Pomnik na Olczy. Fot D Wysłouch
Pomnik na Olczy. Fot D Wysłouch
galgrapa galgrapa
292
BLOG

Niech ten pomnik będzie ….

galgrapa galgrapa Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Źródło:zakopianskibazar.pl 

Pęknięta lotnicza szachownica, w nią wpisany krzyż i nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. - Niech ten pomnik będzie wołaniem o prawdę, która wyzwala i może nieść ukojenie w bólu. – mówił ks. bp Damian Muskus.

W niedzielę 22 kwietnia 2012 r. na Olczy w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik odbyła się uroczystość poświecenia i odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej.

Koncelebrowanej Mszy Św. przewodniczył ks. Biskup Damian Muskus. W wygłoszonej homilii nawiązał do peregrynacji obrazu Miłosierdzia Bożego. Podkreślił, że dowołując się do Miłosierdzia Bożego człowiek może zbliżyć się do Boga: - podstawowym warunkiem, który otwiera źródło Bożego Miłosierdzia jest przyznanie się do własnej niedoskonałości. To warunek, którego wielu spełnić nie może, gdyz są przekonani o własnej nieomylności. – Mówił o nadmiernej wrażliwości na cudze grzechy i tolerancji dla własnych grzechów.

Podkreślił doniosłość inicjatywy jaką podjęli Księża Misjonarze, pielgrzymi i parafianie z Olczy: - pragniemy u podnóża Tatr, w bliskości tego sanktuarium maryjnego poświęcić i pozostawić dla potomnych znak pamięci o Wielkich Polakach, którzy 10 kwietnia dwa lata temu wyruszyli do Katania, by pokłonić się prochom pomordowanych oficerów. Nie dane im było spełnić tej misji. W niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach patriotyczna pielgrzymka została tragicznie przerwana (…) Niech ten pomnik będzie wyrazem modlitewnej pamięci o każdej z ofiar tego tragicznego lotu -

Przypomniał smutek i i ból jaki ogarnął cały kraj na wieść o katastrofie.

W końcowym fragmencie kazania, jak gdyby nawiązując do emocji, jakie wzbudza wyjaśnianie przyczyn katastrofy i tego, co się w Polsce dzieje apelował:

Niech ten pomnik będzie wołaniem o prawdę, która wyzwala i może nieść ukojenie w bólu.

Niech ten pomnik będzie wyrzutem sumienia dla tych, którzy wobec ogromu tragedii nie sprostali do końca zadaniom, do których zostali przez Naród powołani.

Niech ten pomnik będzie też znakiem szacunku dla każdego człowieka i znakiem tolerancji dla innych poglądów, bo przecież pod Smoleńskiem zginęli ludzie różnych wyznań, wyznający różne światopoglądy.

Niech ten pomnik będzie tez szkołą kultury politycznej, w której wbrew pozorom i naszym trudnym doświadczeniom jest miejsce na szacunek do przeciwników politycznych, niezależnie od tego o jak ważne i jak wielkie sprawy walczymy.

Druga część uroczystości odbyła się przed sanktuarium. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego ks. bp Muskus poświęcił pomnik, odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Pomnik wykonany w brązie przedstawia pękniętą lotniczą szachownice, w którą wpisany jest krzyż. Pod nią widnieją nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Autorem pomnika jest Karol Badyna.

Zdjęcia z galerii zamieszczonej na stronie sanktuarium na Olczy

galgrapa
O mnie galgrapa

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości