osskaa osskaa
61
BLOG

Krakowska Kuria przemawia Marksem

osskaa osskaa Gospodarka Obserwuj notkę 9

Marksizm i socjalizm to remedium na problemy bezrobocia i wykluczenia w polskich przedsiębiorstwach. Tak mniej więcej twierdzi ksiądz Robert Nęcek z Krakowskiej Kurii, rzecznik Kardynała Dziwisza. 

We wczorajszej Rzepie popełnił on taki kuriozalny artykuł, w którym z przekonaniem eksperta od spraw pracowniczych i działalności firm, poucza i definiuje główne problemy współczesnych przedsiębiorstw. Jakie są tezy księdza Nęcka?

1. Wyzysk w miejscu pracy (sic!) jest przyczyną plag takich jak: przemoc wobec bezbronnych, upodlenie człowieka i brak dialogu, co dodatkowo jest wspierane przez bezrobocie oraz częstą niekompetencję pracodawcy. 
2. błędna polityka kadrowa sprawiająca, że najlepsi są mobbingowani, a wybijają się przeciętni z aspiracjami
3. rosnąca konkurencja na rynku pracy wzmacnia złowieszczy indywidualizm
4. pracodawca powinien troszczyć się nie o zysk firmy, a o stworzenie wspólnoty pracowników
5. niekompetencja pracodawcy, z powodu zarozumialstwa, braku profesjonalizmu, poczucia władzy przyczynia się do złego losu pracowników.

Wydaje się, że duszpasterz zna stosunki pracy wyłącznie z polskich telenowel lub powieści o wielkich bezdusznych korporacjach. Powtarzanie nieprawdziwych i groźnych komunałów w poważnej gazecie pokazuje jaką nędzę intelektualną prezentują luminarze Kościoła Katolickiego w sprawach ekonomicznych i gospodarczych. 

Ksiądz Nęcek domaga się przecież ni mniej ni więcej tylko jeszcze większej dawki socjalizmu z ludzką twarzą. Przedsiębiorstw solidarnych, wrażliwych na los pracownika. 

Najbardziej żałosne jest to, że Kościół w osobie księdza Nęcka nie dostrzega słonia w menażerii. Prawdziwej praprzyczyny wszystkich problemów polskich firm i to głównie tych małych i średnich – prawdziwego trzonu polskiej gospodarki. 

Nie dostrzega bowiem, że system który panuje w IIIRP nie jest wcale dzikim liberalizmem, lecz poczwarą ledwie zaczętego kapitalizmu z wielkim narzutem socjalistycznych i etatystycznych ograniczeń i barier, które po prostu ograbiają ludzi z owoców ich pracy, nie pozwalając zmniejszyć się bezrobociu i wreszcie zapewnić trwałego rozwoju gospodarczego. 

Kościół nie wtrącał się przez 20 lat w ogromne podatki oraz inne publiczne daniny, które państwo polskie funduje swoim obywatelom. W coroczny rozrost administracji i związane z nim stałe i trwałe ograniczanie wolności gospodarowania poprzez system koncesji, zezwoleń, licencji, etc. W system, który zabiera 80gr z każdej złotówki wydanej na pracownika!

Nie zwracał uwagi na system, w którym poszczególne grupy społeczne wyszarpują od Centrali przywileje dla siebie nie troszcząc się o innych, słabszych, gorzej zorganizowanych. Nie potępiał z zasady takiej jawnej niesprawiedliwości. 

Nie dostrzegał prawdziwego powodu masowej emigracji młodych ludzi, koncentrując się na zapobieganiu skutkom (rozbite rodziny, demoralizacja, rozłąka, alkoholizm, etc); nie grzmiał skąd się wzięła sytuacja, że w miastach do 50tys mieszkańców nie ma żadnych perspektyw oprócz ustawionej pracy, albo wegetacji za 800zł. 

W tym kontekście popieranie przez księdza Nęcka socjalizmu, który i tak ma się dobrze w naszym kraju jest zaiste pomieszaniem pojęć i dowodzi słabości Kościoła w kwestiach zasadniczych, związanych z życiem Polaków. 

Spokojne przeżuwanie hojnej renty, jaką Kościół czerpie z dopłat od UE powoduje, że odrywa się on od rzeczywistości, przekształcając się volens nolens w dobrze zorganizowaną sieć instytucji charytatywnych oraz alternatywnych Urzędów Stanu Cywilnego. 

Santissima Ecclesiae ma wciąż szanse być jedynym sprawiedliwym w Sodomie. Pozycja jeszcze jednego wspieracza socjalizmu jest upodlająca dla samego Kościoła jak i dla jego Wiernych. Poza tym są w tej materii lepsi i bardziej bezczelni. 

Księże Robercie, nie idźcie tą drogą…


 

osskaa
O mnie osskaa

Amatorsko komentuję rzeczywistość polityczną i gospodarczą, staram się wgryzać w mechanizmy i prawdziwe siły, które stoją za figurami pokazującymi się na scenie tej gry. Mieszkałem w Słupsku, zanim to stało się modne, od lat Gdynia...

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka