zdj.1
zdj.1
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
482
BLOG

Groty w górach Maiji

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

 
Groty Maiji, jako jedna z czterech dużych grup grot w Chinach, znajduje się w górach Maiji (na górze w postaci kopca pszenicy), 45 kilometrów na południowy wschód od miasta Tianshui w prowincji Gansu.Malownicze obszary gór Maiji znajdują się na wschodnim odcinku północnej częsci Gór Qinling, o łącznej powierzchni 215 kilometrów kwadratowych,
Naturalną dekoracją gór Maiji są groty, najpiękniejsze wśród znanych grot w Chinach. Groty Maiji zaczęly być drążone w 384 n.e., a potem stopniowo, poprzez ciągły drążenie i odnowy w okresie dłuższym niż dziesięć dynastii stały się jedną z dużych grup grot w Chinach i słynnym artystycznym miejscem świata. Zachowały się 194 groty o sumartycznej powierzchni 1.300 metrów kwadratowych, a w nich ponad 7.200 glinych i kamiennych posągów i fresków, które zostały wykonane w okresie od IV do XIX w.
Jedną z niezwykłych cech gór Maiji jest lokalizacja grot która zapiera dech w piersiach. Większość z nich jest wydłubana w klifach i ludzie mają do nich dostęp tylko po zwisających tarasach zrobionych z desek które wiją się wśród owych grot.
Sztuka Grot Maiji, o której można powiedzieć jako o Wielkiej Sali Wystawowej posągągów, znana jest w świecie ze względu na obiekty sztuki rzeźbiarskiej w glinie.
Jeśli Dunhuang jest znana jako wielka sala fresków , groty Maiji można nazwać wielką salą posągów. Wśród nich są ogromne których wysokość wynosi powyżej 15 metrów i małe jedynie 20 centymetrowe. Są tam posągi z różnych okresów, a więc  i takie z przed  1.000 lat, ukazując systematyczny proces rozwoju i ewolucji chińskiej sztuki rzeźbiarskiejw glinie.
Tutejsze rzeźby gliniane można w przybliżeniu podzielić na następujące cztery kategorie:
  • płaskorzeżby wciskania (wlepiane) w ścianie,
  • okrągłe rzeźby całkowicie oddzielone od miejsca w ścianie,
  • statuetki formowane na zewnątrz i wklejane w ścianę,
  • płaskorzeźby ścienne.
Statut grot Maiji określają dwie cechy: silna świadomość narodowa i tendencja sekularyzacyjna. Za wyjątkiem wczesnych prac, prawie wszystkie statuty z północnej dynastii Wei (386-534) są wykonane w pozycjach skłaniających głowy o sympatycznych twarzach. Choć statuły są bóstwami niebiańskimi, mają wygląd ludzi. Pod względem formy i użytych środków , te statuły stopniowo pozbywają się wpływu ezotycznych sztuk, wykazując cechy narodowości Han.
Jak by na to nie patrzeć, trzeba mieć dużo odwagi aby wspinać się po tych tarasach zwisających nad przepaścią. Tak że może to i piękne, ale ja się tam nie wybieram, bo jak dla mnie to za wysoko i wierzę na słowo tym którzy tam byli.

 

 

P.S. I jeszcze jeden "drobiazg". Otóż według najnowszych obliczeń we wszelkiego  typu grotach żyje w Chinach OBECNIE ok. 30 mln. ludzi!  Jak się o tym dowiedziałem, to zamarłem z wrażenia. Żyją Oni głównie na obszarach prowincji Gansu, Shaanxi i Ningxia, gdzie warunki goeologiczne pozwoliły w przeszłości na wykuwanie w stosunkowo miękkiej skale siedzib ludzkich. Kiedyś miałem takie marzenie, żeby zbudować dom w części zagłębiony w skale, a częściowo wystający poza jej obrys- ale żeby tak od razu realizować te marzenia. Bez przesady!

 

Zobacz galerię zdjęć:

zdj.2
zdj.2 zdj.3 zdj.4 zdj.5 zdj.6 zdj.7 zdj.8 zdj.9 zdj.10 zdj.11 zdj.12

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości