Zdjęcie: Materiały prasowe BGK
Zdjęcie: Materiały prasowe BGK

Inicjatywa 3w na najważniejszej konferencji klimatycznej

Redakcja Redakcja Ekologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
COP28 w Dubaju to najważniejsza konferencja klimatyczna pod auspicjami ONZ. To wydarzenie trwające blisko dwa tygodnie przyciągnęło liderów światowych, decydentów i ekspertów z różnych zakątków globu, byli tam również obecni przedstawiciele polskiego Banku Rozwoju – BGK. Motywem przewodnim obecności BGK na konferencji była inicjatywa 3w – czym ona jest i dlaczego jest dla nas ważna?

Uczestnicy COP corocznie spotykają się w celu ustalenia planów działania na rzecz ochrony klimatu. Jednym z kluczowych postanowień tegorocznego szczytu jest ustanowienie zasad funduszu strat i szkód (ang. Lost and Damage Fund), mającego na celu wspieranie krajów rozwijających się dotkniętych skutkami zmian klimatycznych. 118 państw zadeklarowało zobowiązanie do potrojenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych na świecie do 2030 roku. W międzyczasie Polska przyjęła deklarację o potrojeniu mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku.

Czym jest 3w?

W Dubaju BGK reprezentowali Beata Daszyńska-Muzyczka – Prezes BGK, członkowie zarządu Radosław Kwiecień i Marek Tomczuk, dyrektor zarządzający pionem Foreign Affairs Adrian Malinowski oraz zespół 3W. Stanowisko BGK dotyczące 3w Stanowiło platformę dla spotkań i dyskusji, w gronie gości z całego świata wokół tematyki rozwoju technologii opartych na trzech zasobach: wodzie, wodorze i węglu. Celem tego przedsięwzięcia było zastanowienie się, w jaki sposób te technologie przyczyniają się do transformacji energetycznej oraz jak wspierają walkę ze zmianami klimatu.

Beata Daszyńska-Muzyczka otworzyła dyskusję pod tytułem „3W jako brama do zrównoważonego biznesu w Europie”, podkreślając: „Kierunek transformacji energetycznej nie ulega zmianie. Wyjście z węgla i jednoczesne zaspokojenie wszystkich potrzeb energetycznych stanowi ogromne wyzwanie. Jak mawiał Orison Swett Marden: Nie czekaj na nadzwyczajne okoliczności. Chwytaj się zwykłych okazji i czyn je wielkimi”.

Beata Daszyńska-Muzyczka aktywnie uczestniczyła również w panelu zorganizowanym przez think-tank Atlantic Council, zatytułowanym „Laying the Groundwork: Energy corridors of the future”. Z kolei Marek Tomczuk wziął udział w dyskusji panelowej zorganizowanej w Pawilonie Bułgarii na temat „Transition finance: policy trends and instruments”.

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości