. Można to robić, między innymi, poprzez zakup odpowiednich pomocy naukowych,czyumożliwienie wprowadzenia do oferty kształcenia pakietu zajęć pozalekcyjnych, rozwijających zainteresowania dzieci i młodzieży.Szkoły średnie, licea i zasadnicze szkoły zawodowe powinny prowadzić kierunki, które pozwolą na właściwy start młodzieży w dorosłe życie. Młodzi ludzie już na etapie szkoły ponadgimnazjalnej muszą mieć wsparcie przy wyborze właściwej drogi w przyszłości. Jest to ważne również ze względu na zapotrzebowanie kieleckiego rynku pracy.

Wprowadzenie bonu edukacyjnego pomoże w rozwoju różnorodnych form i właściwych kierunków nauczania. Z jednej strony, będą one odpowiadały zapotrzebowaniu pracodawców, a z drugiej strony - wyznaczą kierunki rozwoju nauki i gospodarki Kielc. Zmniejszy to obciążenie podatników finansowaniem systemu edukacji.

 

4. Bezpieczeństwo publiczne, czyli jak chronić kielczan przed przestępczością

 

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych spraw, którymi powinno zajmować się miasto. W celu przeciwdziałania zorganizowanej i drobnej przestępczości należy tworzyć dobry klimat dla współpracy mieszkańców Kielc i przedsiębiorców z policją i strażą miejską. Samorząd lokalny powinien wspierać działania obu służb w zakresie ochrony przed rozbojami, kradzieżami, zakłócaniem porządku publicznego, wymuszeniami rozbójniczymi, czy szantażami.

Kielce powinny rozwijać zasadę „Zero tolerancji” dla wszelkiego rodzaju przestępców, począwszy od kieszonkowców w autobusach,przez złodziei sklepowych, skończywszy na korupcji, z dużym naciskiem na drobne wykroczenia: wandalizm, zaśmiecanie ulic i chodników, czy nieprawidłowo parkujących kierowców.Tylko rozwój świadomości funkcjonowania i życia w państwie prawa uaktywni działania oddolne które niewątpliwie przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa.

Kielczanie muszą mieć pewność, że podstawowym celem samorządu jest pomoc każdemu mieszkańcowi, bez względu na rodzaj potencjalnego zagrożenia.

 

5. Sport, czyli promocja Kielc i troska o zdrowie mieszkańców

 

Kielce powinny stać się miastem sportu i rekreacji. Samorząd lokalny musi wspierać wszelkie inicjatywy dotyczące rozwoju sportu, szczególnie te, które mogą przynieść Kielcom korzyść materialną i niematerialną, na przykład, promocję lub poprawę wizerunku miasta w Polsce i na świecie.

Miasto powinno budować i rozwijać infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Do ważnych zadań samorządu należy inicjowanie różnorodnych wydarzeń w zakresie sportu młodzieżowego i amatorskiego. Finansowaniem klubów wyczynowych i zawodowych powinny zająć się firmy prywatne. Przedsiębiorcy w lepszy sposób organizują działalność wszelkiego rodzaju zespołów sportowych. Dzięki temu, osiągają one lepsze wyniki, a miasto nie ponosi kosztów ich działalności.

 

6. Usługi miasta, czyli jak przyciągnąć inwestorów

 

Miasto powinno jak najszybciej pokryć 100% terenu gminy miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennegooraz sukcesywnie uzbrajać tereny umożliwiając realizację zapisów planów. Zakończy to spekulacje gruntami, pozwoli na przyciągnięcie inwestorów lokalnych i zewnętrznych oraz umożliwi budowę nowych powierzchni mieszkaniowo-usługowych i przestrzeni publicznych. Powyższe działania umożliwią szybszy rozwój sieci dróg, linii energetycznych, wodociągów i kanalizacji.

Działania te zwiększą ilość kapitału w Kielcach i pomogą walczyć z bezrobociem, poprzez rozwój wszelkiego rodzaju firm budowlanych i okołobudowlanych, a w dalszej kolejności pozostałych przedsiębiorstw. Uwolnione zostaną niewykorzystane do tej pory tereny w granicach miasta.

 

7. Administracja samorządowa, czyli wspólnie dbamy o rozwój Kielc

 

Urzędnicy są niezbędni dla normalnego funkcjonowania miasta. Zakres obowiązków, które spoczywają na ich barkach wymaga wielkiej odpowiedzialności.

Urzędnicy powinni jednak pozostać organizatorami życia miasta, nie powinni kreować go. Dzięki temu, miasto skupi się na właściwej obsłudze klientów, tak osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Zmniejszą się również koszty działalności urzędów należących do miasta.

Należy korzystać ze sprawdzonych, zdroworozsądkowych teorii ekonomicznych, które zakładają wolny dostęp do prowadzenia działalności gospodarczej na dowolnie wybranym rynku.

Miasto powinno: promować rozwój przedsiębiorczości, tworzyć właściwy klimat inwestycyjny, upraszczać przepisy, zabezpieczać stałość tych przepisów i dostosować urzędy do właściwej obsługi klientów.

Prawo, które stanowi gmina Kielce poprzez Radę Miasta musi być abstrakcyjne. Tylko dzięki temu unikniemy konfliktu interesów, niejasnych przepisów oraz zbytniej regulacji działalności gospodarczej i innych procesów gospodarczych.

Powyższe działania wzmocnią wizerunek Kielc, jako miasta przyjaznego przedsiębiorcom i pracownikom, których firmy te zatrudniają. Ma to duże znaczenie dla inwestorów, którzy często stawiają przepisy, jako priorytet przy wyborze lokalizacji nowego oddziału firmy.


8. Pomoc społeczna i mieszkania socjalne, czyli stawiamy na outsourcing

 

Bez względu na poziom rozwoju miasta, zawsze będą osoby, którym należy pomagać. Ważne, aby pomoc ta przeznaczana była tylko dla ludzi naprawdę potrzebujących wsparcia. Dlatego też, należy skupić się na finansowaniu zewnętrznych instytucji, które nie obciążają budżetu miasta, min. Caritas, PCK i stowarzyszeń celowych, zajmujących się konkretnym wsparciem dla najbardziej potrzebujących. Dzięki temu, miasto nie będzie marnotrawić wspólnych pieniędzy.

Należy uruchomić martwy kapitał w postaci mieszkań socjalnych. Nieruchomości te generują koszty stałe dla budżetu miasta. Nie ma takiej potrzeby, żeby je ponosić. Można zmniejszyć te koszty poprzez sprzedaż lokali socjalnych lub utworzenie spółki, która będzie zarządzała tymi mieszkaniami. Prawo pierwokupu na preferencyjnych warunkach mieliby aktualni lokatorzy. Miasto wypełniając swoje zobowiązania może skoncentrować się na zakupie lokali na wolnym rynku. Dzięki tym zmianom, lokatorzy będą mieć zapewnione godne warunki życia, a budżet miasta nie będzie musiał ponosić wysokich kosztów stałych.

 

9. Budżet Kielc, czyli płacę i wymagam

 

Budżet Kielc jest naszym wspólnym dobrem. Należy o niego dbać tak, jak dbamy o budżety domowe naszych rodzin. Wszystkie pieniądze, które gromadzimy w kasie miasta powinny zatem być pod stałą kontrolą mieszkańców. Dzięki temu, budżet Kielc będzie realizował nasze najważniejsze cele, bez których nie uda się zrealizować celów pośrednich.

Należy przyjąć zasadę, że wartość wydatków z budżetu miasta może sięgnąć wysokości wpływów do budżetu miasta.

Należy przyjąć poniższe paradygmaty:

- wspólne pieniądze w budżecie miasta, na które składają się wszyscy podatnicy (przedsiębiorcy, osoby fizyczne i osoby prawne) można wydawać jedynie na inwestycje i działania dotyczące większości kielczan,

- inwestycje miasta dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej można realizować pod warunkiem określenia minimalnego czasu zwrotu poniesionych kosztów,

- miasto może zaciągać kredyt tylko na inwestycje przynoszące zyski w określonym czasie.

 

10. Powroty, czyli wróćcie do rodzinnego miasta i pomóżcie je rozwijać

 

Kielce wydały na świat bardzo wiele mądrych, wykształconych i przedsiębiorczych osób. Część z nich wyjechało jednak do innych miast; również za granicę. Tam zdobywają doświadczenie, dokształcają się i rozwijają swoje firmy. Pora, aby wszystkie te umiejętności wykorzystali dla dobra i rozwoju Kielc.

Należy stworzyć warunki dla przyciągnięcia tych osób do rodzinnych Kielc. Powinny to być skoordynowane działania miasta na wielu płaszczyznach, przede wszystkim: rozwoju przedsiębiorczości, tworzenia bogatego i różnorodnego rynku pracy, rozwoju nauki, rozwoju transportu regionalnego, rozwoju działalności kulturalnej, sportowej i rozrywkowej. Dzięki temu, możliwe będzie też zatrzymanie w Kielcach osób planujących wyjazd, który to nie jest konieczny dla ich rozwoju zawodowego.

Powroty do miasta zdolnych i wykształconych kielczan otworzą szansę wykorzystania ich wiedzy dla naszego wspólnego dobra. Osoby te powinny zająć się rozwojem Kielc w lokalnym samorządzie, jak i w firmach prywatnych.

 

Zespół autorów programu „Kielce na TAK!” Fundacji Rozwoju Kielc:

 

Rafał Wolski

Jakub Janyst

Grażyna Żak-Góra

Agata Janiszewska-Skowron

Bożena Stąpór

Hubert Kaczmarczyk

Marcin Lewandowski

 

Współpraca:

Andrzej Sadowski – Centrum im. Adama Smitha

Rafał Wolski

Bardzo zależy mi na rozwoju Kielc i województwa świętokrzyskiego. Uważam, że można to osiągnąć jedynie dzięki wsparciu małych i średnich firm. Od polityków oczekuję zrozumienia, że podstawą dobrobytu kielczan i mieszkańców naszego regionu jest promocja przedsiębiorczości. Symbolem tych pozytywnych działań może być dalsza budowa marki ulicy Sienkiewicza. Skorzystają na tym kieleccy kupcy, ich pracownicy, klienci, turyści i urzędnicy, którzy będą mogli pokazać, jak bardzo zależy im na naszej przyszłości.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka