Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej
2159
BLOG

Korupcja w resorcie Gowina

Publikacje Gazety Polskiej Publikacje Gazety Polskiej Polityka Obserwuj notkę 15

Dr Henryk S. jest podejrzany o przyjęcie gigantycznych łapówek i ustawianie przetargów. Mimo podejrzenia matactwa i wpływania na świadków nie został aresztowany. Czy ma na to wpływ fakt, że jest znajomym polityków, biznesmenów i generalicji oraz dyrektorem Ośrodka Szkoleniowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębem?

W ośrodku w Dębem szkolenia odbywali sędziowie i prokuratorzy, pokoje były też wynajmowane w celach komercyjnych. Ostatnio – rosyjskim kibicom, którzy przyjechali na Euro 2012.

Zapytaliśmy ministra Jarosława Gowina, któremu podlega ośrodek w Dębem, jakie podjął decyzje w związku z aferą korupcyjną w jego resorcie. „Na podstawie informacji uzyskanej z Krajowej Szkoły ustalono, że w związku z zarzutami przedstawionymi Panu Henrykowi S. Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury podjął decyzję o wszczęciu kontroli doraźnej w Ośrodku Szkoleniowym w Dębem. Ponadto Dyrektor Krajowej Szkoły zawiesił w pełnieniu obowiązków Kierownika tego Ośrodka na okres do czasu prawomocnego zakończenia postępowania karnego w sprawie” – odpowiedziało nam biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zatrzymana prywatyzacja

Podległy Ministerstwu Środowiska ośrodek w Dębem powstał w połowie lat 80. Położony nieopodal Legionowa i Zegrza szybko stał się ulubionym miejscem wypoczynkowym żołnierzy i milicjantów. Nieopodal mieściły się jednostki wojskowe, a także Akademia Spraw Wewnętrznych im. F. Dzierżyńskiego. Dr Henryk S. był dyrektorem ośrodka w Dębem już w latach 90. i przetrwał kolejne przekształcenia. W 2009 r. Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Dębem uzyskał certyfikat NATO, wydany przez Oddział Kodyfikacji Wyrobów Obronnych Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji. Co ciekawe, tego typu certyfikaty przyznawane są podmiotom świadczącym usługi m.in. na rzecz obronności, w tym organizowanie szkoleń dla wojska.

Rok później minister ochrony środowiska Andrzej Kraszewski podjął decyzję o likwidacji ośrodka. Powodem była ustawa z 2009 r. o finansach publicznych, na mocy której w ramach oszczędności miały być zlikwidowane nieopłacalne państwowe zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

– Państwo powinno się pozbyć tego typu gospodarstw i zakładów, bo to pomoże w realizacji planu oszczędnościowego, choćby przez zmniejszenie zatrudnienia – mówił tuż po ogłoszeniu tej decyzji Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Wszczęto nawet odpowiednią procedurę – na likwidatora wyznaczono kierownika ośrodka, czyli dr. Henryka S. Niespodziewanie jednak w trakcie likwidacji Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej minister ochrony środowiska Andrzej Kraszewski podpisał porozumienie z ówczesnym ministrem sprawiedliwości Krzysztofem Kwiatkowskim. Dotyczyło ono przejęcia likwidowanego mienia przez podległą ministrowi sprawiedliwości Krajowa Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W trakcie kontroli NIK, która badała likwidację państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych, stwierdzono, że pierwszy likwidator, czyli dr Henryk S., mimo kilkakrotnych monitów ze strony ministerstwa, nie podjął kontynuowania czynności likwidacyjnych i nie sporządził sprawozdania z likwidacji ośrodka.

– W związku z tym obowiązki likwidatora powierzono nowej osobie – czytamy w informacji o wynikach kontroli wykonania budżetu państwa, sporządzonej przez departament środowiska, rolnictwa i zagospodarowania przestrzennego Najwyższej Izby Kontroli.

Ośrodek Szkoleniowy Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębem rozpoczął działalność w 2011 r. Kierownikiem nowej placówki podległej ministrowi sprawiedliwości został… dr Henryk S. Mimo że wcześniej odwołano go z funkcji likwidatora.

Gigantyczne łapówki

Henryk S. został zatrzymany 30 maja na polecenie śledczych z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. – Postawiono mu m.in. zarzut przyjmowania korzyści majątkowych – mówi nam Renata Mazur, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Według naszych ustaleń zarzuty obejmują minionych dziesięć lat – pierwszy z nich dotyczy przyjmowania łapówek w okresie od grudnia 2002 do marca 2006 r., gdy dr Henryk S. był dyrektorem Centralnego Ośrodka Doskonalenia Kadr i Gospodarki Wodnej. Według ustaleń śledczych dyrektor S. zwykle pobierał 10 proc. od kwoty figurującej w przetargu. Ostatni zarzut dotyczy grudnia 2011 r., gdy dr S. był już szefem Ośrodka Szkolenia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Zdaniem prokuratury korupcyjny proceder trwał kilkanaście lat, a łączna kwota łapówek przyjętych przez dr. S. wynosi kilka milionów złotych.

Mechanizm przyjmowania korzyści majatkowych w zamian za wygrane przetargi był prosty: S. informował danego kontrahenta o specyfikacjach przetargu i dzięki temu mógł on wygrać.

Śledztwo poprzedzające zatrzymanie dr. S. trwało kilka miesięcy. W tym czasie zdobyto obciążające materiały, m.in. stosując techniki operacyjne. Wniosek o tymczasowe aresztowanie dr. Henryka S. został skierowany do sądu 31 maja 2012 r. – w tym czasie podejrzany był zatrzymany w areszcie na 48 godzin.

– Prokuratura skierowała wniosek o aresztowanie w związku z obawą matactwa i utrudniania postępowania – powiedziała nam prokurator Renata Mazur. Henryk S. nie został jednak aresztowany. Sędzia Izabela Kościarz-Depta uznała, że wystarczającym zabezpieczeniem będzie poręczenie majątkowe w wysokości 2 mln zł. Prokuratur odwołał się od tej decyzji. Sąd odwoławczy wyznaczył posiedzenie w tej sprawie na 19 lipca 2012 r.

Znajomy polityków

Dr Henryk S. – były wojskowy – to znana postać w świecie polityki i biznesu. Wśród znajomych, na których się powołuje, są m.in. prezydent Bronisław Komorowski, posłanka PO Jadwiga Zakrzewska, Stanisław Żelichowski i Kazimierz Marcinkiewicz. W korytarzach pomieszczeń ośrodka witają gości gabloty ze zdjęciami. Kierownik Henryk S. widoczny jest na nich w towarzyskim uścisku z kolejnymi politykami, głównie z SLD i PSL. Są wśród nich ówcześni przedstawiciele rządu, m.in. minister Wiesław Kaczmarek, minister Grzegorz Kołodko, wicepremier Waldemar Pawlak i wicepremier Jarosław Kalinowski.

O znajomość z Henrykiem S. zapytaliśmy prominentnego działacza PSL, posła Stanisława Żelichowskiego.

– Jest znakomitym szefem. To właściwy człowiek na właściwym miejscu – nie może się go nachwalić Żelichowski, który jako były minister środowiska w rządzie PSL–SLD w 2002 r. powołał do życia Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Dębem (wcześniej placówka nosiła inną nazwę).

– To człowiek z pasją – chwali S. przewodniczący klubu PSL zapytany, dlaczego od tak wielu lat S. kieruje ośrodkiem. – Dyrektor stworzył warunki, w których nie trzeba było namawiać samorządowców do przyjazdu na szkolenia. Zawsze była frekwencja na turnusach szkoleniowych w ośrodku – zachwala poseł.

Próbowaliśmy skontaktować się z dr. Henrykiem S. Po raz pierwszy już po jego zatrzymaniu w czerwcu. Pojechaliśmy wówczas do ośrodka w Dębem. Na pytania dotyczące kierownika pracownicy zareagowali gwałtownie – wezwali policjantów. Funkcjonariusze drogówki przebywali wówczas na terenie ośrodka i szykowali się do odeskortowania zakwaterowanych w ośrodku kibiców rosyjskich na mecz Euro do Warszawy. Ostatecznie udało się nam jedynie dowiedzieć, że kierownik przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Kolejne próby kontaktu z dr. S. także nie dały rezultatu. – Kierownik przebywa na zwolnieniu lekarskim – usłyszeliśmy kilka dni temu od sekretarki Ośrodka Szkoleniowego Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Dębem.

Dorota Kania, Maciej Marosz

JESTEŚMY LUDŹMI IV RP Budowniczowie III RP HOŁD RUSKI 9 maja 1794 powieszeni zostali publicznie w Warszawie przywódcy Targowicy skazani na karę śmierci przez sąd kryminalny: biskup inflancki Józef Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz, hetman polny litewski Józef Zabiełło. Z cyklu: Autorytety moralne. В победе бессмертных идей коммунизма Мы видим грядущее нашей страны. Z cyklu: Cyngle.Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил Wkrótce kolejni. Mamy duży zapas.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka