bogatynia.org.pl bogatynia.org.pl
244
BLOG

Bogatynia na szarym końcu

bogatynia.org.pl bogatynia.org.pl Polityka Obserwuj notkę 0

 To nie żart – w rankingu pisma „Wspólnota” podsumowującym rozwój gmin polskich w latach 2010 – 2014 Bogatynia na 2479 samorządów zajęła miejsce 2397.

 

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” ogłasza różne rankingi, jak choćby wydatków na administrację, w których Bogatynia niezmiennie zajmuje 1 miejsce w swojej kategorii. Z kolei, jak podaje urzędowy biuletyn, w ostatnim rankingu inwestycyjnym Bogatynia zajęła 7 miejsce.

Ten ostatni ranking ma pewną wadę: ukazuje skalę wydatków inwestycyjnych, co oznacza, że im droższe inwestycje, tym wyższe miejsce. Obejmuje on wydatki z trzech ostatnich lat, a więc wysokie miejsce Bogatynia zawdzięcza głównie pomocy rządowej na odbudowę po powodzi.

„Wspólnota” opublikowała także ranking, który obrazuje rozwój gmin w trakcie obecnej kadencji samorządu. Według autorów zestawienia nie miało znaczenia, jak bogata była gmina w 2010 roku. Liczyło się jedynie to, w jakim stopniu udało się gminę zmienić dzięki działalności lokalnych władz.

W rankingu przyjęto cztery kryteria. Pierwszym były finanse, gdzie między innymi brano pod uwagę koszty administracji, udział środków unijnych w dochodach i koszty obsługi zadłużenia. Drugim kryterium była gospodarka, przy czym uwzględniano na przykład ilość podmiotów gospodarczych, jak też zmiany dotyczące zatrudnienia i bezrobocia. Trzecie kryterium to infrastruktura, a w tym rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, natomiast czwarte to jakość życia, oceniana przy pomocy wybranych wskaźników.

Po zsumowaniu wyników, w których gmina Bogatynia znalazła się odpowiednio na miejscach 2358 (finanse), 1778 (gospodarka), 1876 (infrastruktura) i 1628 (jakość życia) przyznano Bogatyni miejsce 83 od końca. Jak w każdym podobnym przypadku można pewnie dyskutować o doborze takich czy innych kryteriów. Z pewnością jednak ten ranking pokazuje, że większość gmin w Polsce lepiej wykorzystała ostatnie lata niż Bogatynia.

Autorzy rankingu zwracają uwagę, iż na czołowych miejscach znalazły się jednostki, które zajmują odległe miejsca pod względem dochodów na jednego mieszkańca. Świadczy to tym, że uzyskiwanie wysokich dochodów wcale nie determinuje szybszego rozwoju.

Tak więc prawda o rozwoju Bogatyni, mierzona obiektywnymi kryteriami, jest zupełnie inna, niż można by sądzić na podstawie lektury urzędowego biuletynu. Pomimo bardzo wysokich dochodów, Bogatynia to jedna z najwolniej rozwijających się gmin w Polsce. Ale czy ten temat poruszą lokalne media?

Ranking „Najszybciej rozwijające się gminy w latach 2010 – 2014” dostępny jest na stronie internetowej „Wspólnoty”.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka