tatarczuch tatarczuch
1459
BLOG

Pionierzy postępu z Izraela – Izrael na farmacji stoi

tatarczuch tatarczuch Gospodarka Obserwuj notkę 7

Starzejące się społeczeństwa i rosnące wydatki na opiekę zdrowotną, sprzyjają wzrostowi przychodów firm farmaceutycznych. 

Od lat branża farmaceutyczna uznawana jest za jedną z bardziej dochodowych, obok sektora bankowego. W 2014 roku jej przychody na całym świecie wyniosły 1,23 bln dolarów, w porównaniu do 1,15 bln dolarów rok wcześniej. Wiodącym motorem tego wzrostu były leki onkologiczne. Największy udział w tych przychodach mają kraje Ameryki Płn. (41,9 proc.), Azji i Australii (26,8 proc.) oraz Europy Zachodniej (19,8 proc.).

Według danych The Economist Intelligence Unit (EIU) w latach 2014-2018 globalna sprzedaż produktów farmaceutycznych będzie rosła o 6,9 proc. rocznie, a to oznacza, że przychody tego sektora w 2018 roku mogą sięgnąć 1,61 bln dolarów. Najszybszego tempa wzrostu należy spodziewać się w Azji i Australii (o 10 proc.), w tym w samych Chinach będzie to aż 18 proc. rocznie. Nie dziwi więc fakt, że na rynku farmaceutycznym dominują głównie firmy z Izraela:

Teva (właściciel np. Polfy) jest największym na świecie producentem leków generycznych, głównie dzięki agresywnym działaniom marketingowym (przejęcia w branży). Teva także zainwestowała w szereg biotechnologicznych firm start-ups, w tym np. w firmę Peptor, która opracowała środek powstrzymujący rozwój cukrzycy, czy firmę Proneuron Biotechnologies, specjalizująca się w pracach nad komórkami systemu immunologicznego, prowadzącymi do leczenia osób sparaliżowanych, za pomocą zastrzyków w rdzeń kręgowy.

Bio-Technology General Corp. została założona w połowie lat osiemdziesiątych. Obecnie jej produkty są oferowane na rynkach USA, Europy oraz Dalekiego Wschodu. Wśród nich znajduje się, opracowany przy pomocy inżynierii genetycznej hormon wzrostu o nazwie Bio-Tropin oraz Bio-Hep-B - pierwsza rekombinowana szczepionka na zapalenie wątroby typu B, która będzie dopuszczona do sprzedaży na całym świecie.

XTL Biopharmaceuticals prowadzi badania nad nowatorską metodą leczenia zagrażających życiu chorób, opartą na ludzkich przeciwciałach i lekach składających się z małych cząsteczek. Jedna z technologii firmy Trimera polega na opracowywaniu modeli ludzkich chorób do prowadzenia testów, zanim rozpoczną się próby kliniczne, w ich bardzo wczesnych stadiach.

Compugen zajmująca się bioinformatyką i proteomiką, została założona w 1993 roku przez trzy osoby, które zdobyły swoją wiedzę w wojskowej elitarnej jednostce wywiadowczej. Platforma, na której oparta jest technologia firmy, pomaga naukowcom w gromadzeniu i przetwarzaniu ogromnej ilości danych generowanych przez Projekt Genomu Ludzkiego oraz przyspiesza proces opracowywania nowych lekarstw. W dodatku, Compugen oferuje inne rozwiązania informatyczne, wychodzące naprzeciw potrzebom farmacji, biotechnologii i innych nauk biologicznych, wspomagających je w poszukiwaniu nowych cząsteczek, które mogą być podstawą nowych, bardziej efektywnych farmaceutyków. Wśród klientów firmy warto by wymienić takie międzynarodowe koncerny farmaceutyczne jak Eli Lilly, Merck, SmithKline Beecham Pharmaceuticals, Novatris czy Millenium Pharmaceuticals.

Keryx Biopharmaceuticals założona w 1998 roku, wykorzystuje własną bioinformatyczną platformę wykorzystywaną do identyfikacji protein kinazy, a co za tym idzie, generowania nowych terapii farmaceutycznych. Poprzez wyodrębnianie pewnych protein kinazy, firma wyprodukowała 14 różnych leków. Opracowywany właśnie jeden nich o symbolu KRX-101, pozwoli na leczenie diabetycznej nefropatii - czynnika, który prowadzi do uszkodzenia wątroby i jest jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy. Inny - KRX-123 - będzie oddziaływać na raka prostaty, odpornego na hormony. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnego lekarstwa na tę przypadłość.

Gdzie w takim razie Izrael pozyskuje farmaceutów? farmację można studiować tylko na dwóch uczelniach w kraju. Każdego roku naukę rozpoczyna 200 studentów, mniej więcej tyle samo wyjeżdża za granicę, by tam zdobywać wiedzę. Młodzi Izraelczycy jeżdżą uczyć się sztuki aptekarskiej na Węgry, do Rumunii, Wielkiej Brytanii bądź USA, zaś arabscy mieszkańcy Izraela wybierają wydziały farmacji na uniwersytetach w Syrii i Jordanii.

Pionierzy postępu:

Jerozolimski szpital Shaare Zedek: testuje na rannych żołnierzach. Aparatura nowej generacji umożliwia taki poziom badań, jakiego nie ma w żadnym innym izraelskim szpitalu. Żołnierz ranny w wypadku na Górze Herzla przeszedł pomyślnie operację całkowicie na podstawie zdjęć dostarczonych przez urządzenie diagnostyczne. 

Jerozolimski szpital Hadassa: testuje na dzieciach z Rumunii: np. trzeci przeszczep szpiku łożyskowego z izraelskiej firmy Pluristem ocalił życie 7-letniej dziewczynki. Po 10 dniach wyniki badań krwi się poprawiły, a po 10 miesiącach została wypisana ze szpitala i wróciła razem z mamą do Rumunii. 

Naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie: testują na beduińskich noworodkach: grupa odkryła mutacje genów, które odpowiadają za blokowanie się jelit u beduińskich noworodków. Do tej pory grupa rozszyfrowała ponad 20 chorób genetycznych. 

Centrum medyczne Sourasky:grupa naukowców pod kierownictwem prof. Eli'ego Sprechera z w Tel Awiwie odkryła genetyczne podłoże choroby pemphigus vulgaris.

Naukowcy z Galilee Genetics Analysis na Wzgórzach Golan pobrali materiał genetyczny od prezydenta Szimona Peresa, żeby znaleźć sekret jego długowieczności i ciągle jasnego umysłu... 

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie:prof. Nathan Citri odkrywa jak radzić sobie z zarazkami odpornymi na antybiotyki.

Do tych pionierów postępu musimy dołożyć marketing, koło zamachowe biznesu:firmy z branży farmaceutycznej najchętniej wykorzystywały do promocji telewizję, inwestując w to medium 63 proc. budżetu marketingowego (jest to podstawowe źródło utrzymania się TV). Natomiast 19 proc. nakładów, dotyczyło reklamy radiowej. Oczywiście  jest to oficjalny marketing, o tym nieoficjalnym jest mało danych (a ten jest ważniejszy).

Zyski: marże producentów leków cały czas pozostają na bardzo wysokim poziomie, stąd też istnieje potencjał dla nowych produktów. Na rynku pojawiają się nowe odmiany tych samych produktów farmaceutycznych. Widać to na przykładzie witamin, gdzie wcześniej były proponowane zestawy witamin, a teraz są zestawy witamin dla mężczyzn, osobno dla dzieci, a za chwilę zestaw uwzględniający wiek konsumenta. Producenci będą dywersyfikowali
i personalizowali produkty, tak by odpowiedzieć na potrzeby różnych podkategorii konsumentów.

Doi tego trzeba powiedzieć, iż ponad jedna piąta leków sprzedawanych w izraelskich aptekach sieciowych to artykuły tak zwanej „farmacji alternatywnej" - preparaty homeopatyczne, ziołowe, aromatyczne olejki itp.

Firmy farmaceutyczne coraz więcej inwestują w produkty biologiczne, które zacierają tradycyjny podział na leki innowacyjne (nowe, oryginalne leki niemające odpowiedników) i generyczne (lek odtwórczy, zamiennik już istniejącego leku).
Z roku na rok rośnie sprzedaż leków generycznych, czyli zamienników leków innowacyjnych. W Polsce ich udział w sprzedaży sięga ponad 60 proc. i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej. Produkty biologiczne wymagają specyficznych regulacji. Te braki w regulacjach mogą skutkować stosowaniem mechanizmów cenowych, które pogarszają dostęp pacjentów do innowacyjnych produktów.

Coraz częściej również zaciera się różnica pomiędzy lekami i kosmetykami. Szlaki w łączeniu drogerii i aptek przetarł izraelski Super-Pharm. Firmy kosmetyczne również coraz śmielej spoglądają na rynek farmaceutyczny, przede wszystkim mniej regulowane OTC i suplementy diety. 

Ten „biznes plan” udostępniam za darmo, być może rządzący wezmą się wreszcie do roboty i zrobią z Polski jak przed wiekami : „kraj mlekiem i miodem płynący”, niekoniecznie trzeba zasadzić się na farmacji, ale od czegoś trzeba zacząć. Przepraszam za sarkazm

tatarczuch
O mnie tatarczuch

Jeźli dłużej na to zezwolimy, i obojętnem patrzeć będziemy okiem na to znieważanie dziejów starożytnych naszego narodu; utracimy na koniec całkowicie historyą narodową, a nowi dziejopisowie w siebie tylko nam wierzyć rozkażą - Tadeusz Wolański

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka