tyche44 tyche44
155
BLOG

Pokuta i zemsta

tyche44 tyche44 Kultura Obserwuj notkę 0

Chciałbym zachęcić interlokutorów do obejrzenia dwóch filmów.

 

Pierwszy nosi tytuł Pokuta: 

Postać burmistrza-dyktatora Warłama Arawidze z gruzińskiej "Pokuty" Tengiza Abuładze to studium patologii władzy. Symboliczna opowieść o dyktaturze, władzy absolutnej, wyalienowanej ze społeczeństwa, coraz bardziej pogrążającej się w świecie urojeń i obsesji. Kreowane sytuacje mają wymiar uniwersalny, powtarzają się w historii niemal od początku świata. Nie należą do konkretnego kręgu kulturowego, mogą wynurzyć się z różnych systemów politycznych i społecznych. Historia Warłama jest w filmie retrospektywną opowieścią na sali sądowej kobiety, którą w dzieciństwie za sprawą dyktatora pozbawiono rodziców. Nie może i nie chce po śmierci tyrana pogodzić się z rytualnym, uroczystym pochówkiem nieboszczyka. Wydziera ziemi ciało. Wątkiem równorzędnym jest sprawa odpowiedzialności najbliższych satrapy za zbrodnie. 
"Pokuta" ma siłę moralitetu. Jest przypowieścią o dyktatorze i władzy przez niego nadużywanej, o ludziach gnębionych, szykanowanych, skazywanych na obozy i śmierć, o odpowiedzialności przenoszonej na rodzinę, o pokucie, którą winni czynić najbliżsi, by zmyć hańbę swego antenata. Ale także dyskursem o sztuce, jej granicach, i o wierze, której wydrzeć się nie da, niezależnie od tego, czy jest mistycznym wsparciem czy ciągłością narodowej kultury, wiernością narodowej tradycji.


Drugi to dzieło Romana Polańskiego zatytułowane Śmierć i dziewczyna z  Sigourney Weaver w roli głównej: 

 

Akcja filmu toczy się w jednym z krajów w Ameryce Południowej po upadku dyktatury. Paulina Escobar nigdy nie potrafiła zapomnieć o swej politycznej przeszłości i torturach, jakie zafundował jej przed laty przesłuchujący ją doktor Roberto Miranda. Pewnego dnia mąż Pauliny przyprowadza do domu przypadkowo spotkanego na drodze człowieka. W tajemniczym nieznajomym kobieta rozpoznaje swego brutalnego oprawcę. Po wielu latach ofiara i kat mają okazję zamienić się rolami.

Nierozliczone zbrodnie są zawsze cierpieniem dla ofiar, ale mogą być także wyrzutem sumienia dla zstępnych krzywdzicieli.

Polecam do obejrzenia i zachęcam do refleksji.

 

tyche44
O mnie tyche44

"Każda prawda przechodzi trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem gorliwie zwalczana, a w końcu akceptowana jako coś oczywistego"A.Schopenhauer.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura