Brygadzista Brygadzista
601
BLOG

Z kogo są dumni Polacy?

Brygadzista Brygadzista Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Polakom trudno się pogodzić z tym, że w czasie wojny były postaci i wydarzenia, które przyniosły nam wstyd. Dumni jesteśmy z generałów Sikorskiego i Andersa, Powstania Warszawskiego i kampanii wrześniowej.
„Gazeta Wyborcza": 70 proc. Polaków uważa, że są postaci z czasów wojny, z których możemy być dumni. Na pierwszym miejscu jest premier i wódz naczelny gen. Władysław Sikorski, który w lipcu 1943 r. zginął w katastrofie na Gibraltarze.

Za nim gen. Władysław Anders, twórca Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, dowódca 2. Korpusu Polskiego, zwycięzca spod Monte Cassino. Za wojskowymi jest św. Maksymilian Kolbe, który oddał życie za innego więźnia Auschwitz. I Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci.

"Gazeta Wyborcza" prezentuje wyniki badania pamięci i wiedzy Polaków o II wojnie, które dla powstającego Muzeum II Wojny Światowej przeprowadził Pentor.

 

 

Sondaż pokazuje, że rotmistrz Witold Pilecki jest wciąż wielkim nieobecnym polskiej historii. Ochotnik do Auschwitz, twórca obozowej organizacji ruchu oporu, informował Zachód o warunkach panujących w Auschwitz i przygotował plan wyzwolenia obozu. W książce "Six Faces of Courage", historyk brytyjski, profesor Michael Foot, zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.

 

Co tłumaczy taki stan rzeczy po 20. latach od przemian ustrojowych? Dlaczego najwybitniejsza postać polskiej historii, wokół której możemy odbudować swoją tożsamość narodową i dumę jest wciąż zapomniana?  

Brygadzista
O mnie Brygadzista

"Nie napotykające sprzeciwu absurdy dnia dzisiejszego stają się akceptowanymi sloganami jutra" Ayn Rand "Przekora jest intelektualnym instynktem samozachowawczym." Stefan Kisielewski

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura