R.Zaleski R.Zaleski
715
BLOG

„25 lat wolności” (wersja SF)

R.Zaleski R.Zaleski Polityka Obserwuj notkę 16

 Obchody otworzyła Anna Walentynowicz. W wypowiedzi przypomniała fakty z naszej najnowszej historii. W trakcie okrągłego stołu doszło do powstania narodowego. Komuniści próbowali się bronić, jednak wojsko i milicja odmówiły wykonania rozkazów lub je sabotowały. Powstańcy jednak musieli zdobyć kilka budynków SB, wygrać trochę bitew ulicznych z ZOMO. Zajęło im o parę dni.

W 1990, w procesie junty wojskowej lat 80 tych, Jaruzelski, Kiszczak i Siwicki dostali wyroki 25 lat więzienia. Kiszczak nawet uciekł do Rosji, ale porwał go stamtąd polski wywiad. Właśnie niedawno wyszli na wolność. Krótsze wyroki dostali inni uczestnicy za współpracę z obca agenturą. Np Michnik, Geremek, Wałęsa. Przeprowadzono wtedy pełną lustrację. Komunistyczni aparatczycy przez kilka lat mieli zakaz pełnienia stanowisk publicznych.

Polska poszła drogą bliską Korei Południowej. Nie weszła w skład Unii Europejskiej. Były takie propozycje. Jednak ponieważ Polska od początku rozwijała się w tempie około 10%, znacznie przewyższając tempo rozwoju UE, a analiza jej prawodawstwa, interesów Niemiec i Francji, doprowadziła do wniosku, że wejście będzie szkodliwe. Na wzór Szwajcarii czy Norwegii podpisano umowy ekonomiczne itp. Nastąpiło potem odwrotne zjawisko do powojennego. Wchodzącą w socjalizm UE przegoniły kraje byłego RWPG, które z socjalizmu wyszły.

Niedawno dochód na głowę mieszkańca Polski przewyższył dochód Niemca.

Polska ze względu na wysoką dzietność, nie ma problemów demograficznych. Wkrótce przekroczymy 50 mln mieszkańców, za 100 lat będzie nas 100 mln. Też, ponieważ każdy Polak z zagranicy może od lat bezproblemowo dostać polskie obywatelstwo, wielu z nich wróciło do kraju. Emigracji nie ma. Tu są najlepsze perspektywy na świecie. Przyjmuje się też wielu imigrantów.

Obchody 25 lecia odzyskania wolności zbiegły się z 20 leciem utworzenia związku Międzymorza. Układu politycznego wiążącego Polskę, Ukrainę i wiele innych mniejszych okolicznych państw w ramach tej organizacji międzynarodowej. Osiąga ono podobne tempo rozwoju, jak Polska. Ścisła współpraca wojskowa z Ukrainą trwa, od kiedy na początku lat 90tych oba te kraje ustaliły, że wspólnie będą posiadały broń atomową - mimo nacisków USA, Niemiec i Rosji na jej likwidację. Obecnie mamy kilkaset głowic. Budujemy też do spółki ze Szwecją i Ukrainą jedne z najlepszych i najpopularniejszych na świecie myśliwców. Międzymorze, z jednej strony ma silne wsparcie Skandynawów, a z drugiej Turcji.
Największa polska firma informatyczna Optimus, to obecnie drugi po Samsungu elektroniczny koncern na świecie. Jest wiele takich przykładów w dziedzinach takich jak przemysł stoczniowy, farmaceutyczny, budowy maszyn, kolejowy, budowlany itd. Jednak polska gospodarka, to głównie małe, nowoczesne, innowacyjne firmy - działające na rynku światowym. Podobnie jak na Tajwanie.
Całe Międzymorze za 15 lat ma przewyższyć gospodarkę UE.

Od ponad 20 lat kraj jest pokryty kompletną siecią autostrad. Jednak najpopularniejszym środkiem transportu jest podziemna kolej próżniowa, łącząca główne miasta. Podróż trwa kilkanaście - kilkadziesiąt minut.

Masowo wyburzane są blokowiska w miastach, na ich miejsce buduje się osiedla domków jednorodzinnych. Polacy nie chcą mieszkać w slamsach z wielkiej płyty i stać ich na to.

W dziedzinie bankowości sytuacja jest tu podobna jak w innych krajach, które osiągnęły sukces w ostatnich czasach. Większość sektora bankowego jest państwowa. Reszta to krajowe spółdzielcze, prywatne i zagraniczne. W innych dziedzinach, pomimo otwartości na inwestycje, też dominują firmy krajowe. Wiele z nich jest własnością, lub współwłasnością pracowników. Np produkujące Polonezy i Syreny firmy samochodowe. Te najpopularniejsze w Polsce i popularne na świecie marki, porównywane są do Kia, Hundaja, jednak mają lepszy design. Jesteśmy też potęgą kulturalną. Polskie superprodukcje historyczne podbijają świat. Tak jak każdy zna karaibskich piratów, amerykańskich kowboi, japońskich samurajów, zna polskich husarzy, powstańców czy żołnierzy wyklętych.

Polska gospodarka jest konkurencyjna cenowo dzięki wykorzystaniu własnych źródeł energii - geotermii, spalania podziemnego węgla, gazu łupkowego. Kilka lat temu zupełnie przestaliśmy importować gaz z Rosji.

Na defiladzie, u stup łuku triumfalnego – pomnika zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, niedaleko najwyższego budynku na świecie, prezentowano rakiety balistyczne „Czarniecki” serii 1610, 1612, nasze najnowsze czołgi „Kubuś”. Maszerowały oddziały półmilionowej ochotniczej obrony terytorialnej i armii zawodowej.

W telewizji obywatelskiej pokazano w rocznicę film fantastyczno-naukowy „Pogrzeb Jaruzelskiego”. Opowiada on o tym, co by było, gdyby doszło do zwycięstwa układu okrągłego stołu. Eksperci w studiu po projekcji byli podzieleni. Jedni uważali, że nie jest możliwe, byśmy upadli tak nisko, inni przypominali Targowicę i cały okres przedrozbiorowy. Szokująca była wypowiedź Donalda Tuska, przechodnia (pracownik administracyjny spółdzielni malującej kominy) zaczepionego przez reportera na gdańskiej ulicy. Uważa, że miałby większe możliwości, gdyby doszło do wygranej układu okrągłego stołu. Zootechnik Monika Olejnik zapytana na ul. Czerskiej w Warszawie, też tak uważa. W studiu te wypowiedzi skwitował wybuch głośnego śmiechu.

R.Zaleski
O mnie R.Zaleski

jakość polityki = jakość życia

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka