Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz
54
BLOG

ELŻBIETA WITEK – Laureatka „Gazety Polskiej” za rok 2022

Tomasz Sakiewicz Tomasz Sakiewicz Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Jednym z ważniejszych problemów polskiej sceny politycznej jest jakość naszej demokracji. Sama zasada władzy pochodzącej z demokratycznego wyboru podważana jest zarówno przez opozycję, jak i potężne siły działające w UE. Instytucje mające silny mandat od wyborców atakowane są przez koterie działające na terenie Unii czy w polskim wymiarze sprawiedliwości. Nierzadko padają też groźby użycia siły. Podważane są podstawowe warunki do wolnych wyborów, jakie tworzy niepodlegająca cenzurze debata. Co gorsza, jedna z izb parlamentu broni na swoim stanowisku groteskowej postaci zamieszanej w kolejne afery korupcyjne. To wszystko powoduje, że wizytówką, a wręcz twierdzą polskiej demokracji staje się urząd marszałka Sejmu. Z tego powodu tym bardziej istotne jest to, kto ten urząd sprawuje, i jakiego formatu jest osoba, której go powierzono. To, że ciągle możemy z szacunkiem mówić o polskim parlamentaryzmie, jest w dużej mierze zasługą marszałek Elżbiety Witek. Jest poważana zarówno na polskiej scenie politycznej, jak i za granicą. Jej obecność i mocne słowa na zorganizowanych przez Kluby „Gazety Polskiej” demonstracjach na rzecz wolnej Ukrainy pokazują wielkie wyczucie społeczne. Mimo że nie należy do polityków w pierwszej kolejności zabiegających o popularność, potrafi przekonywać do swoich racji, a przede wszystkim trzyma porządek w zanarchizowanym Sejmie.

Jej droga życiowa jest ściśle związana z walką o wolność. Od samego początku związku członek Solidarności, za co zapłaciła represjami i aresztowaniem. Lojalna i pracowita, co doceniają nawet Jej przeciwnicy.


Tekst pochodzi z najnowszego numeru tygodnika „GazetaPolska” , data: 08.01.2023.

Autor Bajek dla Marysi i Alicji, współautor książek Układ i Flaki z nietoperza oraz Partyzant wolnego słowa. www.gazetapolska.pl www.niezalezna.pl www.GPCodziennie.pl  www.TelewizjaRepublika.pl ur.31.12.1967. W latach osiemdziesiątych działał w ruchu Oazowym i Muminkowym opiekującym się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Uczestnik organizacji opozycyjnych, w tym konspiracyjnych struktur w liceach na warszawskim Żoliborzu, Ruchu Katolickiej Młodzieży Niepodległościowej, NZS wydział psychologii. Współpracownik ukazujących się w drugim obiegu "Słowa Niepodległego" i "Wiadomości Codziennych". W 1989 r. współzałożyciel ZChN. Wycofał się z polityki w 1991 i zajął dziennikarstwem. 1991-1992 dziennikarz "Nowego Świata", 1992 założyciel "Gazety Polskiej", następnie wieloletni szef działu ekonomicznego, a potem krajowego. Od 2005 r. redaktor naczelny. Prowadził wiele audycji w Polskim Radiu i TVP, w tym "Pod prasą, "Rozmowy Jedynki", "Trójka po trzeciej". Od 2011 red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie, współzałożyciel Telewizji Republika.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura