Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM
Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM

KGHM i "Bogdanka" podejmą współpracę przy projektach górniczych

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
KGHM Polska Miedź i Lubelski Węgiel "Bogdanka" podpisały list intencyjny o współpracy przy projektach górniczych. Współpraca ma dotyczyć m.in. zabezpieczenia dostępu do surowców kluczowych dla zrównoważonej transformacji – informuje KGHM.

Okazją do podpisania listu intencyjnego był Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy w Lublinie. W dokumencie zadeklarowano, że spółki będą "podejmować współpracę w różnych formach, w zależności od ich potrzeb i możliwości (...). Spółki będą współdziałać i elastycznie dopasowywać się do sytuacji, podążać za rozwojem oraz dostosowywać technologie do zmian na świecie oraz wykorzystywać nowe szanse biznesowe, by budować przewagi konkurencyjnej obu spółek" – podał KGHM w komunikacie.

– Surowce to nie tylko kwestia ekonomiczna, to aktualnie kwestia kluczowa dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego KGHM jest gotowy do dialogu z partnerami krajowymi, by zapewnić stabilność i niezależność naszego kraju. Porozumienie z „Bogdanką” ma jeden cel: stworzenie silnych gospodarczych fundamentów dla przyszłych pokoleń, zapewniając im pewność dostaw niezbędnych surowców i energii – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Kasjan Wyligała, prezes zarządu Lubelski Węgiel "Bogdanka", wskazał z kolei, że transformacja polskiej energetyki jest nie tylko koniecznością, ale także ogromnym wyzwaniem i szansą dla Polski. Zdaniem prezesa, KGHM dla Bogdanki jest naturalnym partnerem w kwestii realizacji projektów górniczych w zakresie surowców przyszłości.

Współpraca dla rozwoju przemysłu

Obie spółki zadeklarowały w liście chęć do wytypowania i analizy możliwości realizacji wspólnych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie nowych projektów górniczych w Polsce. Szczegóły współpracy przy każdym z przedsięwzięć zostaną ustalone w odrębnych umowach. Współpraca KGHM z Lubelskim Węglem „Bogdanka” ma prowadzić do wzmacniania polskiego przemysłu.

KGHM w bieżącym roku realizuje plany dotyczące rozwoju, między innymi Projekt Udostępniania Złoża, w ramach którego uruchomiono najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze: szyb GG-1 o głębokości 1348 m. Szyb w Kwielicach to jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. W czerwcu doszło do kluczowego dla tego projektu połączenia szybu z Zakładami Górniczymi Rudna.

Rozpoczęły się również pierwsze prace przy budowie 32 szybu KGHM, GG-2. Plac szybowy powstaje w okolicach miejscowości Słone w Zagłębiu Miedziowym.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka