SMELIG SMELIG
370
BLOG

Energia jest wieczną rozkoszą - część druga

SMELIG SMELIG Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Zaglądając do wikipedii, znajdziemy tam tyle definicji energii, że może rozboleć nas głowa. Energia mechaniczna, cieplna, sprężystości, elektryczna, jądrowa etc.- jakby wnikliwiej spojrzeć, to każda z tych energii jest w zasadzie albo potencjalna albo kinetyczna. To są dwa podstawowe jakby rodzaje energii, mogące sie przemieniać jedna w drugą. Wyjątkiem tu jest energia spoczynkowa zawarta w masie spoczynkowej, której nie można podpiąć pod żadną z poprzednich. Energii spoczynkowej elektronu czy protonu nie można wykorzystać do wykonania żadnej pracy. O energii całkowitej mówimy jako o stanie układu złożonym ze wszystkich rodzajów energii.

Według Modelu Geometrycznego, który prezentuję tu od jakiegoś czasu, żadna z form materii nie znajduje się w bezwzględnym spoczynku. Cała materia wraz z eterem (3D-przestrzeń) propaguje w czwartym, niewidzialnym dla nas kierunku z prędkością światła. Wyciągając z tego prosty wniosek, każdy bez wyjątku obiekt materialny posiada energię kinetyczną wynikającą z tego ruchu.

Skąd materia ma masę spoczynkową?

Według obecnie obowiązującego Modelu Standardowego, masa spoczynkowa jest wynikiem oddziaływania jakiegoś tajemniczego pola Higgsa o którym niewiele wiadomo, poza tym, że o jego wykrycie gra idzie o duże granty w CERN-ie. Być może niedługo dowiemy się, że to jakaś mistyfikacja albo pomyłka.

A w Modelu Geometrycznym bardzo proszę - mamy bardzo proste, geometryczne i kompatybilne z czasem i przestrzenią wytłumaczenie pochodzenia masy spoczynkowej.

Masa zwana spoczynkową jest utworzona z energii kinetycznej powstałej w wyniku ruchu materii w czwartym kierunku przestrzennym.

Ponieważ wszystko co jest zawarte w Modelu Geometrycznym da się narysować ołówkiem na papierze a przy tym proporcje są identyczne, więc sięgnijmy do przykładu z poprzednich notek, gdzie rozpatrywaliśmy  odległości i prędkości bliźniaka wysłanego w kosmos z prędkością 0,8 (0,8 c).

Aby nie fatygować Was do wertowania poprzednich notek przypomnijmy tu diagramy odległości i prędkości bliźniaka B względem bliźniaka A pozostającego na Ziemi.

Diagram odległości:

Energia jest wieczną rozkoszą - część druga

Diagram prędkości:

 Energia jest wieczną rozkoszą - część druga

Proporcje z diagramów odległości i prędkości można przenieść na diagram energii:

Energia jest wieczną rozkoszą - część druga

E = E0 / cos(beta)

E0– Energia spoczynkowa obiektu (energia bliźniaka A) zawarta w jego masie spoczynkowej.

E - całkowita energia bliźniaka B

cos(beta)– dylatacja czasu dla bliźniaka B

Jeśli porównamy diagram energii z diagramem prędkości, łatwo spostrzeżemy, że energia całkowita bliźniaka B jest wprost proporcjonalna do jego prędkości całkowitej w przestrzeni 4D - ma także ten sam kierunek.

E = E0* V

V - prędkość całkowita bliźniaka B w przestrzeni 4D (prędkości w MG są niemianowane).

Bliźniak B ma energię całkowitą większą o wartość EV, która jest spowodowana jego ruchem w eterze:

E = E0+ EV

EV – Energia kinetyczna bliźniaka B od ruchu w eterze.

EV = E0/ cos(beta) -E0

EV = (1/ cos(beta) -1)*E0

Czyli to samo co już wiemy ale o ile sympatyczniej bo geometrycznie.  Wygląda na to, że problem energii (masy) spoczynkowej nie należy do dziedziny mechaniki kwantowej ale jest domeną geometrii.

Energia całkowita bliźniaka B w naszym przykładzie będzie miała wartość:

E = E0* V = 1,66 E0

A jego energia kinetyczna:

EV= (1 / 0,6 - 1) * E0= 0,66 *E0

cdn.

 

Eligiusz Smela

Łódź 11 Listopada 2012 r.

SMELIG
O mnie SMELIG

Prawdę można poznać po jej pięknie i prostocie. [Richard Feynman]

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie