Dom Spotkań z Historią Dom Spotkań z Historią
43
BLOG

1989: głos z Niemiec po raz drugi

Dom Spotkań z Historią Dom Spotkań z Historią Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Zapraszamy na fiestę!

Start: 20.00

Elektrociepłownia Powiśle

ul. Elektryczna 2a

  

 

Nasze święto. Nasza zabawa. Solidarne gaszenie świeczek na torcie.

Fajerwerki o północy.

 


Prezentujemy już ostatnią wypowiedź o 1989 i o Polsce naszych sąsiadów.
 

 
 
Juliane Stöffel, Niemcy
 
Miałam wtedy 13 lat. Mam wiele "politycznych" wspomnień związanych z 1989 rokiem (…). Ze wstydem muszę jednak przyznać, że te wspomnienia nie wiążą się specjalnie z Polską. W mojej świadomości zapisały się dopiero wydarzenia lata i jesieni. Ważne stały się one dla mnie i mojej rodziny dopiero wraz z zajęciem ambasady w Pradze. Jaką rolę w tych tak istotnych dla Niemiec zmianach odgrywała Polska było wówczas w ogóle nie wiedziałam. Nie wspominało się o tym również w mojej rodzinie, która przecież była zaangażowana politycznie i zainteresowana wydarzeniami za Żelazną Kurtyną.
 
Związki Polski ze zmianami i jej kluczowa rola w zmianach stała mi się jasna dopiero w trakcie nauki na poziomie ponadpodstawowym, a zwłaszcza w trakcie moich studiów (politologia i filologia zachodniosłowiańska). Dopiero wtedy zrozumiałam rolę Polski. Mój aktualny pogląd na tę sprawę wynika zatem raczej z moich studiów niż z prawdziwego doświadczenia.
Jak to często ma miejsce, również w tym przypadku jest tak, że w RFN wydarzenia mające miejsce w Polsce nie są specjalnie obecne. Poczucie znaczenia tego roku stało się w świadomości Niemców obecne dopiero w momencie, gdy wydarzenia zaczęły mieć wpływ na Niemcy.

Blog jest częścią projektu "4 czerwca - Wyłącz system" organizowanego przez Dom Spotkań z Historią (www.dsh.waw.pl). Opowieści ludzi opozycji lat '80, którzy nie trafili na pierwsze strony gazet; ludzi często zapomnianych; ludzi podziemnych; ludzi, którzy wyłączyli system. W rocznicę wyborów, 4 czerwca, na Krakowskim Przedmieściu zorganizowany zostanie Transformator Doświadczeń; w specjalnie wydzielonej strefie zasiądą byli opozycjoniści, którzy przy stolikach opowiedzą o swoim doświadczeniu tamtego czasu. Powstanie też specjalnie zaprojektowana przestrzeń, w której będą mogli się spotkać uczestnicy oporu antykomunistycznego, którzy często nie widzieli się od 20 lat. Redaktor: Michał Łuczewski. Współpraca: Elżbieta Ciżewska, Maciej Cuske, Włodzimierz Domagalski, Seva Shlykau, "Encyklopedia Solidarności".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura