Sieciech Toporczyk Sieciech Toporczyk
601
BLOG

Jakub Różalski - twórca uniwersum

Sieciech Toporczyk Sieciech Toporczyk Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

imageJakub Różalski malarz, grafik, artysta koncepcyjny i ilustrator. Zafascynowany historią Polski, malarstwem Kossaka, Szyszkina, Chełmońskiego. Jego projekty choć w dużym stopniu odnoszą się do historii Polski, to głównie doceniany jest poza granicami kraju. W motywach swoich prac łączy klasyczny obraz polskiej armii, kawalerii, codziennego życia na wsi, polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku z modernistycznym designem, olbrzymimi robotami bojowymi, czy motywami science-fiction.

imageimage

"Mam wrażenie, że twórczość Sienkiewicza, Tolkiena i Sapkowskiego, a także zainteresowanie husarią, II wojną światową, samurajami i kodeksem Bushido towarzyszą mi przez całe życie i z pewnością w dużej mierze ukształtowały mnie jako człowieka i artystę".


image image


Różalski zaczynał karierę od tradycyjnej szkoły płótna i farb, zanim odkrył grafikę komputerową. Inspiracją jest dla niego sztuka przełomu XIX i XX wieku, a natchnieniem, stymulacją codzienne życie, historia oraz wspomnienia z dzieciństwa spędzonego na polskiej wsi. Jego styl określa się jako mieszankę impresjonizmu, realizmu oraz naturalizmu. W swoich pracach wykreował fantastyczny świat 1920+ alternatywne uniwersum, w którym łączy motywy kawalerii, polskiej armii i sielskiego życia. Jego twórczość posłużyła za podstawę do stworzenia gry komputerowej Iron Harvest oraz planszówki Scythe. Używa materiałów referencyjnych: własnych zdjęć czy fotografii z internetu. Zdarza się, że do prac przenosi obiekty 1:1, szczególnie takie elementy jak zdjęcia koni, krów, charakterystycznych miejsc, a nawet niektóre postacie.



image

Prace Rózalskiego pozbawione są skażenia współczesnej maniery. Motywy powtarzają się co oznacza, że przyjął jakąś drogę, która go wyróżnia, czyni charakterystycznym , rozpoznawalną marką, która nie ginie w tłumie innych twórców. Klimat prac wplątany w historię, niepokojący a zarazem fasynujący i wciągający oddaje ducha polskości. Pracował przy filmie Kong: Wyspa Czaszki. 23 maja 2018 r. nakładem wydawnictwa SQN wydana została antologia "Inne światy", zawierająca opowiadania dziesięciu polskich pisarzy inspirowanych obrazami Jakuba Różalskiego. W maju 2018 r. w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle otwarta została pierwsza w Polsce i druga na świecie stała wystawa prac artysty - Inne światy.

image

image


Miłośnik filmu, gier, dobrej książki oraz górskich wędrówek. Mieszka i pracuje pod Krakowem.

Dla Kurażu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura