W trakcie pracy zdalnej też umierają ludzie. Były takie przypadki w Polsce

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Cztery osoby zmarły, a jedna został ciężko ranna w trakcie wykonywania…. pracy zdalnej. Również w domu dochodzi czasem do tragicznych w skutkach wypadków.

Praca zdalna to według ustawowej definicji wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Praca zdalna może być zatem świadczona m.in. pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Wówczas obowiązują dokładnie te same świadczenia, jak za wypadek w zakładzie pracy to jest: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, jednorazowe odszkodowanie, renta z tytułu niezdolności do pracy, dodatek do renty rodzinnej, dodatek pielęgnacyjny, renta. 


Wypadki w trakcie pracy zdalnej

Główny Inspektorat Pracy W 2023 r. podał, że do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono pięć wypadków przy pracy zdalnej. Na pięć osób poszkodowanych cztery poniosły śmierć, a jedna była ciężko ranna. Do PIP zgłoszono w 2023 roku pięć wypadków zaistniałych podczas wykonywania pracy zdalnej. Poszkodowanych w tych zdarzeniach było pięć osób, cztery straciły życie, a jedna miała ciężkie obrażenia ciała - wynika ze wstępnych danych Inspekcji.

- Spośród ubiegłorocznych wypadków podczas pracy zdalnej cztery zostały zgłoszone przez pracodawców, a jeden przez poszkodowanego. Wypadki te nie były badane przez inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy. Na razie GIP nie podaje informacji dotyczących okoliczności. Po opracowaniu danych więcej będzie można przeczytać w sprawozdaniu Inspektoratu za rok 2023 - informuje Agnieszka Sopińska-Jaremczak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Pracy

Z kolei ze sprawozdania za rok 2022, wynika, że do PIP zgłoszono cztery wypadki przy pracy zdalnej, w których poszkodowane były cztery osoby. Wszystkie poniosły śmierć.

GIP w sprawozdaniu napisał, że „nosiły one charakter nagłych przypadków medycznych (w tym: zasłabnięcia, niewydolność krążeniowo-oddechowa). Organy Państwowej Inspekcji Pracy nie podjęły czynności kontrolno-nadzorczych związanych z badaniem okoliczności i przyczyn wypadku z uwagi na ich charakter. Do wszystkich zgłoszonych wypadków doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest w zasadzie niemożliwy".

Inspekcja zebrała natomiast informacje dotyczące postępowań powypadkowych prowadzonych przez zespoły powołane przez pracodawców w 2022 r. "Odnośnie wyszczególnionych zdarzeń wiadomo, że jedno z nich zostało uznane za wypadek przy pracy. Powodem nieuznania pozostałych trzech zdarzeń za wypadki przy pracy był brak przyczyny zewnętrznej zdarzenia (osoby zmarły w wyniku jednostek chorobowych niemających związku z pracą przez nich wykonywaną), jako jednego z elementów definicji wypadku przy pracy" - stwierdził GIP. 


Rozporządzenie o wymogach stanowiska pracy

W listopadzie 2023 roku weszło w życie rozporządzenie ministra rodziny i polityki społecznej dotyczące dostosowania wymogów stanowiska pracy do obecnych realiów technologicznych. Stanowiska pracy, w tym do pracy zdalnej, istniejące przed 17 listopada 2023 r. powinny zostać dostosowane do wymagań znajdujących się w rozporządzeniu w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zmian, czyli do 17 maja 2024 r.

Rozporządzenie wprowadza wymagania dotyczące stosowania systemów przenośnych przeznaczonych do użytkowania na danym stanowisku co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy – to konieczność wyposażenia stanowiska pracy w monitor stacjonarny lub podstawę oraz dodatkową klawiaturę i mysz. Pamiętajmy, że wykonywanie pracy w trybie zdalnym ogranicza ryzyko wystąpienia wypadku w drodze do pracy i z pracy do domu, jednak nie wyklucza możliwości wypadku przy pracy. 


Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo