Pani Enka Pani Enka
398
BLOG

Samuraj Dom Justo Takayama na katolickie ołtarze?

Pani Enka Pani Enka Polityka Obserwuj notkę 8

Samuraj Dom Justo Takayama na ołtarze?

Dom Justo Takayama

Takayama Ukon (高山右近?), (1552-1615),  jest  postacią dobrze znaną w Japonii. W Kościele katolickim co roku odbywają się modlitwy w intencji jego beatyfikacji, o co zabiega japoński episkopat.  Takayama  znany jest  w Japonii przede wszystkim jako Dom Justo  Takayama – od imienia, jakie otrzymał na chrzcie świętym  w roku 1564.

Takayama Ukon (高山右近?),  Dom Justo Takayama( Iustus Takayama Ukon),  zwany także Hikogoro Shigetomo, Haibara-cho, Nara, żył 26 lat w położonej na zachodzie kraju Kanazawie(Kanazawa (jap. 金沢市, -shi) a także w prowincji Harima (jap. 播磨国, Harima no kuni), obecnie Hyōgo (jap. 兵庫県, Hyōgo-ken), w prefekturze Ishikawa (jap. 石川県, Ishikawa-ken) na wyspie Honsiu. Zasłynął tam  jako gorliwy katolicki daimyō (jap. 大名), czyli pan feudalny, który nawrócił na katolizyzm wielu swoich poddanych, mimo narastających prześladowań. Ten japoński samuraj nie tylko na swojej ziemi szerzył chrześcijaństwo ale także utrzymywał twórcze kontakty z wybitnymi ówczesnymi postaciami, takimi jak między innymi z Sen no Rikyū (jap. 千 利休; (1522-1581)), czyli twórcą ceremonii parzenia i picia herbaty, którego również zapoznał z regułami wiary chrześcijańskiej. Niektóre źródła podają także o działalności misyjnej Takayamy poza granicami prefektury. Za gorliwe głoszenie chrześcijaństwa, w roku 1614 pozbawiono go  wszystkich dóbr, włości  oraz tytułów i deportowano wraz z 300 innymi chrześcijanami do Manili, na Filipinach,  gdzie zmarł jako banita.

Pomnik Dom Justo Takayamy w Manilii w dzielnicy Dilao

W przyszłym roku miasto Kanazawa postanowiło upamiętnić  400-lecie śmierci Takayamy Ukona charakterystyczą wystawą.  Zmarł on 8 lutego 1615 roku. Dlatego już 4 stycznia 2015 roku zostanie otwarta poświęcona mu ekspozycja  w Muzeum Sztuki Prefektury Ishikawa, która  trwać będzie do 8 lutego 2015.  Władze miasta chcą w ten sposób upamiętnić 26-letni pobyt Ukona w Kanazawie.

Na wystawę zgromadzono około 100 eksponatów z muzeów w Kioto, Kobe a także ze zbiorów prywatnych. Wśród eksponatów znajdują się na przykład: list napisany własnoręcznie przez Ukona do rządzącej Japonią rodziny Tokugawa, ówczesne obrazy Madonny z Dzieciątkiem oraz podobizny samego Takayamy.

http://gosc.pl/doc/2272767.Samuraj-na-oltarze

http://de.wikipedia.org/wiki/Justo_Takayama

http://en.wikipedia.org/wiki/Dom_Justo_Takayama

 

Pani Enka
O mnie Pani Enka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka