wolny-rynek wolny-rynek
341
BLOG

Polska demokratyzacja w międzynarodowym porównaniu

wolny-rynek wolny-rynek Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Przecieram oczy ze zdziwienia- mimo wielu zarzutów pod adresem procedur wyborczych, nie zauważyłem żadnych konkretnych propozycji zmian prawnych. Temat dalej nie schodzi z łamów części tytułów prasowych, wałkowany jest aktualnie w części telewizji, pojawiają się nowe, ciekawe wypowiedzi samych członków komisji, którzy przyznają się do podpisywania protokołów in blanco, ujawnia się olbrzymi chaos jaki towarzyszył gorączkowym, i jak można mniemać, pobieżnym i niedokładnym próbom ręcznego zliczania wyników wyborów, w których o pomyłki było nietrudno. PKW może miec spory problem, bowiem ręcznie zliczane głosy mogły dać odmienne wyniki niż te zliczane komputerowo, jeśli wierzyć opisom świadków donoszących o pobieżnym przeprowadzaniu ręcznych obliczeń przez zmęczonych członków komisji, myleniu cyfr i kolumn.

W krajach o ustabilizowanej demokracji, do których, mając ten system ledwie przez 36 lat w całej nowożytnej historii, nie zaliczamy się (nawet w rankingach EIU nie jesteśmy krajem demokratycznym), istnieje dopracowane prawodawstwo wyborcze. Wystarczyłoby je po prostu skopiować. Ba, można skopiować całe oprogramowanie do przeprowadzania wyborów- niekiedy jego kod jest udostępniony na github'ie, jak kod np. estońskiego systemu głosowania on-line.

Nic z tych rzeczy. Nadchodzą kolejne wybory samorządowe w niektórych miejscowościach, gdzie mają się one odbyć w terminie późniejszym, np. w marcu 2015. I może się okazać że znów: to sami kandydaci dzierżący w danym momencie urzedy własnoręcznie mają zlecać druk kart wyborczych, czy też- to ich własni podwładni, przez nich opłacani, będą przewodniczącymi komisji, jak to stało się bez wyjątku w jednym z okręgów, gdzie jeden z kandydatów zebrał aż 80 % głosów nieważnych.

Po 16.11.2014 Polska nagle stała się krajem w którym z zadziwieniem można oglądać podział środowiska mediów na dwa głosy. Część szacownych przedstawicieli świata nauki snuje dalszy ciąg tych wydarzeń, sugerując że doszło do przełomowego zdarzenia w polskiej historii. Cezury historycznej.

Od lat co jakiś czas jestem we Włoszech i porównuję systemy wyborcze obu krajów. W kraju, w którym aktywnie działa camorra, nie ma tylu problemów wyborczych, co w Polsce. W telewizjach komercyjnych przedstawiani są wszyscy, a nie tylko wybrani kandydaci. Oglądałem swego czasu program wyborczy w lokalnej włoskiej telewizji w którym kandydaci wszystkich ugrupowań odpowiadali na jedno, to samo pytanie o politykę transportową. Ich odpowiedzi były zadziwiająco podobne, lecz zupełnie odmienne od polityki, którą prowadzi się w Polsce. W Polsce- nigdy nie widziałem nieczgo podobnego w licencjonowanych mediach. Zresztą, aby ową licencję uzyskać, potrzeba chyba procesu sądowego, bo mimo zmiany technologii nadawania kanałów naziemnej telewizji jest mniej niż choćby w kilkakrotnie mniejszych Czechach, o setkach kanałów w innych krajach nie wspominając.

Możnaby marzyć o sytuacji w której procedury wyborcze osiągną co najmniej poziom krajów mających duże problemy ze zorganizowaną przestępczością, ale także mających sprawniejsze sądownictwo które z tymi problemami walczy. W krajach trzeciego świata normą są czytniki linii papilarnych przy urnach (Kenia, liczba nieważnych głosów w 2013: 0,88 % mimo podobnych problemów z systemem informatycznym co w Polsce) czy zabezpieczenia elektroniczne (Brazylia). W krajach o podobnym poziomie rozwoju jak Polska było to konieczne z uwagi na ogromne ilości nadużyć. Polskie standardy są przestarzałe, przy nowoczesnych technologiach wszelkie oszustwa w polskich warunkach są proste do przeprowadzenia. Pieczęcie i karty można podrobić, papierowe taśmy służące jako plomby- sfałszować.

Warto zadać kilka pytań w związku ze zbliżającymi się kolejnymi wyborami władz samorządowych:

-czy kandydaci- inkumbenci (czyli ci dotychczas zajmujący urzędy) sami będą zlecać druk kart do głosowania?
-czy osoby zliczające głosy i czy - przewodniczący komisji obowodwych będą nadal często podwładnymi opłacanymi bezpośrednio przez kandydatów- inkumbentów?

-czy urny wyborcze pozostaną niezmienione, przez co możliwe będzie ballot stuffing? Czy zachowana zostanie archaiczna technologia z minionego wieku, która zachęca do dokonywania matactw? Czy pojawią się zabezpieczone urny, na wzór brytyjski, francuski, czy norweski? Już 2 wieku temu stosowano urny znacznie lepiej zabezpieczone niż te obecnie stosowane w Polsce....

Tych pytań możnaby mnożyc i mnożyć. Poniżej wklejam, dla uważnego czytelnika, sporo wykresów, pokazujących np. jak poziom demokratyzacji jest zależny np. od długości okresu edukacji, czy jak zależy od położenia geograficznego (akurat w polskim wypadku, jest ono korzystne). Zależy też, paradoksalnie, od liczby kobiet w polityce! W krajach gdzie demokraji jest więcej, rozmaite wskaźniki mówią same za siebie.

image

wg http://www.amyglenn.com/GEOG/geog1303political.htm

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

image

Average school life expectancy by regime type

Regime type School life expectancy (years)
Full democracies 16.1
Flawed democracies 12.8
Hybrid regimes 9.8
Authoritarian regimes 9.6

Data source: UNESCO Institute for Statistics, Economist Intelligence Unit.

wg http://huebler.blogspot.com/2008/12/democracy.html

Freedom Index Top 20

https://danieljmitchell.files.wordpress.com/2012/09/efw-ranking-2012-2010.jpg

wg https://danieljmitchell.wordpress.com/2013/01/09/the-united-states-ranks-7th-in-comprehensive-new-freedom-index/

image

wg http://blogs.lse.ac.uk/europpblog/2014/06/20/brussels-round-up-rating-democracy-in-the-eu-farage-grillo-and-why-do-german-exporters-succeed-despite-high-labour-costs/

image

wg liveleak

image

wg targetmap.com

image

Indeks korupcji 2013,

Udział kobiet w rządach

Map Government_Participation_by_Women_compressed

wg http://teachernas.wordpress.com/ap-human-geography/unit-4-political-geography/

image

Dane za 2010, wg http://www.sabhlokcity.com/2010/12/indias-democracy-muddles-along/

image

wg http://edghillapgovt522.blogspot.com/2013/08/government-politics-effectiveness.html

image

wg http://www.iset.ge/blog/?p=814

image

wg http://www.slideshare.net/stocznia/przyszo-obwatelstwa-kuba-wygnaski

image

wg reddit.com

image

wg http://democracyranking.org/wordpress/?page_id=653

image

wg http://www.colorado.edu/IBS/PEC/johno/maps/ukraine.html

 

wolny-rynek
O mnie wolny-rynek

Absolwent Universite de Metz i Viadrina University, ekonomista. Specjalizuje się w infrastrukturze. Zawodowo jednak zajmuje się branżą e-commerce, ostatnio tworząc np. portal poselska.pl czy ie.org.pl. Interesuje się historią i muzyką. Uprawia sporty: capoeirę, downhill i snowboard. Interesuje się też ochroną zabytków i środowiska naturalnego. Poglądy gospodarcze: ordoliberał, wyznanie: Rastafari/Baha'i. Email: phooli(małpa)gmail.com Czasopismo Gazeta Poselska Promote your Page too

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo