10milionów 10milionów
512
BLOG

Hegra-norweska twierdza z okresu II wojny światowej

10milionów 10milionów Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Norwegia jest krajem, który zawsze stał nieco na uboczu wielkiej polityki. Kraj przez wieki omijały długotrwałe i niszczycielskie konflikty zbrojne, które miały miejsce w kontynentalnej części Europy. Nie odbywały się tu żadne większe spektakularne wojny ani bitwy, które dziś znajdowałyby się w annałach historii wojskowości. Jednak historia kraju Wikingów w XX wieku, i konflikt z III Rzeszą spowodowały, że w norweskiej historii pojawiła się dość ciekawa karta z zakresu historii wojskowości. Mowa tu o znajdującej się w środkowej Norwegii twierdzy, twierdzy Hegra i walk o nią.

Hegra festning,bo tak brzmi pełna nazwa fortu w języku norweskim jest usytuowana w środkowej części Norwegii, w odległości około 45 kilometrów od największego w okolicy miasta, czyli Trondheim. Oprócz tego Hegra znajduje się również w odległości około 55 kilometrów od granicy ze Szwecją. Dodatkowo 10 kilometrów od fortu, w miejscowościStjørdal znajduje się lotnisko międzynarodowe, które obsługuje loty między innymi z Gdańskiem. Twierdza zbudowana jest na wzgórzu na wysokości 215 metrów n.p.m. w otoczeniu lasów i doliny.

mapa

Historii twierdzy zaczyna się na początku XX wieku. Została ona bowiem zbudowana w latach 1908-1910. Głównym powodem budowy twierdzy była obawa przed najazdem szwedzkim. Miała to związek z wydarzeniami z roku 1905, kiedy to zakończyła się unia norwesko-szwedzka i Norwegia stała się w pełni niepodległym państwem. Norwegowie obawiali się, że Szwedzi będą chcieli wejść na ścieżkę wojenną, aby ponownie przejąć kontrolę nad całym obszarem Norwegii.  Wybór miejsca nie był więc przypadkowy. Norwescy wojskowi chcieli posiadać silną twierdzę właśnie w środkowej części kraju, aby odpierać ewentualne szwedzkie ataki.  

Szwedzi jednak nie zaatakowali, a kilka lat później w związku z cięciami budżetowymi teren twierdzy został przekazany norweskiemu Czerwonemu Krzyżowi i taką funkcję pełnił aż do roku 1939. Czerwony Krzyż organizował tu w okresie letnim kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. W roku 1939 twierdza ponownie została przejęta przez kręgi wojskowe, z powodów wiadomych. Przez krótki okres znajdowali się w niej, internowani żołnierze fińscy, którzy walczyli wojnie zimowej z ZSRR i przekroczyli granicę fińsko-norweską.

Do najważniejszych wydarzeń w dziejach całej twierdzy miało dojść jednak rok później, gdy III Rzesza zaatakowała Norwegię. Dokładnie 15 kwietnia 1940 roku rozpoczęło się niemieckie oblężenie, które trwało aż do 5 maja. Załoga twierdzy była atakowana zarówno z ziemi przez ciężką niemiecką artylerię jak i z powietrza przez Luftwaffe. Twierdza była broniona przez  200 żołnierzy oraz... jedną pielęgniarkę. Ową pielęgniarką byłaAnne Margrethe Strømsheim,która po wojnie otrzymała Norweski Medal Wojenny, Medal Obrońcy 1940-1945 oraz Złoty Królewski Medal Zasługi. Załoga twierdzy mimo niemieckiej przewagi, dzielnie broniła się przed okupantem przez 25 dni. W czasie całej bitwy zginęło tylko sześciu norweskich żołnierzy. Niemcy mimo licznej przewagi, stracili blisko 150-200 ludzi. 5 maja w godzinach porannych dowódca obrony Hans Reidar Holtermann podjął decyzję o kapitulacji.

DSCN5678DSCN5682DSCN5685

Po zakończeniu drugiej wojny światowej twierdza ponownie wróciła w ręce norweskiej armii, która jest właścicielem obiektu do dnia dzisiejszego. Jednakże od tamtej pory zmieniła się rola twierdzy.

Obecnie w miejscu twierdzy znajduje się park narodowy otwarty dla turystów. Z doliny to szczytu twierdzy doprowadzona jest droga, aby najbardziej leniwe osoby mogły wjechać na samą górę samochodem. Według oficjalnych statystyk miejsce to, jest odwiedzane rocznie przez 20-25 tysięcy osób, co biorąc pod uwagę liczebność kraju jest wynikiem niezłym. Turyści mogą korzystać z restauracji, zrobić zakupy w sklepie z pamiątkami czy obejrzeć muzeum z militariami używanymi w czasie walk. Kompleks posiada również przygotowaną ofertę dla firm, które mogą wynajmować tu sale konferencyjne. 

Bilet wejścia dla osoby dorosłej kosztuje 80 NOK (około 43zł). Zwiedzający mają okazję obejrzeć żelbetonowe schrony ciągnące się pod ziemią, armatki, okopy, broń. Reasumując muszę stwierdzić, że Twierdza Hegra jest idealnym miejscem do odwiedzenia dla wszystkich miłośników historii wojskowości, zwłaszcza tych, których konikiem jest II wojna światowa, tym bardziej, że jest to drugie najsłynniejsze miejsce bitwy armii norweskiej z wojskami Wermachtu, w czasie tego konfliktu, obok bitwy pod Narvik.

DSCN5672

 

Marcin Niewiadomy, portal 10milionów.pl

10milionów
O mnie 10milionów

Portal 10milionow.pl gromadzi ludzi dla których sprawy Ojczyzny nie są obojętne, którzy interesują się historią najnowszą Polski i chcą wyciągać z niej wnioski oraz czują się odpowiedzialni za swój Kraj i jego obywateli. Jest to też miejsce, gdzie na nowo spotkają się ludzie opozycji demokratycznej z czasów PRL. Mamy nadzieję, że te „spotkania po latach“ przywołają wiele wspomnień, a ich utrwalenie na portalu uchroni je od zapomnienia. Portal 10milionow.pl nie jest projektem, który po raz kolejny wyróżni tylko liderów i przywódców opozycyjnych - to portal dla uczestników opozycji i organizacji podziemnych, którzy często anonimowo i bez rozgłosu, bohatersko walczyli o wolną Polskę. Utrwalając pamięć o tych wyjątkowych ludziach i wydarzeniach chcemy także pokazać, że wolność po roku 1989 nie byłaby możliwa właśnie bez tych milionów indywidualnych aktów patriotyzmu. Chcemy, by portal miał również charakter edukacyjny - planujemy szereg działań, które będą młodym pokoleniom przybliżać trudne wydarzenia z najnowszej historii Polski. Chcemy kontynuować tę sztafetę pokoleń, którą przed nami prowadziły pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego, a później pokolenie "Solidarności".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości