Ratujmy Sienkiewkę Ratujmy Sienkiewkę
111
BLOG

Program "Kielce na TAK!" Fundacji Rozwoju Kielc zbieżny z postul

Ratujmy Sienkiewkę Ratujmy Sienkiewkę Gospodarka Obserwuj notkę 0

(archiwum 04 maja 2010)

Tydzień temu Fundacja Rozwoju Kielc opublikowała program "Kielce na TAK!", który znajduje się tutaj:

http://rafalwolski.blog.onet.pl/Kielce-na-TAK-Program-Fundacji,2,ID405400598,n

To zbiór 10 punktów, które należy wprowadzić w naszym mieście, żeby rozwijało się dobrze. Chodzi, min. o walkę z bezrobociem, uproszczenia dla przedsiębiorców i zrównoważony rozwój.

Tak się składa, że "Dziennik Gazeta Prawna"

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/418338,dgp_proponuje_rozwiazanie_16_najwazniejszych_problemow_panstwa.html

rozpoczął dzisiaj (04.05.2010r.) cykl szesnastu artykułów, w których jedni z najważniejszych ekonomistów w Polsce będą wyjaśniać czytelnikom rzeczywistość polityczno-gospodarczą. To próba podpowiedzi politykom i rządzącym, gdzie istnieją problemy Polski.

Wśród ekspertów Rady Monitorującej "DGP" znaleźli się: prof. Krzysztof Rybiński (SGH), dr hab Robert Gwiazdowski, Ireneusz Jabłoński (obaj Centrum im. A.Smitha), Maciej Grelowski (BCC), Elżbieta Mączyńska-Ziemacka (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Wiktor Wojciechowski (Forum Obywatelskiego Rozwoju), Ryszard Petru (gł. ekonomista BRE Banku), Agnieszka Chłoń-Domińczak (urzędnik państwowy) i Stanisława Golinowska (współzałożycielka Fundacji CASE).

W/w krajowi eksperci wskazali 16 obszarów, które mają fundamentalny wpływ na sprawność działania polskiego państwa. Eksperci Fundacji Rozwoju Kielc wskazali na 10 obszarów, które mają podstawowe znaczenie dla właściwego rozwoju naszego miasta. Mimo, że obowiązki państwa i gminy w wielu kwestiach nie pokrywają się, część z tych obszarów w zasadzie jest tożsama.

Oto porównanie fragmentów wybranych punktów programu Fundacji Rozwoju Kielc (FRK) i obszarów zainteresowania Rady Monitorującej "Dziennika Gazety Pprawnej" (RM"DGP"):

(FRK) Edukacja, czyli wiedza dla rozwoju Kielc

Wykształcenie dzieci i młodzieży oraz kształcenie dorosłych to bardzo ważny aspekt rozwoju miasta. Nowoczesny rynek pracy wymaga bogatej oferty edukacyjnej. Dlatego też, miasto powinno zaoferować różnorodne kierunki kształcenia na każdym poziomie rozwoju jednostki.

(RM"DGP") Gospodarka oparta na wiedzy – poprawa jakości kształcenia (wszystkie poziomy), dopasowanie do potrzeb gospodarki, life-long learning.

(FRK) Usługi miasta, czyli jak przyciągnąć inwestorów

Miasto powinno jak najszybciej pokryć 100% terenu gminy miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz sukcesywnie uzbrajać tereny umożliwiając realizację zapisów planów.

Administracja samorządowa, czyli wspólnie dbamy o rozwój Kielc

Prawo, które stanowi gmina Kielce poprzez Radę Miasta musi być abstrakcyjne. Tylko dzięki temu unikniemy konfliktu interesów, niejasnych przepisów oraz zbytniej regulacji działalności gospodarczej i innych procesów gospodarczych.

(RM"DGP") Ułatwienia dla przedsiębiorców – odbiurokratyzowanie, mniej sankcji, sprawniejsze i klarowniejsze procedury, mniejsza korupcja, awans Polski w rankingach jakości otoczenia regulacyjnego biznesu (np. Doing Business, Banku Światowego). Według OECD Polska jest najbardziej przeregulowaną gospodarką spośród krajów OECD – jak to zmienić.

(FRK) Budżet Kielc, czyli płacę i wymagam

Budżet Kielc jest naszym wspólnym dobrem. Należy o niego dbać tak, jak dbamy o budżety domowe naszych rodzin. Wszystkie pieniądze, które gromadzimy w kasie miasta powinny zatem być pod stałą kontrolą mieszkańców. Dzięki temu, budżet Kielc będzie realizował nasze najważniejsze cele, bez których nie uda się zrealizować celów pośrednich.
Należy przyjąć zasadę, że wartość wydatków z budżetu miasta może sięgnąć wysokości wpływów do budżetu miasta.

(RM"DGP") Stan finansów publicznych – redukcja deficytu, zapanowanie nad narastaniem długu publicznego i rosnącymi kosztami jego obsługi, odsztywnienie wydatków budżetu, w perspektywie zrównoważony budżet, spójna definicja długu, ujawnienie długu emerytalnego.

To tylko trzy przykłady podobieństw w najważniejszych obszarach problemów państwa i podstawowych obszarach normalnego rozwoju Kielc. Mimo, że jak zaznaczyłem powyżej - państwo i gminy mają różne obowiązki wobec obywateli.

Cieszę się, że tak szacowni eksperci z bogatym doświadczeniem i ogromną wiedzą ekonomiczną przygotowali analizy, które w dużej mierze zbieżne są z naszymi analizami sytuacji w Kielcach poczynionymi w programie "Kielce na TAK!".

Myślę, że ta publikacja powinna otworzyć nam-kielczanom oczy na to, gdzie znajdują się prawdziwe problemy naszej gospodarki i poprowadzić dyskusję w kierunku naprawy sytuacji w mieście.

Zapraszam do dyskusji na temat środków, dzięki którym dojdziemy do wyznaczonych celów, czyli: "Walka z bezrobociem. Uproszczenia dla firm. Zrównoważony rozwój."
Rafał Wolski

Bardzo zależy mi na rozwoju Kielc i województwa świętokrzyskiego. Uważam, że można to osiągnąć jedynie dzięki wsparciu małych i średnich firm. Od polityków oczekuję zrozumienia, że podstawą dobrobytu kielczan i mieszkańców naszego regionu jest promocja przedsiębiorczości. Symbolem tych pozytywnych działań może być dalsza budowa marki ulicy Sienkiewicza. Skorzystają na tym kieleccy kupcy, ich pracownicy, klienci, turyści i urzędnicy, którzy będą mogli pokazać, jak bardzo zależy im na naszej przyszłości.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka