Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki.

Agencja Moody's nie zmieniła ratingu Polski. Morawiecki zadowolony

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 15

Agencja ratingowa Moody's nie zaktualizowała raportu kredytowego Polski. Według Ministerstwa Finansów oznacza to, że ocena gospodarcza się nie zmienia. Mateusz Morawiecki: to dobra wiadomość, rządowi zależy na pozytywnych ocenach inwestorów.

Nie ma nowego ratingu Moody's

Ostatnia ocena wiarygodności kredytowej Polski, dokonana przez agencję Moody's, została opublikowana w maju. Rating długu oceniono na poziomie A2/P-1, ale zmieniono perspektywę ze stabilnej na negatywną. "Ocena ratingowa Polski utrzymana została na dotychczasowym poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą negatywną" - podano w komunikacie ministerstwa finansów. 

500 plus generuje duże koszty

Agencja Moody's uznała wtedy, że istnieje ryzyko wzrostu wydatków w budżecie, nieprzewidywalnych skutków zmiany wieku emerytalnego i prowadzenia nieprzewidywalnej polityki przez polski rząd. Analitycy wskazali na program 500 plus jako ten, który spowoduje największe obciążenie dla budżetu w 2016 i 2017 roku - odpowiednio o ponad 17 mld i 23 mld złotych. Rating mogła obniżyć wojna o Trybunał Konstytucyjny: "Jednocześnie przedłużający się (lub eskalujący) konflikt pomiędzy rządem a Trybunałem Konstytucyjnym, prowadzący do znaczących odpływów kapitału, może także wywrzeć presję w dół na rating" - stwierdziła Moody's w maju.

Morawiecki: Zależy nam na ocenie inwestorów

Rating Polski jednak nie spadł, co również nie pogorszy notowań złotówki na giełdzie. - Zapewne jest to coś innego niż w pełni potwierdzenie ratingu, ale brak obniżenia jest brakiem obniżenia. Można powiedzieć, że cieszę się, że Moody's nie zmienił ratingu, bo zależy nam na jak najlepszej ocenie polskiej gospodarki przez zagranicznych inwestorów - powiedział Mateusz Morawiecki.

Według wicepremiera, to dowód na dostrzeżenie potencjalnego wzrostu gospodarczego Polski w kolejnych latach. Ogromny wpływ na to będą mieć napływające pieniądze z funduszów unijnych. - To jest optymistyczna informacja co do wzrostu gospodarczego na kolejne kwartały - stwierdził Morawiecki.

W styczniu agencja Standard&Poor's obniżyła długoterminowy rating kredytowy Polski na "BBB plus" z "A minus", co spowodowało ogromny spadek kursu złotego i wzrost kosztów obsługi zadłużenia. Następnie agencja Fitch utrzymała rating Polski.

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka