trajkotek trajkotek
170
BLOG

Rondo Mazowieckiego

trajkotek trajkotek Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Gazeta Wyborcza donosi: Nieoczekiwane kontrowersje pojawiły się wokół pomysłu uhonorowania w Kielcach Tadeusza Mazowieckiego. Świętokrzyski Komitet Obrony Społecznej domaga się, żeby tego nie robić.

ŚKOS jako jeden z argumentów wymienia fakt, że Mazowiecki źle pisał o biskupie kieleckim Czesławie Kaczmarku.

GW cytuje opinię prof. Stanisława Żaka podważającą argumentację ŚKOS:

Ten jego komentarz, który napisał w wieku bodajże 27 lat we "Wrocławskim Tygodniku Katolickim", wyciągnięto mu, gdy miał zostać premierem. Mazowiecki nie pisał wtedy źle o biskupie, ale ze zdziwieniem. Nie potępiał go, ale dziwił się temu, co mówił na procesie. Dziś wiadomo, że biskup przyjął na siebie odpowiedzialność, przyznawał się do wszystkiego, wiadomo, że mu grożono - tłumaczy prof. Żak.

Nie zabieram głosu na temat: należy się rondo, czy nie. Nie wnikam w niuanse sprawy bpa Kaczmarka - do czego się przyznał i dlaczego? Chodzi mi tylko o to, że treść artykułu Mazowieckiego jest ogólnie znana, dostępna i każdy sam może się przekonać o tym, że trudno w niej zobaczyć to, czego tam nie ma - tak jak trudno nie widzieć tego, co jest!

Mazowiecki nie pisał wtedy źle o biskupie, ale ze zdziwieniem. Nie potępiał go, ale dziwił się (...)

O, mniej więcej tak (poszukajcie braku potępienia i zdziwienia):

Na rozprawie sądowej zanalizowana została przestępcza działalność oskarżonych jak i jej skutki. Wychowanie nacechowane podejrzliwością i wrogością wobec postępu społecznego, atmosfera środowiska społecznego rozniecająca lub choćby tylko podtrzymująca bezwzględną wrogość wobec osiągnięć społecznych Polski Ludowej, wpływy polityczne przychodzące z zewnątrz i wyrosła na tym wszystkim błędna postawa polityczna ks. bp. Kaczmarka, która doprowadziła go do kolizji z prawem - oto sumarycznie ujęte przyczyny działalności przestępczej oskarżonych. Doprowadziły one do czynów skierowanych przeciwko interesom własnego narodu. Doprowadziły ks. bp. Kaczmarka do działalności wrogiej wobec interesu narodowego i postępu społecznego w okresie przedwojennym, okupacyjnym i w Polsce Ludowej. Doprowadziły w szczególności nie tylko do postawy przeciwnej nowej rzeczywistości naszego kraju, nie tylko do podrywania zaufania w trwałość władzy ludowej i nowych stosunków społecznych w Polsce, ale i do uwikłania się we współpracę z ośrodkami wywiadu amerykańskiego, które pragnęłyby posługiwać się przedstawicielami duchowieństwa, jako narzędziem realizacji swych wrogich Polsce planów. (...)

(...) postawa polityczna biskupa czy kapłana podlega takiej samej ocenie, jak postawa każdego innego obywatela. Dlatego więc nie tylko bolejemy, ale i odcinamy się od błędnych poglądów ks. bp. Kaczmarka, które doprowadziły go do akcji dywersyjnej wobec Polski Ludowej i kierowały w tej działalności jego postawą. Zadając sobie pytanie, jak się stało, że do tego dojść mogło, widzimy następujące wyjaśnienie. Ku działalności tej kierowało nastawienie wrogie wobec postępu społecznego, wrogie wobec przemian społecznych i broniące dotychczasowego kapitalistycznego ustroju.

Źródło: T. Mazowiecki "Wnioski", Wrocławski Tygodnik Katolicki, nr 5, s. 3-4, 27 IX 1953

 

Rondo Mazowieckiego

Zmiana organizacji ruchu na nowym rondzie  w Kielcach.

trajkotek
O mnie trajkotek

glosmichnika.blox.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura