Dom Spotkań z Historią Dom Spotkań z Historią
51
BLOG

1989: głos z Węgier

Dom Spotkań z Historią Dom Spotkań z Historią Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Już dziś!

Wyłącz system na Krakowskim Przedmieściu

  

...i zobacz Salon24.pl w realu!

Na ekranach ustawionych przed domem Bez Kantów przeczytaj komentarze o 1989. Dołącz własny.   

 

Z domu, z Twojego miejsca

w Polsce lub z komputera

na Krakowskim.

 

Zrób użytek z wolności:

zabierz głos!

 

 

Gabriella van der Werff, Węgry
 
Na przełomie 1989 i 1990 miałam 10 lat i bardziej interesowały mnie lalki niż polityka, ale zauważyłam, że coś się dzieje. Nagle przestało się mówić o osiągnięciach wielkiego Związku Radzieckiego, język rosyjski nie był już obowiązkowy, nie musieliśmy być pionierami. Wcześniej to wszystko było najnormalniejsze pod słońcem. W 1990 były wybory. Nawet dziecko widziało, że coś takiego się dzieje się po raz pierwszy. W telewizji było pełno reklam partii i osób, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Dorośli byli podekscytowani tym, że przyszłość jest w ich rękach. Większość polityków pojawiła się znikąd.
 
Dla nas to wszystko stało się niespodziewanie, ponieważ mieszkaliśmy na wsi i nie dochodziły do nas pogłoski, co się wkrótce stanie. Telewizja nie była wiarygodna, ale niektóre programy wskazywały na to, że coś się wydarzy. Na przykład bardzo popularny serial „Szomszédok” (Sąsiedzi), w którym bohaterowie pozwalali sobie na krytykę systemu. Wtedy nie wiedziałam nic o Polsce, ale rodzice powiedzieli mi, że wtedy przyglądali się temu, co się działo w Polsce i to pozwalało im optymistycznie myśleć o Węgrzech.

Blog jest częścią projektu "4 czerwca - Wyłącz system" organizowanego przez Dom Spotkań z Historią (www.dsh.waw.pl). Opowieści ludzi opozycji lat '80, którzy nie trafili na pierwsze strony gazet; ludzi często zapomnianych; ludzi podziemnych; ludzi, którzy wyłączyli system. W rocznicę wyborów, 4 czerwca, na Krakowskim Przedmieściu zorganizowany zostanie Transformator Doświadczeń; w specjalnie wydzielonej strefie zasiądą byli opozycjoniści, którzy przy stolikach opowiedzą o swoim doświadczeniu tamtego czasu. Powstanie też specjalnie zaprojektowana przestrzeń, w której będą mogli się spotkać uczestnicy oporu antykomunistycznego, którzy często nie widzieli się od 20 lat. Redaktor: Michał Łuczewski. Współpraca: Elżbieta Ciżewska, Maciej Cuske, Włodzimierz Domagalski, Seva Shlykau, "Encyklopedia Solidarności".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura