Chciałbym aby tak było zawsze.
Chciałbym aby tak było zawsze.
Wiesław Pilch Wiesław Pilch
569
BLOG

Sprawa bardzo ważna!!!

Wiesław Pilch Wiesław Pilch Kultura Obserwuj notkę 15

Szukając jakiejś innej rzeczy wśród wielu zdań znalazłem akapit który definiuje podstawowe różnice cywlizacji łacińskiej i chińskiej. Myślę, że zrozumienie treści zawartej w tych kilku zdaniach pomoże WSZSYTKIM  czytającym moje teksty w zrozumieniu ich istoty. 
 
 
"...Jako kluczowy element dystansujący obie cywilizacje- zachodnią i chińską- wskazuję stosunek do konfliktu i walki: podczas gdy cywilizacje basenu Morza Śródziemnego głosiły apoteozę walki i konfliktów, konfucjańska głosiła apoteozę harmonii, zgody i konsensu, a wszelkie walki i konflikty potępiała (co ma fundamentalne znaczenie np. dla zachodniego ideału demokracji i konkurencji). Chiny po okresie jednostronnych fascynacji Zachodem zwracają się w większym stopniu ku dziedzictwu rodzimemu, co znajduje odbicie również w ich polityce zagranicznej. Zachód zaś stopniowo wyzwala się od swoich obsesji walki i gnębienia przeciwników. Rysuje się więc nowa szansa wspólnego budowania świata opartego na zasadzie współpracy i rozwoju...."
 
prof. Krzysztof Gawlikowski
 
Moim skromnym zdaniem to co napisał prof. Gawlikowski należałoby wyryć wielkimi literamii w granicie i powiesić ....
P.S.

Oto link do Wiadomości gospodarczych:  www.youtube.com/playlist

A to jest link do "Przeglądu prasy". Też jedyny w Polsce www.youtube.com/playlist

Kolejny link do omówień innych artykułów polskich autorów  na chińskie tematy: "Konfrontacje".

www.youtube.com/playlist

WSZYSTKIE te playlisty są CODZIENNIE  aktualizowane.

Moje credo:skromna osoba niegodna poznawania wspaniałych talentów, tylko sprawdza, czy to prawda, że nigdy nie pojmie ducha tej wielkiej kultury. _____________________________________________________ Zapraszam do czytania mojego blogu polityczno- makroekonomicznego "Chiny widziane z daleka". _____________________________________________________"W Chinach ideałem mężczyzny był przez stulecia młodzieniec-uczony i poeta, o wrażliwej duszy artysty, pretendujący do roli mandaryna-administratora, dzięki swej pracowitości, uczoności i cnotom moralnym zdobywający wysoką pozycję społeczną. Gardził on wszelkimi działaniami wymagającymi siły fizycznej, gdyż trenował jedynie swój umysł i samodyscyplinę, nie zaś ciało."- prof. Gawlikowski ________________________________________________ __ Adres: wiesiekp@poczta.onet.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura