Dom Spotkań z Historią Dom Spotkań z Historią
84
BLOG

1989: głos z Czech

Dom Spotkań z Historią Dom Spotkań z Historią Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Już dziś!

Wyłącz system na Krakowskim Przedmieściu

  

...i zobacz Salon24.pl w realu!

Na ekranach ustawionych przed domem Bez Kantów przeczytaj komentarze o 1989. Dołącz własny.   

 

Z domu, z Twojego miejsca

w Polsce lub z komputera

na Krakowskim.

 

Zrób użytek z wolności:

zabierz głos!

 

 

Jiří Januška, Czechy
 
Wydarzenia 1989 roku sprowadziły Czechy, Polskę i inne kraje na drogę demokracji. Entuzjazm i poparcie ówczesnych zmian, zarówno jak niewyobrażalność powrotu „starych porządków” dla dzisiejszych pokoleń pokazują prawdziwe epokowe znaczenie zmiany ustroju. Między sytuacją polską i czeską można znaleźć różnice i podobieństwa. Na przestrzeni ostatnich kilku stuleci obaj kraje kończą dopiero drugie (po okresie międzywojennym) dwudziestolecie niezależnego wewnętrznego życia społecznego.
 
W Polsce działania w jakimś stopniu skuteczne dążące do zmiany ustroju zaczęły się dawno przed 1989 r., w Czechach zaś cała ta „aksamitna” zmiana zwyczajnie nazywa się „listopadem 89”, bo odbyła się ona naprawdę w ciągu kilku tygodni. Wydaje się jednak, że podobny rozmiar czasowy mają też w poszczególnych krajach wydarzenia, które naśladowały po „zwycięstwie”, wstępne rozliczanie się z przeszłością. Sprawa współpracy z SB dzięki lustracji już od dawna nie jest w Czechach tematem politycznym i najważniejszą polityczną siłą lewicową nie jest partia postkomunistyczna. (To z tego powodu, że takiej w Czechach nie ma, bo partia komunistyczna istnieje bez przerwy do dziś dnia i we wszystkich wyborach parlamentarnych od 1992 r. zdobyła ona trzecie miejsce. Póki co nie weszła jeszcze do rządu i wciąż jest celem różnych społecznych działań dążących do jej rozwiązania.)
 
W Polsce jednak czasami zdaje się, że nierozliczona przeszłość stoi na przeszkodzie skupieniu się na przyszłości. A właśnie przyszłość jest tym, co jest wielkim wyzwaniem i zadaniem zarówno dla Polski jak dla Czech. Bo wolnością i demokracją trzeba się opiekować i ją uprawiać. Mam nadzieję, że przynajmniej ten morał moje pokolenie - pierwsze pokolenie wyedukowane już w okresie postsocjalistycznym - wyciągnęło z początku epoki demokracji w naszych krajach.

Blog jest częścią projektu "4 czerwca - Wyłącz system" organizowanego przez Dom Spotkań z Historią (www.dsh.waw.pl). Opowieści ludzi opozycji lat '80, którzy nie trafili na pierwsze strony gazet; ludzi często zapomnianych; ludzi podziemnych; ludzi, którzy wyłączyli system. W rocznicę wyborów, 4 czerwca, na Krakowskim Przedmieściu zorganizowany zostanie Transformator Doświadczeń; w specjalnie wydzielonej strefie zasiądą byli opozycjoniści, którzy przy stolikach opowiedzą o swoim doświadczeniu tamtego czasu. Powstanie też specjalnie zaprojektowana przestrzeń, w której będą mogli się spotkać uczestnicy oporu antykomunistycznego, którzy często nie widzieli się od 20 lat. Redaktor: Michał Łuczewski. Współpraca: Elżbieta Ciżewska, Maciej Cuske, Włodzimierz Domagalski, Seva Shlykau, "Encyklopedia Solidarności".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura